Tarkovszkij, ​az orosz film Stalkere 3 csillagozás

Kovács András Bálint – Szilágyi Ákos: Tarkovszkij, az orosz film Stalkere

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A Medvetánc Társadalomelméleti Folyóirat melléklete
Nem azonos a hasonló címmel, a Helikon kiadónál megjelent könyvvel:
Kovács András Bálint – Szilágyi Ákos: Tarkovszkij

Róla szól: Andrej Tarkovszkij

ELTE, Budapest

jano_andriska>!
Kovács András Bálint – Szilágyi Ákos: Tarkovszkij, az orosz film Stalkere

Tarkovszkij filmjei nem valók mindenkinek. Gondolkodásmódja a filmről, mint művészi önkifejező eszközről olyannyira különbözik a mai modern nyugati mentalitású nézők szemléletétől, hogy elképzelhető, még azok sem tudnak a műveivel mit kezdeni, akik egyébként az amerikai mozin kívül ismernek mást is. Így akik nyitottak a hetedik művészet fontos emberi létkérdéseket felvető alkotásaira, azok számára kiváló segítséget nyújthat ez a ritka jó kötet.

Azt a többség nyilván sejti, hogy az amerikai sikerfilmek egy kaptafára készülnek, de azzal talán már kevesebben vannak tisztában, hogy ennek neve is van: egy „hollywoodi iskolának” becézett rendkívül szigorúan meghatározott szabványrendszer szerint gyártják ezeket. Az alkotói módszerek előre meghatározott, kiszámított panelek, azok sémáit, formanyelvét már mindenki oda-vissza ismeri, így azok befogadása szinte semmiféle szellemi erőfeszítést nem kíván. Ezzel szemben az európai vagy más, nem jenki mozik, az ún. „szerzői filmek” már sokak számára nehezebben emészthetők, mivel a történetek feldolgozása teljesen eltér az amerikai sablonoktól. Minden máshogy van felvéve, szokatlan megoldásokkal, teljesen más ritmusban vágva stb. Tarkoviszkij még ennél is tovább megy, mivel a filmet ő elsősorban nem regényszerű történetek elmondására használja, hanem hangulatok, spirituális tanítások és lelki folyamatok kiábrázolására alkalmazza elsősorban.

Jelen kötet kiválóan használható ennek a hollywooditól kibékíthetetlenül eltérő, de a nem-amerikaitól is különböző filmes nyelvezet megértésére, továbbgondolására. Azoknak való, akik már tudják, hogy a hetedik művészet nem merül ki a hagyományos történetmesélés sablonos módjaiban, hanem jóval túllépve a nyugati közhelyeken, önálló művészeti formaként tökéletesen használható az emberi lélek rezdüléseinek olyan kifejezésére, mely más eszközökkel nem is lenne lehetséges. Elsősorban nekik szól ez a páratlan tanulmánykötet, mely Andrej Tarkovszkij legfontosabb műveit veszi sorra, meglepően teret adva számos vallási vonatkozásnak is, ami azért több mint üdítő egy 1985-ben kiadott szakirodalomban.

Tarkovszkij bátorsága és hűsége tiszteletet érdemel. A keresztény ortodox szellem áthatja a filmjeit a kommunista ideológia legfagyosabb, legszívtelenebb szibériai sivárságában is. El sem tudom képzelni, miként lehetett megvalósítani, hogy valaki ‘75-ben a marxista materializmustól beájult Szovjetunióban visszatérjen az ortodox ikonok jelenvalóságára, majd egy háborús filmhíradó alá vágjon egy olyan spirituális monológot, mint például ez: „Mindenki, minden halhatatlan. Nem kell rettegni a haláltól, légy akár ifjú, akár vén. Létünk fénysugár. Halál, sötétség nincs is e világon. A tengerparton állunk, emberek, s én társak közt, előkészítve hálóm – várom közelgő öröklétemet.” (Tükör)

Nem kevésbé bátor, ahogy Kovács András Bálint és Szilágyi Ákos szerzőpáros a magyar szocialista „vidám barakkban” a Medvetánc társadalomszemléleti folyóirat mellékletében ezeket a vallási jeleket és utalásokat határozottan ki is emeli. Bár a ‘80-as évek közepén Magyarországon már kezdtek repedni a diktatórikus rendszer tartóerői, azért szintén tiszteletreméltó, hogy például a Nosztalgia (1983) kapcsán Lukács evangéliumát idézik: „Gorcsakov nem képes arra, amit pedig annyira szeretne – Jézus követésére. Mert a hátrafordulás a bibliai jelenetre is utal, mégpedig közvetlenül: »Monda pedig más is: követlek téged Uram; de előbb engedd meg nékem, hogy búcsút vegyek azoktól, a kik az én házamban vannak. És monda neki Jézus: Valaki az eke szarvára veti kezét, és hátra tekint, nem alkalmas az Isten országára.

