Kulcs 40 csillagozás

Kosztolányi Dezső: Kulcs

1903-ban, ​tizennyolc éves korában érettségizett, s ősszel bölcsészként folytatta tanulmányait a budapesti egyetemen. Ekkor már munkatársa a szülővárosában megjelenő Bácskai Hírlap-nak, s itt közli első karcolatait, tárcáit, nemsokára novelláit is. Ezután – Juhász Gyula közvetítésével – a Szeged és Vidéké-ben, 1906-tól kezdve pedig a Budapesti Napló-ban jelennek meg novellái és tárcái. Első novellás kötetét, a Boszorkányos esték-et, 1908-ban adja ki. Ekkoriban már országszerte ismert költő, publicista, kritikus, s e kötete után a századelő legjobb novellistái között is számon tartják.
Tizenegy novellás kötete jelent meg életében, egyik-másik két kiadást is megért. 1911-ben két kötete lát napvilágot, A vonat megáll és a Bolondok; ezeket követi 1912-ben a Beteg lelkek, 1916-ban pedig a Bűbájosok. A két forradalom éveiben is ad ki novellás kötetet: 1918-ban a Káin-t, 1919-ben a Pává-t. A húszas évek elején írja első regényeit is, s úgy látszik, hogy az életművében újként… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar Elbeszélők Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1977
586 oldal · ISBN: 9631509788 · Illusztrálta: Zsoldos Vera

Leseratte>!
Kosztolányi Dezső: Kulcs

Nem tudom, miért és hogyan, de mindenképp elgondolkodtatott valamilyen formában.

Riel_chan>!
Kosztolányi Dezső: Kulcs

Nem nagyon szoktam novellákat olvasni, de ezután többet fogok. Ha nincs több órám olvasni, akkor is nyugodtan elolvashatok egyet, mert csak pár perc, míg végzek vele. A legjobban a címben is szereplő, A kulcs című novella tetszett, elgondolkoztatott.

Kosztolányi Dezső: Kulcs

A novelláskötet rádöbbentett, mennyire bánom, hogy eddig nem igazán olvastam Kosztolányit. Volt sok novella, amit imádtam, és volt néhány, ami viszont kicsit távol állt tőlem. Olyan ez, mint amikor nem tudod, hogy éppen milyen ízű cukorkát húzol ki a csomagból. Pont ez teszi izgalmassá az olvasást. Az pedig nem vitatható, hogy Kosztolányi írói stílusa lenyűgöző – ennek köszönhető, hogy még az „unalmasabb” novellák sorain is örömmel futtattam végig a szemem. Következő kiszemelt kötet azt hiszem a Tengerszem lesz.

TheHomelessNinja>!

Régi meggyőződésem, hogy az embereken nem lehet segíteni, mert magukon nem akarnak segíteni, szeretik a nyomort és a bánatot, el akarnak zülleni.

Verpeléty, 84. oldal

Shea>!

[…] a boldogság csak ilyen. Mindig rendkívüli szenvedés tövében terem meg, s éppoly rendkívüli, mint az a szenvedés, mely hirtelenül elmúlik. De nem tart sokáig, mert megszokjuk. Csak átmenet, közjáték. Talán nem is egyéb, mint a szenvedés hiánya.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · szenvedés
Shea>!

Bizonyos idő múltán fogékonyságunk, befogadóképességünk csökken. Akárki tapasztalhatta ezt, aki már elmúlt harmincéves. A tavasz vagy a tél lassanként naptári adattá zsugorodik. Mindig kevesebbet veszünk észre belőlük. Képük végérvényesen kialakult bennünk, s ehhez a következő évek alig tudnak valamit hozzáadni.

Kapcsolódó szócikkek: évszakok · idő
TheHomelessNinja>!

A kövérek általában két osztályba sorozhatók. Az egyik osztály töredelmesen így szól magához: „Kövér vagyok, ronda kövér disznó.” A másik osztály viszont azt hazudja magának, amit a szabója őneki: „Erős vagyok, egy kissé erős.”

Haspók, 519. oldal