Ezüst ​Mária 10 csillagozás

Válogatott elbeszélések 1923–1936
Kosztolányi Dezső: Ezüst Mária Kosztolányi Dezső: Ezüst Mária

„…Igen ám, de elmúlik minden; tele vagyunk tervekkel, várakozásokkal, elképzelésekkel a jövőről […] aztán egyszerre, 40, 50, 60 év, jóformán el sem kezdtük a tervbe vett életünket, máris itt a vége. És mégis, Kosztolányi kiegyenesíti a derekunkat: halállal, romlással, kudarccal, bukással, vereséggel szembenézni, füstbe ment reményekkel békében együtt élni rangot ad a nyomorúságnak, méltóságot a katasztrófának, megszépíti – nem, nem szépíti: új, soha nem ismert szépséget ad a boldogtalanság csúfságának. A szenvedés is lehet új erőt adó, ha például vezeklés a legnagyobb szégyenünkért, a szeretetnélküliségért…” (Ottlik Géza)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Millenniumi Könyvtár Osiris · Családi Könyvtár Szent Maximilian

Osiris, Budapest, 2000

Gregöria_Hill>!

Kosztolányi Dezső: Ezüst Mária Válogatott elbeszélések 1923–1936

Best of Kosztolányi. Fürdés, A kulcs, Kínai kancsó…
Milyen régen olvastam már Kosztolányit, pedig szeretem.

Altair>!

Kosztolányi Dezső: Ezüst Mária Válogatott elbeszélések 1923–1936

Mikor otthon megláttam, először a borítója fogott meg: szép, letisztult, egyszerű.
Aztán megismerkedtem Kosztolányival, egyre jobban kezdett érdekelni, ugyanis nem túl sok novelláját olvastam még /a könyvből csak kettőt ismertem/, de ami a kezembe került, az tetszett.
Szeretem a stílusát, olyan közvetlen, mintha személyesen csak nekem mesélne a könyv :)

Hajnalcsillag>!

Kosztolányi Dezső: Ezüst Mária Válogatott elbeszélések 1923–1936

Nem csak, hogy rátaláltam, de nagyon bele is szerettem Kosztolányi Dezsőbe. Ennek is eljött az ideje és ez így van rendjén.

Kosztolányi Dezső: Ezüst Mária Válogatott elbeszélések 1923–1936

Ezt a kötetet is nagyon szerettem. Kedvenceim a magáról írt novellái (Boncolás, Fánika) és az ókori rómaiak (Paulina, Aurelius, Caligula).

Gvendolin P>!

Kosztolányi Dezső: Ezüst Mária Válogatott elbeszélések 1923–1936

Klasszikusokat olvasva könnyen érthető, miért is részei még mindig az iskolai tananyagnak. Így voltam ezzel a Kosztolányi novelláskötettel is, amely olyan jól ismert történeteket is tartalmaz, mint a Fürdés vagy A kulcs című. A kötetben szereplő történeteknek gyakran az apa-fiú kapcsolat képezi témáját, mások viszont a római császárok idejébe vezetnek vissza minket. Számos közülük még ma is elgondolkodásra késztet.

BZsofi P>!

104. oldal - Egy asszony beszél (Osiris, 2000)

BZsofi P>!

Ha minden kötél szakad, és azt hisszük, hogy menthetetlenül végünk, akkor – a legutolsó pillanatban – mindig jön valami csoda. […] Csak a jó Istenben kell bizakodnunk. Egyszerre ott a váratlan és véletlen segítség. Hogy mi ez? Hát hol ez, hol az.

77-78. oldal - Kínai kancsó (Osiris, 2000)

BZsofi P>!

Feje telis-tele volt szavakkal, melyek osztódás útján szaporodtak, mint a baktériumok.

19-20. oldal - Körkérdés (Osiris, 2000)

Gregöria_Hill>!

Erre azt kérdezte, láttam-e az utcán azokat a szerencsétlen, bukott nőket, akik rendőri engedéllyel adják el testüket, három pengőért, s tudom-e, mennyire megvetik őket, mennyire kiközösítik a tisztességes emberek társadalmából? De – tette hozzá – nem azért vetik meg őket, amiért te gondolod, nem azért közösítik ki a tisztességes emberek társadalmából, mert rothadtak és züllöttek, hanem azért, mert csak három pengőért árulják magukat. Azok a nők, akiknek ára harminc pengő, már jobb kávéházakba is járhatnak, és azok, akik háromszáz pengőért kaphatók, már szalonképesek, és azok, akiknek az ára háromezer pengő vagy több, a legelőkelőbb körökkel is érintkezhetnek, együtt fényképeztetik le magukat, karonfogva. Minden csak az összeg nagyságától függ.

Kínai kancsó

BZsofi P>!

Szarvasgombát eszik a császár szilveszteri vacsoráján, pástétomot, egy fürt aszú szőlőt, mely új tartományából érkezett, a velencei királyságból.

Hajnalcsillag>!

De az igazi drámák mindig benn, képzeletünkben folynak le, s nem a valóságban, mely megannyiszor független tőle. Álomalakokat teremtünk magunknak, s azokkal viaskodunk. Az emberek tükörképe gyakran meghal, mikor az eredeti még él, gyakran túléli az eredetit, fejlődik, változik. Voltaképp, csak ez a fontos. Mit is tudunk egymásról? Úgy futunk egymás mellett, mint párhuzamos vonalak, melyek csak a végtelenben találkoznak. Akárhogy van, drágám, az élet csodálatos és érdekes zűrzavar.

50. oldal, Egy asszony beszél (Szent Maximilian Lap- és Könyvkiadó, 2010)

Kisördög >!

Az igazság az utcán ment és ordított.Mi pedig meghallottuk a szavát.
(Paulina)

42.

Kisördög >!

Csakugyan a szegények gyűlölik egymást, és ezért szegények. Ha szeretnék egymást gazdagok volnának.
(Sárika)

97. oldall

BZsofi P>!

A félelemnél is rosszabb a megijedés – a félelemnek ez a villámütése –, s hogy élénk képzeletem mindent ezerszeresen sötétebbnek fest, mint a valóság, és hozzá képest a valóság legtöbbször majdnem derűs, sőt megnyugtató.

65-66. oldal - Boncolás (Osiris, 2000)

nodael >!

Vacsora után a csöndes, korán sötétedő augusztusi estéken a tó partján hallgatta a cigányzenét és a békák kuruttyolását.

Kása Ilona szerencséje

Kapcsolódó szócikkek: augusztus · kuruttyolás