Kosztának ​/ Á Koszta 1 csillagozás

Kovács Fanny: Kosztának / Á Koszta

Kosztának Annak, és csak annak, aki most is tükröződne szemében. Miatta létezik a kép, most is itt van, de nem egészen. A délutáni falu csendje is ugyanilyen lehetett, meg hát most dél van. Én voltam az, aki hozzányúlt az emlékhez, amit régen is gyűröttnek véltem. Az ablak résnyire nyitva, a szék a párkány alatt. Ne felejtsd, a szék a párkány alatt az ablak résnyire nyitva!Ahhoz, hogy az embert meglásd, egyszerre kell látnod a szavai romlottságát és magányát egy esőcsatornában tükröződni erényként – ez lehetne a szeme fénye. Ahhoz, hogy mindezt elhidd, nem kell látnod semmit! Teljes és tökéletes szabadságot kereshettem volna, de teljes és tökéletes magányt véltem találni. Bár a por az ablakon homályt hagy.

Carmilla >!

Verőfényes délelőtt egy „kecskefejű” nőt látunk először messziről, majd a kamera közelebbről mutatja. Látjuk részleteiben az arcát. Az arca higgadt pimaszságot sugároz. A feje úgy néz ki, mint egy kecskéé. Arcát állandóan a nap felé fordítja, talán napozik. Semmi kétséget nem hagy afelől, hogy az élet szép, ha nem is látszik mindig annak.

43. oldal, Harmincnyolcadik kép (Magánkiadás, 2002)

Carmilla >!

Ahhoz, hogy meghaljál, ahhoz bizony élned kell.

50. oldal, Negyvedhatodik kép (Magánkiadás, 2002)

Á la mémoire d'Allen Ginsberg
(Jeu de mots)

tu entres dans mon séjour, du cosmos intemporel
tes soupirs glissent sur la rosée de mon haleine
ton cerveau détraqué hurle en se déversant
le lambeau de mon âme est ta vie glorieuse
je me sauve dans le chaos de ma raison
la chronologie des mots est cruelle
ma question muette serpente
sur la spirale infinie des lettres
injecte des protons dans utérus de ma raison
je suis ton seul produit féconde.

6. oldal, Van aki... /15 (Magánkiadás, 2002)

Carmilla >!

[…] Tatárszentgyörgyön állunk. Egy erdővel körülvett tanyán. Balfelől, hosszanti irányban egykori gazdasági épület. Pergő vakolat, omladozó falak, hajszálrepedések, gyomverte föld repedt vonalai. Lebontásra várhat. Éles szögletek, merőlegesek, dőlt tartóoszlopok. Tanyasi környezet, a pusztulásra ítélt erdő, a világtól elzárt, nyomorú, derékbatört sorsok önkéntelenül is a halál jelenlétének érzetét hívják elő a tudatban.

6. oldal, Első kép (Magánkiadás, 2002)

Megint a lány beszél:
     – Hihetetlen. Minden olyannak látszik, mint előtte. Szavam sem lehetett abban, hogy vicceljek. Szemeid boldog kismamának idéztek, biztos a tükröződés miatt. Akárha lehetett is így.

20. oldal, Tizenkettedik kép (Magánkiadás, 2002)

Carmilla >!

A következő kockán esti lámpafény mellett a konyhában a szőke kisfiú a hűtőszekrényt nyitogatja egyre gyorsabban, arcáról kíváncsi döbbenet sugárzik (szuperközeli), majd megszólal:
     – Nagyapa nézd, valaki van a hűtőben! Akárhányszor kinyitom felkapcsolja a zseblámpáját, nézd!

31. oldal, Huszonharmadik kép (Magánkiadás, 2002)