Tetovált ​Sztálin 5 csillagozás

Szovjet elítéltek tetoválásai és karikatúrái
Kovács Ákos – Sztrés Erzsébet: Tetovált Sztálin

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Népszava, Szeged, 1989
244 oldal · puhatáblás · ISBN: 9634816568 · Illusztrálta: Dancig Szergejevics Baldajev

schummyka
Kovács Ákos – Sztrés Erzsébet: Tetovált Sztálin

Kovács Ákos – Sztrés Erzsébet: Tetovált Sztálin Szovjet elítéltek tetoválásai és karikatúrái

A könyv „önjellemzése” pár mondatban:
Egyébként a következő fejezetekből épül fel ez az egészen kiváló mű:
* A két magyar szerző előszava/bevezetője
* Beszélgetés D. Sz. Baldájevvel (eddig ez kb. a könyv oldalainak a 20%-át teszi ki)
* Tetoválások (bal oldali lapon a magyarázat, mellette a szabadkézi rajzok; közel 70 oldal terjedelem!)
* Politikai karikatúrák (sok esetben teljes oldalas rajzok, majd lap alján a fordítás ill. az esetleges történelmi háttér/magyarázat; ~50 oldal)
* „Orosz alvilág a Szovjetunióban” – Szilágyi Ákos 28 oldalas esszéje
* Argószótár
(+ jegyzetek)

1989-ben jelent meg a könyv – ez kicsit látszik rajta, azaz mai szemmel kicsit fura, hogy ennyire össze van zsúfolva a tetoválásos részben a leírás+kép kombináció. Sokkal jobb lett volna, ha még kb. +10 oldallal megtoldják a könyvet és akkor nem kellene lapozgatni oda-vissza, hogy mit is jelent az adott sorszámhoz tartózó tetoválás vagy sok esetben orosz cirilbetűs felirat. Ezt leszámítva (ill. a más által is megjegyzett 1-2 pontatlanságot, pl. rosszul van kinagyítva a tetoválás, vagy csak félig látszik a minta) nagyon tetszett a könyv és remélem megél még egy (kicsit átdolgozott) újra kiadást a jövőben – hátha felkapottabb lesz ez a téma vagy valamilyen jubileumi évforduló kapcsán újranyomnák – én biztos abból is beszereznék egy példányt..!

Kovács Ákos – Sztrés Erzsébet: Tetovált Sztálin

Kisebb pontatlanságok előfordulnak, de nagyon érdekes olvasmány volt (mondhatni: lebilincselő – hehe…). Persze, ez csak egy kis része Baldajev börtöntetoválás és ~karikatúra gyűjteményének, de ilyen alapos magyarázatokkal és háttértanulmányokkal sokkal érthetőbb, mintha csak valaki rákeresne a nevére, és úgy nézegetné a képeket.

Kecsüszo_geiko

Döbbenetes szubkultúra.

Garbitsch
Kovács Ákos – Sztrés Erzsébet: Tetovált Sztálin

Nagyon érdekes könyv – de vigyázat, nem regény!

Carmilla

Indiánfej – A lábbal tiport jogok szimbóluma. Azok hordják, akik belső disszidensnek tartják magukat.

60. oldal, Szovjet elítéltek tetoválásai/Női tetoválások (Népszava, 1989)

Carmilla

Az élet értékének sajátos megítéléséről tanúskodik két különös jelenség: az egyik az öngyilkosságok szinte teljes hiánya a tolvajtársadalomban, a másik az öncsonkítások és az önkínzás gyakorisága. Varlam Salamov írja, hogy Jeszenyin tragikus halála milyen kevéssé érintette meg a bűnözőket, akik körében pedig valóságos kultusza volt. „Az öngyilkosságot – írja Salamov – a profi bűnözők nem ismerik, az öngyilkosságok száma körükben a nullával egyenlő. Jeszenyin tragikus halálát még a legműveltebb bűnözők is azzal magyarázták, hogy úgy látszik, a költő mégsem volt egészen tolvaj, hanem csak afféle "porcsak”, „porcsanij frajer” (azaz: elrontott "frajer"), akitől pedig minden kitelik.

233. oldal, Orosz alvilág a Szovjetunióban (Népszava, 1989)

Carmilla

A személyi kultusz éveiben a társadalomellenes tetoválásokért és a hatalommal szembeni karikatúra-rajzokért főbelövés járt.

