Áldozati ​báránycomb 24 csillagozás

13 detektívtörténet
Kovács Nemere (szerk.): Áldozati báránycomb

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Edgar Allan Poe, Arthur Conan Doyle, Maurice Leblanc, G. K. Chesterton, Karel Čapek, Agatha Christie, Georges Simenon, Ellery Queen, Leslie Charteris, Roald Dahl, Friedrich Dürrenmatt, Josef Škvorecký, Lev Sejnyin

Hercule Poirot · Sherlock Holmes · dr. John Watson · Arthur Hastings · Arsène Lupin · Ellery Queen · Simon Templar (Angyal)

Párizs

gyuszi64>!

2021/14. otthoni polc, 3/24 korábbi értékelés

Ez az 1977-es kiadás 13 híres detektívtörténetet tartalmaz, nagyszerűen ötvözve a tematika múltját és (akkori) jelenét.

Korábbról már 8 elbeszélést ismertem, elsősorban a nagy klasszikusok történeteit: Poe, Conan Doyle, Chesterton, Agatha Christie – hú, micsoda nevek…
Aztán nyilvánvaló Leblanc és Charteris párbaállítása, de ezután szintet ugrunk három modern történettel. Dürrenmatt elbeszélése minden idők egyik best of-ja (nemcsak a krimi, hanem általában a szépirodalom területén), Roald Dahl is ott van a pódiumon a két E.A. Poe-díjával; legrosszabbul még Skvorecky járt. A legelső Boruvka-történet szerepel itt a válogatásban, kicsit gyengécske is, de az igazi baj az, hogy a Boruvka-elbeszélések füzére együtt, regényalakban ad igazi élményt.

Az újak közül Ellery Queen és Lev Sejnyin is egész jó volt (az utóbbi „szikár” stílusa teljesen egyedi), Capek nem tagadta meg magát A költő-vel, egy igazi prózakölteményt írt. De hát legjobban Simenon tetszett, a Maigret és a bolond öregasszony egy szenzációs Maigret-történet, az egyik legjobb, amit valaha olvastam. Minden a helyén van benne, jó kis kerettörténettel és nyomozással (ezek néha hiányoznak a Maigret-kből), és amit Simenon nagyon tud, a mellékes és rendkívül találó jellemzésekkel.

Egyszer majd, ha ráérek, megpróbálom kiválogatni Simenon legjobb detektívtörténeteit. Hát nem lesz könnyű…

Még egy megjegyzés: Feltűnően sokat fejlődött néhány évtized alatt a kriminovellák színvonala. Jó, Agatha Christie soha nem tudott kibontakozni a rövid terjedelemben, Dürrenmatt utolérhetetlen, Simenont pedig néha nagyon megszállja az ihlet (bár ő inkább kisregényeket írt). De Dahl már az új időkből van, és a XX. század második feléből valamelyik világsztár, Jack Ritchie vagy Edward D. Hoch nagyságrendekkel jobb (modernebb, frissebb) a klasszikusoknál.

Doro>!
Kovács Nemere (szerk.): Áldozati báránycomb

Briliáns válogatás, nagyon örülök, hogy megszereztem. Már ma kezdeném megint elölről, ha nem emlékeznék (még) a csattanókra … :-D

mariannkiss1980 P>!
Kovács Nemere (szerk.): Áldozati báránycomb

Krimik :-). Igazi klasszikusok. Érdemes elolvasni, majd később újra olvasni. spoiler

Dénes_Gabriella >!

Május volt, villogott a napsugár, Párizs pasztellszínekben tündökölt.

127. oldal, Georges Simenon: Maigret és a bolond öregasszony · Georges Simenon

Kapcsolódó szócikkek: Párizs
biciglibelso>!

A hagyományokat csak a szegények emberek őrizgetik féltőn, sok egyéb limlom között. Az arisztokraták divatos életet élnek, nem pedig hagyományosat.

89. oldal, Gilbert Keith Chesterton: A mennybéli kalapács (Kriterion, 1977) · G. K. Chesterton

Dénes_Gabriella >!

– Ha már így van, sokkal inkább önt, mint a Scotland Yardot, Mr. Holmes – mondta. – Ha a Yard a kezébe vesz egy ilyesfajta ügyat, minden sikert learat, és minden kudarcot a helybeli rendőrök nyakába varr. Maga becsületes játékot játszik, legalábbis így mondják.

53. oldal, Arthur Conan Doyle: A Thor-híd rejtélye · Arthur Conan Doyle

Kapcsolódó szócikkek: Scotland Yard · Sherlock Holmes
Dénes_Gabriella >!

– Úgy dereng nekem, Watson – mondta –, hogy ezekre a kis közös kirándulásokra fegyvert is szokott hozni.
Ez így is volt, méghozzá nem utolsósorban az ő érdekében, mert ha valamilyen kérdés megoldásán törte a fejét, nem sokat törődött testi épségével. Revolverem nem is egyszer nagyon jó segítőtársnak bizonyult.

64. oldal, Arthur Conan Doyle: A Thor-híd rejtélye · Arthur Conan Doyle

Kapcsolódó szócikkek: dr. John Watson · Sherlock Holmes
biciglibelso>!

…Minden rendben lenne – írta a professzor –, ha nem volna jelen állandóan ez a személy, aki voltaképpen teljes joggal maga is a zoológiai kutatások tárgya lehetne.

267. oldal, Lev Sejnyin: A vadászkés (Kriterion, 1977) · Lev Sejnyin

biciglibelso>!

Szemügyre vette Luella kecses lábát és karcsú bokáját, amelyek láttán még egy jegesmedve is csettintett volna.

280. oldal, Leslie Charteris: Angyal Hollywoodban (Kriterion, 1977) · Leslie Charteris

biciglibelso>!

Bárta azt állította, hogy tweedzakót viselt, Bártáné pedig meg akart esküdni, hogy barna manchestert. Kis híja, hogy hajba nem kaptak. Egyáltalán: fura egy pár!- mosolygott a nyomozó.- Mindenkinek ajánlanám, aki a házasodás gondolatával kacérkodik, álljon le velük beszélgetni. Fogadni mernék, megrögzött agglegénnyé válik, amilyen én vagyok!

418. oldal, Josef Skvorecky: Borůvka felügyelő természetfölötti képességei (Kriterion, 1977) · Josef Škvorecký

gyuszi64>!

A nő tétován felkelt, s lassan az ajtó felé indult.
– A bőröndje! – juttatta eszébe Maigret.
– Igaz, el is felejtettem…
De mennyi mindent nem fog elfelejteni soha!

241. oldal, Simenon: Maigret és a bolond öregasszony · Georges Simenon

Rilla3 P>!

Bárcsak dohányozni lehetne, rágyújthatnék legalább egy rövid Suerdieckre, belefújhatnék némi őserdőillatot ebbe a kórházi atmoszférába és fokhagymaszagba.

399. oldal, Friedrich Dürrenmatt: Az ígéret · Friedrich Dürrenmatt

Dénes_Gabriella >!

– Én mindig is állítottam, hogy Ganimard a legjobb francia detektív. Majdnem olyan kiváló – lathatod, hogy őszinte vagyok –, majdnem olyan kiváló, mint Sherlock Holmes!

81. oldal, Maurice Leblanc: Arsène Lupin börtönben · Maurice Leblanc

Kapcsolódó szócikkek: Sherlock Holmes