A szerzőpáros hangot ad annak is, hogy a szellemnek önmagához való megtérése éppen a külsőnek, az egyediségnek az elölése, megtörése útján történhet meg. „Nemcsak a tárgyi környezetre jellemző a romlás, az elhasználtság, a piszok, a sötétség, hanem – átszellemültségüktől függően – az emberi alakokra is. A férfi-hősök elhanyagoltak, nem figyelnek külsejükre, borostásak, kissé már-már piszkosak, rosszul öltözöttek. Teljesen közönyösek az iránt, hogyan néznek ki, és hogy külsejükre hogyan reagál a külvilág. Már ebben a külső megjelenésben is a befelé nézés, a befelé fordult, lelki tekintet fejeződik ki. Testes, kövér, jóllakott, ápolt, elégedettségtől sugárzó Tarkovszkij-hősökkel sohasem találkozunk. A Tarkovszkij-hősök soványak, kissé kiéhezettek, bár testi szükségletek nem foglalkoztatják őket, kissé betegek, legalábbis nem egészen egészségesek: szenvedő a testük. Thomas Mann kifejezését idézve inkább a szellem és nem a természet fiai ők. Testi létüknek el kell vékonyodnia ahhoz, hogy szellemük kontúrjai kirajzolódjanak, láthatóvá váljék belső világuk.”

Ennek a belső világnak a láthatóvá tétele tehát a Tarkovszkij-filmek legfőbb szerkesztő elve, nem pedig maga a történet. Még a hardcore ateisták is időnként felteszik maguknak a kérdést egy-egy furcsa álom után, hogy vajon mi lehet a jelentése, ha másként nem, hát a pszichológia tudományának logikája mentén. Tarkovszkij művészete hasonlóan az álmokhoz, a rejtett lelki folyamatok és történések tükre, a kisiklott történelemé, a katasztrófa felé robogó modernitásé, de mégsem pesszimista – csak realista, hiszen a remény, a megváltás és a derű is mindig feltűnik a láthatáron. Minderre figyelmeztet és emlékeztet – Tarkovszkij életművével együtt – ez a kötet.

SignorFormica>!
Kovács András Bálint – Szilágyi Ákos: Tarkovszkij, az orosz film Stalkere

Most láttam, hogy felkerült ide a molyra..

A legjobb, legátfogóbb Tarkovszkij monográfia. Az utolsó filmjének elemzése nélkül. Azt nyugodtan el lehet olvasni a könyv változatban.
Ez az eredeti monográfia mentes minden fölösleges sallangtól, erőltetett filmtörténeti helymeghatározástól, ami a könyvváltozatot számomra unalmassá, érdektelenné teszi.
Ez a könyv tökéletes ikonográfiáját adja Tarkovszkij filmképének, filmnyelvének, dramaturgiájának. Mintegy Panofsky féle ikonológia felé nyitva meg az értelmezések horizontját.
Azóta ezt még csak megközelítő filmes írás sem született kishazánkban..

SchAron>!

Az emlékezés mint a személyes tudat „aktív kitágulása” feltételezi, hogy az emlékező nem a maga igazságát kéri számon a másikon, a többi tudaton vagy a múlton, hanem felismeri és magába fogadja az övétől eltérő igazságokat. Az emlékezésben a személyes tudat éppen önmagába zártságától szabadul meg. Az önzés és önigazolás szenvedélye az idegen igazságok megértésének adja át helyét, ami csak a szeretet elveszített képességének visszaszerzésével válik lehetségessé.

jano_andriska>!

Tarkovszkij szerint a film valami „önmagában álló dolog, az élet modellje, úgy, ahogyan azt az ember látja”, s e tekintetben még „a prózánál is nagyobb lehetőségekkel rendelkezik”. Innen filmes utópiája egy örökké forgatott filmről, amelyet egy egyszerű keskenyfilm-felvevővel egy ember egész életéről készítene, sietség, külső kényszerek, technikai apparátus nélkül.
A „dokumentarizmus” tehát nem a filmkamera szenvtelen objektivitását jelenti, hanem azt a „világfölötti tekintetet”, amelyet Tarkovszkij annyira csodál Leonardo da Vinciben és Tolsztojban is. Háttérbe szorítja a szerző egyediségét, hogy feltárulkozzék személyisége. Az eredetiség nem elválaszt, hanem összeköt a többi emberrel. Mindannyian eredetiek vagyunk, de ez csak a személyiség számára természetes.

15-16. oldal, Andrej Tarkovszkij és az orosz filmművészet (ELTE, Bp., 1986)