94. oldal, Szovjet elítéltek tetoválásai/Társadalomellenes tetoválások (Népszava, 1989)

Carmilla

Jól manipuláltan elhitették a köztörvényesekkel, hogy különbek mint a politikaiak, mert azok el akarják adni Oroszországot Anglia, Németország stb. kapitalistáinak és ezzel hazug patriotizmust alakítottak ki a bűnözőkben.

31. oldal, Beszélgetés Dancig Szergejevics Baldájevvel (Népszava, 1989)

Carmilla

„Tiltakozás a kétpárt-rendszer ellen”
Elvtársak! Én, mint egyszerű munkás, teljes felelősséggel kijelentem: nekünk, a munkaerőnek, nem kell két párt, nem tudnánk őket eltartani!!!

134. oldal, Szovjet elítéltek politikai karikatúrái (Népszava, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: párt
schummyka

A Tetovált Sztálin című könyvről nemcsak az mondható el, hogy a szovjet börtön- és lágerfolklór egyik metszetét – az alvilág, a „blatnoj mir” produktumait – nem puszta egzotikumként, hanem a sztálini korszak kulturális és politikai jelenségeként mutatja be, de elmondható az is, hogy éppen a személyes és erkölcsi kontaktus megteremtésének mintapéldája. Arra gondolok, hogy a könyv egy magyar szerzőpáros és egy szovjet kutató és gyűjtő találkozásának, együttes munkájának és folyamatos dialógusának terméke. A könyv mögött egy élet szenvedélyes kutató- és gyűjtőmunkája és nem utolsósorban Dancig Szergejevics Baldájevnek, az MVD – a Belügyminisztérium – nyugalmazott rendőrőrnagyának tapasztalata és személyes sorsa áll.

212. oldal, Orosz alvilág a Szovjetunióban (Népszava, 1989)

Carmilla

Keresztre feszített nő, lángokban (az égő könyv a Btk.). Szögesdrót tüskéje (Felavatás a zárkában). Kézfejre, alkarra tetoválják. „Nő vett rá a bűnözésre.”

58. oldal, Szovjet elítéltek tetoválásai/Tolvajok és más bűnözők tetoválásai (Népszava, 1989)

Carmilla

Szögesdróttal átfont tövises rózsaszál. Jelentése: 18. évét a börtönben töltötte be. Passzív leszbikus nők tetoválják csípőjükre.

62. oldal, Szovjet elítéltek tetoválásai/Fiatalkorú nők tetoválásai (Népszava, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: leszbikus · rózsa
Inimma

A 17 PONTBÓL ÁLLÓ TOLVAJTÖRVÉNY

1. A tolvaj tagadja meg hozzátartozóit, – apját, anyját, testvéreit.
2. Ne legyen családja, de legyenek függőséget nem jelentő szeretői, élettársai (prosti, lyuk, dudli).
3. Ne legyen munkahelye, csak bűnözésből éljen.
4. A „közös kasszán” keresztül anyagilag és erkölcsileg is segítse a többi tolvajt.
5. Soha ne adja fel bűntársait és azok tartózkodási helyét.
6. Amennyiben meghosszabbítja bűntársai szabadlábon maradását, vállalja magára az ő bűncselekményeiket is.
7. Viták, konfliktusok esetén forduljon a tolvajbírósághoz, ahol igazságát bebizonyíthatja.
8. Vegyen részt a tolvajbíróságok tárgyalásain.
9. Jogszerűnek ismerje el a tolvajbíróság döntéseit.
10. Ismerje és használja a tolvajnyelvet.
11. Csak akkor üljön le kártyázni, ha van pénze.
12. Tanítsa, nevelje a fiatal tolvajokat.
13. A börtönben lehetőség szerint legyen „csicskása” és „muzsikja”.
14. Ivás közben ne veszítse el ítélőképességét.
15. Semmilyen kapcsolata ne legyen a hatalommal, ne legyen tagja társadalmi szervezeteknek, ne vegyen részt azok rendezvényein.
16. Ne vegyen kötelezően fegyvert a kezébe, ne legyen katona.
17. Tartsa be a vezetőinek tett ígéretét.

Kapcsolódó szócikkek: börtön · bűnözés · család · ivás · kártya · tolvaj · törvény
Carmilla

Jézus Krisztus töviskoszorús feje. „Ments meg, Istenem, a kommunistáktól.” (Mellre tetoválják.)

100. oldal, Szovjet elítéltek tetoválásai/Társadalomellenes tetoválások (Népszava, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus · kommunista