Kovács György 1875-ben a Somogy megyei Kastélyosdombón született, árva gyermekként nevelkedett, iskolába nem járt, felnőtt korában pásztoroktól tanult meg írni-olvasni. Az I. világháborút a magyar királyi pécsi 19., majd a budapesti 30. honvéd gyalogezred közkatonájaként szolgálta végig, bejárva az orosz, román és az olasz frontot. Harctéri naplója egymásba fonódó meseszerű történetekként eleveníti meg az első világháború eseményeit. Azonban csak a stílus Háry János-i, a leírt tartalom maga a háború drámai és naturális valósága, ahogy azt Kovács György és sok millió társa 1914 és 1918 között átélte. A szerző a szöveg mellett, hol azok illusztrálására, hol azoktól függetlenül, rajzokat is készített. A napló gazdag, naiv népi ábrázoló művészet körébe sorolható képi anyaga önmagában is különleges. A fronton szabadidejében alkotó Kovács György az írás és a rajzolás segítségével egy másik világba ringathatta magát. 100 év múltával a kötet és a képek megjelentetésével most velünk teheti… (tovább)
Mesék a nagy háborúból 5 csillagozás
Várólistára tette 2
Kívánságlistára tette 7

Kiemelt értékelések


Kovács György: Mesék a nagy háborúból Kovács György harctéri naplója
Olvastam volna még! Hangulatos, mesésen előadott borzalmak, amiknek minden szavát l tudtam hinni és át is éreztem. Ilyen lehetett a fronton… Bár a csatákról többet olvastam volna.


Kovács György: Mesék a nagy háborúból Kovács György harctéri naplója
Különlegesen izgalmas magával ragadó könyv. Igényes kiadás. Egy elég különleges háborús naplót olvashatunk el ennek a könyvnek hála, amit a naplóíró elég jó illusztrációkkal is ellátott.
Népszerű idézetek




Felértünk a Haláldombra. Először is körülnéztük a gyönyörű tájakat. Messze ellátni be Olaszországba, a tengernek is lehet látni egy részét. Amikor már eleget gyönyörködtünk a szép tájakban, akkor elvezettem a barátom egy szikla tetejére, ahol egy mély sziklahasadék volt. Egyenesen lement az a sziklaluk, úgy, mintha egy feneketlen kút lett volna. Ebbe a sziklakútba szoktuk az olasz halottakat dobálni, mert ami kis földrészek voltak a sziklás hegységben, azt a helyet fenntartottuk a mi halottainknak, mert hogy ha nem is magyar földbe, de legalább mégis földbe pihenjenek szegény magyar testvéreink, akiket az olasz fegyverek küldtek a sírba.
Ezt a kutat is megnéztük, lent mélyen sötét volt benne, de azért mégis lehetett látni a csontvázakat…
114. oldal - A doberdói harc után két évre (Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány, 2016)
Kovács György: Mesék a nagy háborúból Kovács György harctéri naplója




Kirlibabától körülbelül 20 kilométer távolságra északnyugatnak folydogál egy kis csörgedező patak. Ennek a kis pataknak a partján ástunk egy sírgödröt, egy hármas fenyőfa alatt, és ott temettük el. […]
Azonban ennek a kis pataknak a vizétől üzenhet haza Magyarországra, mert a kis patak összevegyül a Kárpátok több apró folyóival, és ezek teremtik a szép magyar Alföld folyóját, a füzes partú Tiszát. A Tisza vize meg majd itthon elbeszéli a Kárpátokban örök álomban pihenő vitéz katonák üzenetét.
151-152. oldal - A tárogatós katona a fronton (Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány, 2016)
Kovács György: Mesék a nagy háborúból Kovács György harctéri naplója




Kismadárka dalát de sokat hallgatom,
De azért nincs kedvem, szomorú a sorsom,
Sok szenvedés ez már a lövészárokban,
Elejétől kezdve a világháborúban.
Isten vess már véget ennek a dolognak
Mehessünk már haza dolgozni a honnak.
59. oldal - A rajta vesztett csirke (Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány, 2016)
Kovács György: Mesék a nagy háborúból Kovács György harctéri naplója




A háborúban lobognak a zászlók, egyik piros, a másik zöld, a harmadik sárga és fehér, kék, fekete és lila színben, a hajók ormán. Mindenik nyerni akar, mindenik vitézül harcol, mindegyik a hadiszerencsében bízik, mindegyik kultúrnemzet akar lenni, mindegyik le akarja győzni a másikat, hogy ő lehessen a világ ura, hogy ő diktáljon, ő kormányozzon a másikak felett. Hej, pedig, de kár öldösni egymást, amikor mindenegyik nemzet szépen megélt a maga hazájában. 1918. 8. 15.
223. oldal - Nemzetek képe (Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány, 2016)
Kovács György: Mesék a nagy háborúból Kovács György harctéri naplója
Hasonló könyvek címkék alapján
- Károlyfalvi József: 1916 ·
Összehasonlítás - Csonkaréti Károly: A Zenta cirkálóval kezdődött 80% ·
Összehasonlítás - Baráth Katalin: Az arany cimbalom 87% ·
Összehasonlítás - Földi Pál: Az Adria királynője ·
Összehasonlítás - Gerő András(szerk.): Merénylettől hadüzenetig ·
Összehasonlítás - Miroslav Krleža: Ezeregy halál 70% ·
Összehasonlítás - Földi Pál: Az osztrák-magyar haditengerészet története ·
Összehasonlítás - Egervári Ödön: Magyar királyi honvéd törzstisztek albuma ·
Összehasonlítás - Jékely Zoltán: Bécsi bolondjárás ·
Összehasonlítás - Harmos Eleonóra: A Quarnero ·
Összehasonlítás