Rövid, de lényegre törő.
Remekül foglalja össze a 2017-18-as eseményeket, bár a nagy részükről olvastam anno, de voltak részletek, amiket csak most ismertem meg.
Számomra még most is hihetetlen, hogy egyesek miket meg nem mertek tenni, nagy részük pedig továbbra is gondtalanul élheti mindennapjait.
Bár belegondolva, hogy pár évtizede milyen helyzetben voltak a nők (valamint az afroamerikaiak), mennyire nem voltak jogilag sem egyenlő partnereik a fehér férfiaknak, az borzasztó… Persze, 100 évvel, vagy régebben más világ volt, más értékrend, de a mai gondolkodásmóddal ezek mégis brutálisak. Stephen King is írt pár könyvet a témában, akkor ezek is nagy hatással voltak rám, nagyon szemléletesen mutatja be a nők helyzetét, legyen szó a 20. század közepéről, vagy annak végéről.
Nem mintha manapság se lenne ez így, bár kétségtelenül jobb a helyzet, de természetesen lehetne még hová fejlődni.
Visszakanyarodva a zaklatásokra, már belegondolni is durva, hogy egyeseknek miket kell elviselnie, átélnie, akár az utcán, akár a munkahelyén, vagy otthon, amik aztán éveken, évtizedeken át őrölték fel a lelkét, tették lassan tönkre az életét. Ami aztán 2017-ben óriásit robbant, sorra jöttek a megvádolt hírességek nevei, akik évtizedek óta művelték a zaklatásokat, magukat a beosztottak, gyengébb munkatársak fölé emelve, szinte Istent játszva. Szerencsére hullottak a fejek, de sokan így is elég jól megúszták, mások pedig továbbra is köztiszteletnek örvendenek, büntetlenül, holott évtizedek óta tudják róla, miket művelt.
Emellett viszont jöttek a koholt vádaskodások, majd az ártatlan bókok, vagy akár a visszautasítás miatti feljelentgetések, és az alapvetően jó céllal indult #metoo szimpatizánsok egy része mindenben a férfiakat látta bűnösnek, radikális nézeteikkel pedig elérték azt, hogy sokan emiatt ráuntak az egészre, nem tudták már annyira komolyan venni az eredeti üzenetet, hiszen a koholt ügyek miatt felhígult az egész téma, sokszor nem lehetett eldönteni, hogy az adott ügyben ki az elkövető és ki az áldozat.
Ezzel együtt talán tényleg elindult valami, de a fizetések továbbra sem egyenlőek a két nem között, valamint továbbra is lesznek még ilyen ügyek, de az internetnek köszönhetően talán ekkora volumenű már nem. De persze ki tudja?
Anno egy ilyen témájú cikknél olvastam egy fórumról, ahol különböző módokon zaklatott lányok/nők írták le az ellenük elkövetett dolgokat, én meg végig is néztem ezeket, hitetlenkedve, hogy sokan miket meg nem engednek maguknak a nyílt utcán, rengeteg másik ember szeme láttára, akik a legtöbb esetben közönyösek maradtak az ügyben.
De mostanában is láttam videót, amin buszon zaklattak egy nőt, aki feljelentést is tett, várták a rendőröket, addig a jármű állt, aztán a legjobban siető nyugdíjas néni kezdte elmondani mindennek a szerencsétlen nőt, mert miatta nem tud sietni a dolgára… Szerencsére a többi utas kiállt a nő mellett, feltartották a tettest is, kiosztották az idióta öregasszonyt is.
Összefoglalva, ez egy nagyon fontos téma, de – ahogy a könyvben is írják – a jogszabály nem tudja egyértelműen meghatározni azt, hogy mi minősül zaklatásnak, emiatt is lehet az, hogy egy-egy rámenősebb, de valójában ártalmatlan udvarló is találhatja magát kellemetlen helyzetben. Ezzel persze nem akarok védeni senkit, mert aki nem tudja elviselni, hogy nemet mondanak neki, egyértelműen visszautasítják a közeledését, de ennek ellenére sem áll le, majd olyan dolgokat művel az áldozatával, ami 100%-ban elítélendő, az tényleg szigorú büntetést érdemel, lehetőség szerint minél nagyobb nyilvánosság előtt, hogy mindenki láthassa, milyen ember is ő valójában.
A könyvben leírtakat valószínűleg mindenki hallotta, olvasta, ennek ellenére ajánlom mindenkinek, mert beszélni, tenni kell ezek ellen.
Nem terveztem, hogy ezzel a könyvvel, ilyen témával zárom a 2019-es évemet olvasásilag, de ismét elgondolkoztatott, elborzasztott az egész.