Beutaló 17 csillagozás

Iránytű a magyar egészségügy labirintusához
Kovácsy Zsombor: Beutaló

Kovácsy Zsombor ismeri az egészségügyet orvosként, jogászként és menedzsment-szakemberként – sőt néha vele is előfordul, hogy beteg lesz. Ebben a könyvben leginkább ez utóbbi nézőpontból igyekszik szemlélni a rendszert, hogy segítséget nyújtson mindenkinek, aki tájékozódni szeretne saját vagy hozzátartozója betegségéről, vagy csak általában érdekli a gyógyítás világa.
Az egészségügyet rejtélyes útvesztőként feltérképezve a könyv olyan kérdéseket érint, mint a hálapénz, a magánegészségügy, a betegjogok, a külföldi orvosi ellátás, a gyógyszerek és más gyógytermékek, a várólisták, a műhibaperek, a sajtóban közölt egészségügyi hírek értéke vagy az orvoslás jövője.
A kézikönyvként is használható kötetet (amely szórakoztató, helyenként provokatív stílusban ad hasznos ismereteket az olvasónak) Grafitember karikatúrái és a médiából is jól ismert szerző mobilalkalmazással azonnal elindítható rövid videókommentárjai (LivePrint) teszik még színesebbé.

Athenaeum, Budapest, 2018
216 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632932149 · Illusztrálta: Merényi Dániel
Athenaeum, Budapest, 2018

Kovácsy Zsombor: Beutaló Iránytű a magyar egészségügy labirintusához

Az elmúlt években ilyen-olyan okokból többször megfordultam orvosi rendelőkben és kórházakban, saját és családtagjaim bőrén tapasztaltam meg a mai magyar egészségügy helyzetét és működését.

Ezért érdekelt különösen ez a könyv. Kíváncsi voltam, hogy el tud-e jobban borzasztani, mint a valóság, tudok-e meg újat belőle, és tudom-e hasznosítani ezeket az információkat. A válaszom igen és nem egyszerre.

Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2018/10/kovacsy-zsombor-b…

Bitten>!

Kovácsy Zsombor: Beutaló Iránytű a magyar egészségügy labirintusához

Egy kicsit nyers, egy kicsit köznapi és egy kicsit igaz.

Több helyen bólogattam helyeslően, másutt húztam az orrom.
Ez nem egy olyan könyv melyet az alapján fogsz a kezedbe venni, hogy én mit gondolok róla. Itt vagy érdekel téged vagy sem. Engem érdekelt és amit kaptam tetszett.

Tetszett a példák hétköznapi jellege, könnyítve ezzel az egyszerű ember számára az olvashatóságot. Semmi jogi blabla. Kit érdekel a sok paragrafus…..

Számomra a rajzok inkább megmosolyogtatók voltak.
Ám mégis egy füzetben az „Egymondatos lényegeket” írnám ki sorra.

Kovácsy Zsombor: Beutaló Iránytű a magyar egészségügy labirintusához

Remek osszefoglalo munka azoknak, akil szoktak betegek lenni – vagyis mindenki szamara. Kovacsy nem faraszt minket millio aprosaggal, de mindenre felhivja a figyelmunket amit jo, ha tudunk az egeszsegugyi ellatasrol, a jogainkrol. Praktikak, tanacsok, intezmenyek, mivel kihez lehet es erdemes fordulni, ha peldaul serelem er bennunket. Es meg sok minden masrol is ir, mindezt jo stilusban, jol abrazolva.

Jacket>!

Kovácsy Zsombor: Beutaló Iránytű a magyar egészségügy labirintusához

Szórakoztató útikalauz mindenkinek, aki nem az egészségügyi ellátórendszerben bolyongva keresi a választ a kérdéseire. Korrekt, tényszerű, de a humorizáló stílus szerintem inkább elriasztja azokat, akiknek sürgős segítségre lenne szüksége. Inkább megelőzésként javasolnám.

bodr>!

Kovácsy Zsombor: Beutaló Iránytű a magyar egészségügy labirintusához

Úgy emlékszem, az első 20-30 oldalon kicsit visszásnak éreztem a szerző mórikálós stílusát, de aztán valószínűleg annyira jól csinálta ezt, hogy a könyv közepe felé már zseniálisnak találtam, és onnantól kezdve mindvégig attól féltem, hogy egyszer véget ér (így is lett). Olyannyira gyakorlatiasan mesél a magyar egészségügyről, hogy úgy döntöttem, megtartom a könyvet, hasznos lehet még egy-egy akut helyzetben, de a távolságtartó érdeklődőknek is meleg szívvel ajánlom, mert célszerűségén felül még roppant szórakoztató is.

Rocketdog>!

