Műhelytitkok 7 csillagozás

Kosztolányi Dezső: Műhelytitkok

Lehet-e izgalmasabb megszólalás, mint amikor költő vall az írói mesterség titkairól? Hát még ha ez a költő Kosztolányi, aki éles szemű kritikus, kiváló tollú esszéista és személyes indíttatású értekezések szerzője is volt, s nem mellesleg a magyar nyelv egyik legnagyobb művésze. Kosztolányi hírlapi tárcában, folyóiratbeli tanulmányban, nyílt levélben foglalt állást élmény és eredmény, hatás és nyelvi megformálás összefüggéseiről. Válogatásunk, melyet az alkotás lélektanáról és a stílus titkairól szóló írásokból készítettünk, Kosztolányi esztétikai ábécéjének foglalata. Ajánljuk mindenkinek, aki máig érvényes szempontokat keres irodalmi művek megítéléséhez, és eligazító szavakat vár az igényes nyelvhasználat kérdéseire.

A válogatás és a szöveggondozás Fráter Zoltán munkája.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kosztolányi Dezső válogatott művei Európa

Európa, Budapest, 2010

mbazsa P>!
Kosztolányi Dezső: Műhelytitkok

Kosztolányi esszéiben nem csinál mást, mint amit szokott, színes tintákról álmodik. Az esszéista egy újabb színes pacafolt a mester palettáján. K. esszéi leginkább Esterházy esszéivel lehetnek rokoni kapcsolatban. A légies könnyedség mögött mindig súlyos tartalmak bújnak meg. A nyelvi jelenségekre mindig különös műgonddal és odafigyeléssel rezignálnak. Ahogyan EP mondja, K. a báty, aki folyamatosan figyelmeztet bennünket: „Kissé lehajtani a fejet. De a szívet azt föl, föl, barátaim.” Mindennapi Kosztolányinkat ad meg nekünk ma.

Нори IP>!
Kosztolányi Dezső: Műhelytitkok

Kissé lehajtani a fejet. De a szívet, azt föl, föl, barátaim.
Amikor megvettem ezt a könyvet, vártam valamit, viszont annál sokkal többet kaptam; igazi értéket.
Ezek az írások teli vannak szívvel és lelkesedéssel, egy olyan íróéval, aki a legnagyobbak közt van, mint költő, regényíró vagy novellista.
Kosztolányi az az író, akire időről időre szüksége van az embernek. Nekem biztosan.

És hogy mi is az írói lét?
Sok szív és kevés okoskodás.
Alázat és nem dicsőséghajhászás.
Életre szóló áldozatos munka és közben gyermeki szórakozás.
Élet és halál.

Szívből ajánlom mindenkinek, aki írásra adja a fejét. Ebből érdemes tanulni.

Batus>!
Kosztolányi Dezső: Műhelytitkok

Küllemre, tartalomra rendben van. Bár a legtöbb írást könnyen megtaláltam más kötetekben is.
Ami zavaró volt, hogy sehol egy évszám, vagy a megjelenés helye. De gondolom kedves, elmélkedős olvasásra szánták, nem szakdolgozat íráshoz :)

milcsaj>!
Kosztolányi Dezső: Műhelytitkok

Kosztolányi szóhasználata, esztétikai érzéke, fogalmazásmódjának gördülékenysége mindig is lenyűgözött, most sem csalatkoztam! :) Remek olvasmány, gyönyörű és elgondolkodtató!

Нори IP>!

Kissé lehajtani a fejet. De a szívet, azt föl, föl, barátaim.