A ​metafora 8 csillagozás

Gyakorlati bevezetés a kognitív metaforaelméletbe
Kövecses Zoltán: A metafora

Legtöbbünk ​számára a metafora olyan nyelvi kép, amelyben egy dolgot egy másikhoz hasonlítunk, és a kettőt azonosítjuk egymással. Például az „Akhilleusz egy oroszlán volt a harcban” szerkezetet metaforának tekintjük, abban bízva, hogy ezzel művészi, illetve retorikai hatást érünk el, hisz Akhilleusznak és az oroszlánoknak vannak közös tulajdonságaik, mint például bátorságuk és erejük. A metafora ilyen felfogása a mai napig élő elképzelés a nyelvészetben, filozófiában és a művészetben.

A metafora a kortárs kognitív nyelvészet megközelítésében azonban elsősorban a fogalmak és nem a szavak jellemző tulajdonsága; funkciója az, hogy segítse bizonyos fogalmak megértését, és nem csupán művészi vagy esztétikai célokat szolgáljon; gyakran nem hasonlóságon alapszik; a hétköznapi emberek is a legkisebb erőfeszítés nélkül használják (anélkül, hogy ennek tudatában lennének); a metafora nem felesleges, bár kellemes nyelvi díszítőeszköz, hanem az emberi gondolkodás és… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Test és lélek Typotex

Typotex, Budapest, 2005
280 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639548553 · Fordította: Várhelyi Gabriella, Kövecses Zoltán

dagikaktusz>!

Kövecses Zoltán: A metafora Gyakorlati bevezetés a kognitív metaforaelméletbe

A szakdolgozatomhoz felhasznált egyik nagyon fontos és hasznos forrásom volt ez a könyv. Kövecses Zoltán rettentő nagy szakértelemmel, de amennyire lehetséges érthetően és néhol szórakoztatóan vezeti be az embert a kognitív metaforaelmélet alapvető rejtelmeibe. A könyv nagyon logikusan és követhetően van felépítve.
Az író rengeteg érdekes és szemléletes példával mutatja be különböző elméleteit.

AllyD>!

Kövecses Zoltán: A metafora Gyakorlati bevezetés a kognitív metaforaelméletbe

Érthetően megfogalmazott, nagyon részletesen kidolgozott szakirodalom (néhol talán éppen a részletekben lehet elveszni), ugyanakkor nyelvészettel foglalkozó szakirodalmaim közül az egyik legélvezetesebb volt eddig, amiből tanultam is valamit (és most egész életemben az elhangzó metaforákat fogom magamban elemezni, ha valaki beszél hozzám).