80. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Csodát ​nekem 126 csillagozás

Karácsonyi prózák és versek
Kosztolányi Dezső: Csodát nekem

Aki ​az 1920-as, 30-as években decembertájt betévedt a Hadik vagy a New York kávéházba, sokszor láthatott a kis márványasztaloknál a szokásosnál buzgóbban körmölő írókat, költőket. Köztük Kosztolányi Dezsőt is. A korszak legolvasottabb társasági lapjai, mint Az Est vagy a Színházi Élet év vége felé felkértek ismert művészeket, hogy írjanak a karácsonyi, szilveszteri számba. És ilyenkor nemegyszer remekművek születtek – Kosztolányi tollából is.
Ezekből válogat az egységes tematika dacára is lenyűgözőn sokszínű és sokhangú, versekkel keretezett, ciklusokba rendezett novellákat tartalmazó Csodát nekem című kötet, amely igazi irodalmi felfedezéseket is kínál az olvasónak: kötetben eddig még meg nem jelent írásokat.
„Egyszerre mintha csoda történnék” – írja Kosztolányi. És valóban, az ő szemében a karácsony maga a színtiszta varázslat. Hiszen az ünnep közeledtével a főváros kockakövein hirtelen „kivirul egy csodálatos, fantasztikus, vadregényes fenyőerdő”, és a „szívekbe… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Libri díszkiadások Libri, Scolar, Jaffa

Jaffa, Budapest, 2020
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634753995 · Illusztrálta: Nagy Norbert

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

„Az egész földkerekségen munkahiány van. Ennél azonban még mindig nagyobb a szeretethiány.”

A Libri díszkiadások sorozat két újabb szemet gyönyörködtető kötettel gazdagodott, nagy örömömre pedig az egyik Kosztolányi Dezső karácsonyi prózáit és verseit tartalmazza. A Nyugat első nemzedéke kiemelten közel áll szívemhez, Kosztolányi műveit pedig mindig igazi élvezet olvasni. A Csodát nekem A szegény kisgyermek panaszaival indít, majd a kiadvány további részében főként a társasági lapokban megjelent ünnepi novelláké a főszerep. Tagadhatatlanul különös választás, hogy a szerepversek belekerültek ebbe a kötetbe, akármennyire is kimagasló lírai alkotás az író gyerekszereppel történő azonosulásának lenyomata. A novellák viszont igazi kincsek, amelyekben kiválóan megjelenik az író választékos nyelvezete és értékrendje. A kötet nem éppen ünnepi pátosz, egyértelműen főként borongós hangvételű írások találhatóak meg benne. A Három mese rossz gyermekeknek című művében Kosztolányi ars poeticáját is olvashatjuk, amely szerint megcsömörlött a rossz írók karácsonyi idilljétől, így az ünnep új zamatát kutatja. Ez a kutatás pedig fantasztikusan sikerült, közvetlen hangvételű prózái kivétel nélkül egyaránt gyöngyszemek. Emiatt nehéz is kedvencet választani, de talán a Boldogság és a Tanulmányfő hagyta bennem a legmélyebb nyomot. Csodás írások, csodás köntösben, igazi karácsonyi csemege!

meseanyu P>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Nekem sajnos nagy csalódás volt, pedig szeretem Kosztolányit. A szegény kisgyermek panaszait teljes egészében berakni, és ezzel elfoglalni a könyv egyharmadát, szerintem eléggé súrolja a pofátlanság határát, hiszen alig van benne karácsonyi, téli téma. A Téli alkonyt viszont, amelyik az egyik legszebb verse, és illene is nagyon ide, kihagyták. A prózai írások nem voltak rosszak, de nagyon komorak, nyomasztóak, én nem ezt várom egy karácsonyi gyűjteménytől.

csucsorka P>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Minden évben kinyílik a bicska a zsebemben a Libri karácsonyi „akciójától”, melyben egy vagyont kell elkölteni azért, hogy utána még némi pénzért a tiéd lehessenek ezek a kötetek.⁣⁣
A másik zsebemben viszont nyílik a pénztárca, és fizetek, mint a katonatiszt… De összefacsarodik a szívem, ha arra gondolok, hányan nem engedhetik meg maguknak ezt az ámokfutást, ami a két könyvet eredményezi.

