A ​nagysármási zsidók meggyilkolása (1944. szeptember 16-17.) 0 csillagozás

Magyarok, románok és zsidók a magyar katonai megszállás időszakában
Kovács Szabolcs: A nagysármási zsidók meggyilkolása (1944. szeptember 16-17.) Kovács Szabolcs: A nagysármási zsidók meggyilkolása (1944. szeptember 16-17.)

1944. ​szeptember 16–17-én magyar katonai és csendőr alakulatok összegyűjtötték a Dél-Erdélyben található Nagysármás község 126 zsidó lakosát – köztük nőket, gyerekeket és aggokat – és az éjszaka leple alatt tömegsírba lőtték őket. Kovács Szabolcs bemutatja a mészárláshoz vezető utat, az elkövetők előéletét és aprólékosan rekonstruálja a Pusztakamarás határában elkövetett tömeggyilkosságot.
A szerző Dél-Erdély magyar katonai megszállása keretében ábrázolja, hogy mi történt Kis- és Nagysármáson a megszállás öt hete alatt. A magyar hatóságok bevonulása felborította a település etnikai viszonyait, ami a fele-fele arányban magyarok és románok által lakott településen etnikai versengéshez vezetett. Mindezzel párhuzamosan pedig megkezdődött a dél-erdélyi zsidóság jogfosztása.
Kovács Szabolcs kitér a románokkal szembeni magyar és a megszállást követően a magyarokkal szemben elkövetett román atrocitásokra is.
A kismonográfia hozzájárulás az elkövető- és erőszakkutatás… (tovább)

Múlt és Jövő, Budapest, 2022
Clio Intézet, Budapest, 2021