Végszónak ​sem rossz 23 csillagozás

Köves Gábor: Végszónak sem rossz

Miért állt át analógról digitális fotózásra Nádas Péter? Milyen számítógépes játékon játszik Enyedi Ildikó? Ki az igazi hippi: Martin Amis vagy Ian McEwan? Miképp veszélyezteti Karl Ove Knausgard férfiasságát a nyilvános babakocsitologatás? Hogyan került Zadie Smith Esterházy Péter társaságában egy toscanai outletbe? Miért pofozta fel Margaret Atwood Elisabeth Mosst? Melyik kölcsönzőben szerezte Bödőcs Tibor orbáni pókhasát? Mit gondolnak a hírességek Trumpról? És Philip Rothról? És a teniszről?

Mindezt megtudhatjuk Köves Gábor második kötetéből, akinek interjúi a kétezres évek óta jelennek meg a Magyar Narancsban, ahol jelenleg szerkesztőként dolgozik. A köztes időben iskolapadokban és mozikban ült, innen – a mozikból – ered krónikus New York-mániája. Interjúalanyai közül talán Margaret Atwoodot és Patti Smitht „üldözte” a leghosszabban. Akadnak még be nem teljesült interjúálmai.

XXI. Század, Budapest, 2021
XXI. Század, Budapest, 2021

Köves Gábor: Végszónak sem rossz

Értékválsággal küszködő világunkban a hiteles, tartalmas dolgokat alkotó művészek érzelmei, gondolatai a világról nagy jelentőséggel bírnak, irányt mutatnak. A kötetbe gyűjtött ismert művészek teljesítménye példaértékű, gondolataikra érdemes odafigyelni. Nem csak izgalmas beszélgetések ezek, de szórakoztató és elgondolkodtató mélységgel is bírnak.

György_Dragomán IP>!
Köves Gábor: Végszónak sem rossz

Nagyon szeretem az író interjúkat, meg úgy egyáltalán a rendes tisztességes interjúkat, ahol van idő komoly kérdésekre is. Köves Gábor frissen megjelent második kötetét olvasom éppen, külön külön sok darabját ismertem már, de így egyben egészen imponáló. Mindenkinek szívből ajánlom, aki egy kicsit is szeret interjúkat olvasni.
(Ebben a köteteben én is benne vagyok, ez meg igen megtisztelő – a korábbi könnye a szintén remek Mi az hogy nagymenők szintén hátára pedig ajánlót írhattam – Gáborral régóta ismerjük egymást, a CINEMA magazinnál dolgoztunk együtt még a régi szép időkben, már akkor is lenyűgözve olvastam az interjúit, nagyon örülök, hogy azóta se hagyta abba, sőt.)

Baráth_Zsuzsanna P>!
Köves Gábor: Végszónak sem rossz

Sztárinterjúk tartalmasan. A sztár alatt ezúttal nem a celebeket értem, hanem azokat, akik letettek valamit az asztalra, értéket teremtettek. A kérdések sem bulvárosak, ezúttal nem tudunk meg semmit az interjúalanyok magánéletéről, abszolút a munkájukról beszélgetett velük Köves Gábor, mégsem lettek unalmasak ezek az interjúk, sőt nagyon is olvasóbarátra sikeredtek, mégsem lettek felületesek. Világsztárok közül kerül ki az alanyok többsége, akiket nagyon nehéz mikrofonvégre kapni, ennek a folyamatnak a nehézségeiről is kapunk egy rövid ízelítőt, pont annyit, hogy kicsit emberközelivé tegye az interjúkat, nagyon kellenek ezek a kis szösszenetek a beszélgetések elejére, ettől lesznek személyesek a cikkek. Őszintén szólva én eddig nem ismertem Köves Gábor munkásságát, de most meggyőzött arról, hogy nagyon magas szinten műveli a szakmáját, az általa készített interjúknak súlya és mondanivalója van, nem sokan mondhatják el ezt magukról ebben a műfajban. Nekem az abszolút kedvenceim az írókkal készített interjúk voltak, ezekből látszott a leginkább, hogy a kérdező mennyire felkészült, és ismeri az életművet, nem tucatkérdéseket tesz fel, és ezért nem tucatválaszokat kap. A filmvilág nagyjaival is olyan beszélgetések készültek, amelyekből olyan dolgokat tudhatunk meg az interjúalanyról, amelyek új információ értékkel bírtak (legalábbis részemről), betekintést nyerhettünk a művészi hitvallásukba, és arra, hogyan építenek fel egy szerepet, vagy rendeznek meg egy filmet. Nagyon érdekes és értékes interjúkötet, valahogy így kell ezt csinálni.
A teljes kritika itt olvasható:

Képopera P>!
Köves Gábor: Végszónak sem rossz

Impozáns felhozatal helyenként kevésbé impozáns interjúkkal. Időnként a bevezető szöveg izgalmasabb volt, mint maga az interjú. Rendre nem értettem az oldalazós kérdéseket, vagy azt, ami nem az interjúalanyra vonatkozott. Szóval hagyott bennem hiányérzetet rendesen. Cserébe viszont voltak benne kifejezetten jó beszélgetések, és a Bödőcs Tiborral készültet tudom kiemelni a többi közül.

nena911231 P>!
Köves Gábor: Végszónak sem rossz

Nagyon érdekes cikkeket olvashattam ebben a kis gyűjteményben :) Tudom, az én szegénységi bizonyítványom, de nem mindenkit ismertem sajnos, így nem mindig jött át 1-1 poén vagy utalás, de minden sztori elején volt egy kis összefoglaló, ami sokat segített…plusz jó barátom, a Google :D
A legjobban a Margaret Atwood, Ian McEwan és Knausgard interjúkat szerettem :)

Selerdohr>!
Köves Gábor: Végszónak sem rossz

Érdekesek voktak ezek a beszélgetések, sokat igazán irigylek is Köves Gábortól. Egyszerűen fantasztikus lehetett ezekkel az emberekkel beszélgetni, főleg úgy, hogy nem egy esetben évek szervezőmunkája áll az interjú mögött.
A beszélgetéseken érződik, hogy óriási háttérmunka, széles tájékozottság jellemzi a kérdezőt.
Ami néhol zavart, hogy túl bennfentesek voltak olykor ezek a beszélgetések. Nem minden körülményt ismertem, és ez olykor a megértés rovására ment. Szerintem egy ilyen kötet elbírt volna több utólagos szerkesztői magyarázatot.

robinson P>!

Két életem van. A sajátom és az irodalmi életem.

robinson P>!

Fontos az irodalmi hagyomány, az erős irodalmi közösség, egy kevesek által beszélt nyelvnek különösen. Gondolom, ez Magyarországon sincs másképp. De nem árt néha friss levegőt engedni abba a kis szobába, amely az összes irodalmi embert magába foglalja.

Rhea_Doherty>!

Woodsot a New York-i ösztöndíj során fedezte fel, de Lowry regénye, a Vulkán alatt már akkor is a zsebében volt, amikor éjjeliőrként háromszáz tehénre vigyázott valahol Magyarországon. Lowry segített abban, hogy elviselje a tehenek társaságát, vagy a tehenek, hogy kibírja Lowryét?

Lowry és a tehenek együtt segítettek, hogy elviseljem az emberek társaságát.

Rhea_Doherty>!

[…] Az én legfőbb aggodalmam most az, hogy a történtek Trump malmára hajthatják a vizet, és félrevihetik a választást.
Trump mit profitálhat ebből?
A közvélemény-kutatások szerint Hillaryben sokkal inkább megbíznak az emberek, sokkal inkább benne látják azt a vezetőt, aki képes kezelni egy válsághelyzetet. Ám ha október-november táján terrortámadásokra kerülne sor Amerikában, az könnyen megpiszkálhatná azt a meglehetősen primitív ösztönt, ami arra készteti az embereket, hogy elhiggyék: egy nagydarab férfi mégiscsak jobb lesz az amerikaiaknak, mint egy apró hölgy.

Rhea_Doherty>!

Lehet, hogy a világ filmsztárnak hisz, de én Danny Trejo vagyok. Csak egy ember a sok közül.

Kemese_Fanni_ IP>!

A sors számos fintora közül az egyik, hogy mire ráébredsz, mi minden van benned a szüleidből, az ő szüleikből és az előttük járókból, mire elég öreg leszel ahhoz, hogy tudni akard, milyen emberek voltak ők valójában, jó eséllyel már egyetlen árva lelket sem tudsz megkérdezni. Volt, nincs, a lehetőség örökre elveszett.

50 (Michael Chabon)

Kemese_Fanni_ IP>!

Egyébként meg nem hiszek a politikának – sosem valakire, mindig valaki ellen szavaztam.

308 (Vincent Cassel)

Rhea_Doherty>!

2020, a magyar változat: emberpróbáló, szörnyű, borzalmas, kibírhatatlan, emberileg és szakmailag egy lejtmenet, egy Tarr Béla-film ehhez képest smafu.
2020, a brit változat: No fun at all. Szabados fordításban: hát, viccnek azért durva.