Már a hozzájutás elvét is elképesztő becstelenségnek tartom, de amikor kinyitom ezt – az egyébként gyönyörű – kötetet, és szembetalálom magam 80 oldalnyi Szegény kisgyermek panaszaival, lóbetűkkel nyomtatva, akkor kétszeresen átverve érzem magam.
A novellák szerintem bitang erősek – inkább a hosszú télre hangolnak, mintsem a karácsonya, és annyira szomorúak, hogy a csoda is elmarad belőlünk, de hoznak valami megfoghatatlanul gyönyörűt abból a Kosztolányiból, akibe örökké szerelmes voltam és leszek.

Szóval 11.000 forintot nem igazán ér ez a kirándulás, akkor már inkább ollózzon magának az ember lánya Kosztolányi-novellákat más, antikvár kötetekből vagy a mek.oszk.hu-ról.

Linszyy P>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Mivel nagyon szeretem Kosztolányit, ezért nem ért meglepetésként, mennyire hangulatos egy-egy rövid novellája. Így egyben pedig néhány versével, szinte tökéletes ízelítőt kaptunk az életművéből.
De ez egy karácsonyi, téli, ünnepi kötet, és ezért én itt most kizárólag csak ilyen történeteket vártam, de kaptunk azért egy-két mást is. A szegény kisgyermek panaszai szerintem kihagyható lenne ebből a könyvből, mert nagyon sok helyet elfoglalt és kevéssé karácsonyi. (Viszont gyanítom, hogy mindenki ismeri.)
De a többi tetszett, sokat nem ismertem, és ha tényleg volt köztük olyan, ami más gyűjteményben még nem olvasható, akkor már ezért megérte ez a kötet. :)

Milli88 P>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Kellemes olvasmány volt. Kosztolányi szépen ír, gyönyörűen használja a magyar nyelvet. A prózák hangulata ugyan a karácsonyt idézi, de megjelenik a korszakra jellemző búskomor hangulat is. Örülök, hogy olvashattam és a polcomon tudhatom ezt a csodaszép kiadást.

gabiica P>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Számomra elég sok történet ismeretlen volt, így elég sok újat tudott mutatni. Tetszett, hogy tényleg éreztette az ünnepi hangulatot, szerintem jó gyűjteményt válogattak össze. Tetszettek az illusztrációk, szerintem jól alapozták a hangulatot az egyes történetekhez, amelyek bekerültek a könyvbe.

Papírra_vetett_gondolataim>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Az évem első csalódása volt a kötet. Egy olyan személytől kaptam karácsonyra, aki számomra fontos, és már csak ezért is szerettem volna szeretettel gondolni rá, de sajnos még így is csalódás lett. Azt gondoltam, hogy így januárban kicsit visszahozza a karácsonyi hangulatot, de ez nem történt meg. Némely novella még inkább csak elszomorított, mint hogy karácsonyi hangulatot idézett volna fel bennem. A szegény kisgyermek panaszai végig megjelent benne ,ami szerintem egyáltalán nem volt jó öltet, olyan mintha csak a helyet akarták volna valamivel kitölteni. Röviden szerintem Kosztolányi még mindig nagyon jól ír és szeretem a stílusát, de ez a kötet egyáltalán nem volt karácsonyi, pedig pont ezt lett volna lényege, ezért a 3,5 csillag.