Kovácsy Zsombor: Beutaló Iránytű a magyar egészségügy labirintusához

Nem azt kaptam, amit vártam.
Valami kalauz félére számítottam, amit az átlag ember fellapozhat, ha gyanús tüneteket tapasztal magán és nem tudja hová, kihez forduljon, és mennyire sürgősen. Vagy egyáltalán foglalkozzon-e vele.
Semmi ilyesmi nincs a könyvben. Az első része nagyjából arról szól, hogy felsorolja a legfőbb problémákat az egészségüggyel kapcsolatban, amitől mindenkinek kinyílik a bicska a zsebében. Majd mint egy mediátor, sorra kiáll minden egyes szereplő mellett, ezzel is érzékeltetve, hogy az egész rendszer túl komplex ahhoz, hogy egyetlen nézőpontból helyesen megítélhessük. Nem bagatellizálja el a problémákat, de mindenkit türelemre, partnerségre, kompromisszumra int.
(Mondjuk, én eddig is így kezeltem a témát, ezért nem sokat tanultam.)
A könyv második fele hasznos lehet azoknak, akiket (vagy egy hozzátartozójukat) sérelem ért, esetleg félrekezelték őket, rosszabbodott az állapotuk, maradandóan romlott az egészségük vagy meg is haltak. És ezt nem szeretnék annyiban hagyni, hanem fontolgatják pl a panasztevést, kártérítés kérését, per indítását stb. Számukra egy nagyon részletes bevezetést és útbaigazítást tartogat a könyv. Aki ilyesmin gondolkodik és fogalma sincs, hogy merre induljon, és szeretne minél kevesebb felesleges kört futni a tájékozatlansága miatt, azoknak erősen ajánlott.
Számomra ez a téma sem aktuális (szerencsére), ezért nem érdekelt különösebben.

Annamária_Szomor>!

Kovácsy Zsombor: Beutaló Iránytű a magyar egészségügy labirintusához

Szàmomra ez a könyv semmi ùj információt nem adott. Àltalànossàgban ìrt az egészségügy helyzetéről.
Azoknak ajánlom, akik egyáltalán nem jártasak a magyar egészségügyben.

Bea_Könyvutca P>!

Attól, hogy valakit felvesznek az orvosi egyetemre, még nem válik belőle empatikus, a beteg problémáját átérző ember.

Nikolett0907 P>!

A sorban előretolakodni csúnya dolog még akkor is, ha előfordulhat, hogy mire kivárjuk a sorunkat, jó esetben meggyógyulunk, rossz esetben meghalunk.

White13>!

Egészségügyünkben egyszerre van jelen a szükségkórházak nyomora és a világszínvonal, és nem tudhatjuk, melyik jut, ha baj van.

Bea_Könyvutca P>!

Tragikus a kiszolgáltatottság érzése, amely a hálapénz gyakorlatát szüli, és valójában utálja mindenki, de az a nőgyógyász, aki hozzászokott a havi öt-milliós bevételhez, nem cseréli fel egykönnyen még kétmilliós legális fizetésre sem. A probléma mélyebb taglalása helyett csak azt jelentem ki, hogy vélhetően még évekig ebben a gusztustalan rendszerben kell lavíroznunk.

Nikolett0907 P>!

Néha még az orvos sem tudja, hogy éppen állami vagy magánellátást nyújt, főleg, ha nem ad számlát.

Bea_Könyvutca P>!

A hiányra épülő rendszer teljesen átláthatatlannak tűnik, nem derül ki világosan, hogy ki milyen feltételek mellett miben részesülhet. A káosz két rendezőelve az ismeretség és a hálapénz. Ezek olyan protekciót jelenthetnek, amely elvezethet bennünket a jobb ellátáshoz.

White13>!

Orvos nagyapám kórházban feküdt, a tervezett műtét előtti napokban alaposan kivizsgálták. Ahogy kell, az akkor már jóval nyolcvan felett járó ember kezébe nyomtak egy vizsgálatkérő lapot, és átküldték a másik épületben lévő kardiológiára. Ott többen várakoztak, ő is leült, és amikor kijött egy asszisztensnek tűnő dolgozó, odaadta a papírját. Később újabb betegek telepedtek oda. A személyzet elvonult, aztán visszajött. Már azokat is régen megvizsgálták, akik nagyapám után érkeztek. Amikor újra (a napszakból ítélve ebédelni) indultak, nagyapám rákérdezett, hogy őt mikor szándékoznak megvizsgálni. Erre ránéztek a papírjára, ahol ott volt a „dr.” a neve előtt.
– Maga orvos? – kérdezte az asszisztens.
– Igen.
– És ezt miért nem mondta? Akkor már rég megvizsgáltuk volna.
– Nem tudtam, hogy csak akkor vizsgálnak meg, ha orvos vagyok – válaszolta az öreg.

Bea_Könyvutca P>!

Ha tehát valakitől azért akarnak pénzt kérni, mert annak ellenére látják el, hogy nem oda tartozik, nyugodtan ragaszkodhatunk ahhoz, hogy mutassák meg ennek a jogszabályi alapját, ugyanis ilyen nincsen.

Bea_Könyvutca P>!

Hajlandó vagyok elfogadni, hogy másként kell fogalmazni, ha orvosoknak, és másként, ha betegeknek szól az összegzés – a probléma viszont az, hogy a zárójelentésen kívül a beteg nem kap semmi mást, sokszor még szóban sem nagyon látják el útravalóval.

Bea_Könyvutca P>!

A budai magánrendeléseken még este nyolckor is lógnak a csillárokon, aki legalább alkalmanként ki tudja fizetni a vizsgálat díját, egyre inkább oda húz, az orvosok jó része pedig Pistike helyett épp Trevor torkában keresgél London mellett, ami még inkább súlyosbítja a kínálat elégtelenségét.