A ​kézikötés története 2 csillagozás

Kozma Vera: A kézikötés története

Mit fejtett fel Pénelopé? – Jézus varratlan köntöse – Uralkodók harisnyái, püspökök kesztyűi
Az ősi leletektől a modern térplasztikákig mindent megtudhat ebből az albumból, amit a kézikötésről tudni érdemes.
A könyv gazdagon illusztrált, száznál több színes képet és rajzot tartalmaz
Huszonöt különleges modell leírása is megtalálható a könyvben: saját kezűleg készítheti el az elegáns kabátokat, poncsókat, kardigánokat

>!
Jószöveg Műhely, Budapest, 2004
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 963705202X

Enciklopédia 1


Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

kuliga>!
Kozma Vera: A kézikötés története

Nagyon jó, összeszedett történeti leírás a kötésről. Sok érdekességet megtudtam: pl hogy miért nem ugyanúgy kötnek a filmekben, mint én vagy mitől különleges egy-egy tájegység kötése. Sok-sok kép, ábra színesíti a könyvet. Igazán olvasmányos volt, tankönyvként is megállja a helyét. Érdekfeszítő és további kutatásra-nézelődésre sarkalló kiadvány.

Adriána>!
Kozma Vera: A kézikötés története

Alaposan összeszedett írás a kötés rejtélyes történelméről. A könyv végén pedig minták is találhatóak pontos leírással segítve, hogy hogyan készítsük el őket. Az írónő, sokat merít kiállításokból valamint a szakmai ismeretségein keresztül is bemutat nekünk alkotókat, de ugyanakkor időrendi sorrendben megpróbálja felvázolni nekünk a kötés történelmét a leleteken keresztül. Nagyon érdekes és izgalmas könyvnek találom, sok szakmai kérdést is feltesz. Külön tetszik, hogy van egy összefoglaló ahol kérdezz-felelek formában próbálja felvázolni a tanultakat.


Népszerű idézetek

Adriána>!

Nyugat-Turkesztán pásztor népei különböző méretű és alakú szőnyegeket készítettek. A szőnyegek elengedhetetlen eleme volt a különböző szertartásoknak, mint a házasságkötés, a temetés.

65-67. oldal

Adriána>!

A norvégoknál kötéshez kapcsolódó szokások, hagyományok is kialakultak. Az 1800-as években, Norvégiában a férfiak a kalap alatt kis sapkát hordtak, mely otthon is rajtuk maradt, sőt abban is temették el őket. Ha egy fiú udvarolni járt egy lányhoz, a lány ha szívesen vette, belekezdett a fiú számára egy szép mintás pulóverbe. Mire a pulóver elkészült, az eljegyzésre is rendszerint sor került.

67. oldal

Adriána>!

Érdekesseg, hogy a Skandináv országokban a kötőtűkkel való kötés mellett igen sokáig fennmaradt a hímzőtűvel való kötés. A 19.században még mindkét technikát használták, de a régi öltéses módszert többre becsülték, mert rugalmasabbnak, tartósabbnak ítélték az ilyen módon készült holmit. Egy finn mondás szerint: „aki kötőtűvel készült kesztyűt hord, annak a felesége nem elég ügyes.”

11. oldal

Adriána>!

Az inka gondolkodásban az öltözék a személynek amolyan második énje. Amikor öltözéket készítünk, akkor hatunk arra az emberre, aki majd hordani fogja.
Érdekes az a nézetük is, amely arra vonatkozik, hogy a betegségtől megszabadulhatunk, ha megszabadulunk az öltözékünktől.

20. oldal

Adriána>!

1680-tól már a TRICOTER szóval megkülönböztetik a kötést. Az AIGUILLE A TRICOTER pedig az eszköz, a kötőtű neve szintén ebből az időből való. A TRICOTEUSES, a kötőnők elnevezése később megvetett, pejoratív elnevezés lett, mert a francia forradalom idején, a népgyűléseken, a Konvent ülésein kötögetve várták a halálos ítéletek kihirdetését és a kivégzéseket.

21. oldal

Kapcsolódó szócikkek: ülés
Adriána>!

1938-39-ben a finn háborúban a síelés mellett a túlélési kiképzés része volt a kézikötés elsajátítása!

50. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

John Peacock: Nagy kosztümös könyv
Szentpéteri József – Stemler Gyula (szerk.): Magyar Kódex I-VI.
Tánczrendek
Friedrich Hottenroth: Nagy viseletkönyv
Kákosy László: Ré fiai
Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A budapesti úrinő magánélete
Bakos Ferenc (szerk.): Idegen szavak és kifejezések szótára
Kákosy László: Az ókori Egyiptom története és kultúrája
Budai Lotti: Rizsporos hétköznapok 3.
Adamikné Jászó Anna (szerk.): A magyar nyelv könyve