theodora P>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

A tavalyi Szabó Magda: Daloljanak itt angyalok jobban tetszett, mint most a Kosztolányi-válogatás. Lassan olvastam, az elején megakasztott a Szegény kisgyermek panaszai – ebből szerintem bőven elég lett volna egy válogatást adni, főként a karácsonyi témájú versekből, sorokból.
A kötet háromnegyedét novellák teszik ki, amikben megjelenik Kosztolányi gyerekkora, ill. a huszadik század eleji karácsonyok és a tél. Manapság már csodaszámba megy a fehér december, hát még a fehér karácsony! Az írások, novellák változóak voltak – volt ami jobban megfogott, volt ami kevésbé. Nekem tetszettek az illusztrációk is, összességében egy szép kötet! Egyedül az első száz oldalával nem voltam kibékülve – olyan érzésem volt, hogy tölteléknek került bele.

Lisie87 P>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Férjemtől kaptam , meglepetésként karácsonyra. Mindig azzal jön, hogy sosem olvasok szépirodalmat. Hát akkor most olvastam.
Voltak novellák, amik nagyon tetszettek, ezért is inkább felfelé kúszik a csillag. De a hangulat nagyon komor és siralmas, nem annyira hozza el a karácsonyi szellemet.

fülcimpa>!

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Ajándéka kaptam közvetlen munkatársamtól, aki nagyon jót akart nekem. Bár ne ezt adta volna.
Szép kiadás nem vitás, de ezt olvasva képtelenség volt ünnepi hangulatba és karácsonyvárásba helyezni a lelkem. Tele szomorúsággal, fájdalommal, halállal, szegénységgel.
Nem fogom dicsérgetni, hogy így szép, úgy szép, mert hiába is ír Kosztolányi gyönyörűséges mondatokat, ez a válogatás tömör búskomorság, amire egyáltalán nem volt szükségem az adventi időszakban. Még ma is küzdöttem vele, így karácsony utánra is hagytam novellát, bár most az fogalmazódott meg bennem, olvashatnám akár tavasszal, nyáron, hajnalban, éjjel, vagy napközben, ugyanúgy fájna minden egyes sora, – főleg a nagyon erős novellák –, mint amennyire fájt 2020 telén.

Málnika >!

Bizony, barátaim. Mindenki úgy segít magán, ahogy tud.

153. oldal, Tanulmányfő (Jaffa, 2020)

Málnika >!

Minden nagynak a forrása az érzelem.

234. oldal, Karácsonyi ének (Jaffa, 2020)

Málnika >!

Itt a hangja elcsuklott, mert tudta, hogy az ember törékeny, mint a pohár.

244. oldal, Profécia (Jaffa, 2020)

Málnika >!

Féltem a karácsonyi hangulatoktól, amelyeket az olcsó olajnyomathoz tettek hasonlóvá rossz és olcsó írók. Megcsömörlöttem az idilltől. Az ünnep fanyar és új zamatját kutattam. Fantáziám a kopottakat kereste fel.

127. oldal, Három mese rossz gyermekeknek (Jaffa, 202)

Málnika >!

(…) a karácsonyfát nem angyal hozza, hanem a sánta viciné, s az egészet a nagyok találták ki, mert életük oly sivár és szürke, hogy szeretnének gyönyörködni a gyermekek tudatlanságában és ártatlanságában.

84. oldal, A szegény kisgyermek karácsonyi panaszai (Jaffa, 2020)

csfannie P>!

Csodát nekem, a csodát, ide a kezembe. Más nem kell.

csfannie P>!

Értsétek meg, ember vagyok. Nem akarok más lenni. Csak ember.

budvigszandi P>!

Oly kevés boltban árulják ma az örömet.

tizkicsikonyv>!

Milyen önzetlen művész is az, aki nem carrarai márványba és kőbe faragja alakjait, hanem hóba. Kihez hasonlít ez? Csak a költőhöz, aki érzéseit a homokba írja, csak a festőhöz, aki a kézre rajzol, csak a szónokhoz, aki a pusztába kiált, csak a színészhez, aki sötét szobában önmagának játszik.