Csodát ​nekem 3 csillagozás

Karácsonyi prózák és versek
Kosztolányi Dezső: Csodát nekem

Aki ​az 1920-as, 30-as években decembertájt betévedt a Hadik vagy a New York kávéházba, sokszor láthatott a kis márványasztaloknál a szokásosnál buzgóbban körmölő írókat, költőket. Köztük Kosztolányi Dezsőt is. A korszak legolvasottabb társasági lapjai, mint Az Est vagy a Színházi Élet év vége felé felkértek ismert művészeket, hogy írjanak a karácsonyi, szilveszteri számba. És ilyenkor nemegyszer remekművek születtek – Kosztolányi tollából is.
Ezekből válogat az egységes tematika dacára is lenyűgözőn sokszínű és sokhangú, versekkel keretezett, ciklusokba rendezett novellákat tartalmazó Csodát nekem című kötet, amely igazi irodalmi felfedezéseket is kínál az olvasónak: kötetben eddig még meg nem jelent írásokat.
„Egyszerre mintha csoda történnék” – írja Kosztolányi. És valóban, az ő szemében a karácsony maga a színtiszta varázslat. Hiszen az ünnep közeledtével a főváros kockakövein hirtelen „kivirul egy csodálatos, fantasztikus, vadregényes fenyőerdő”, és a „szívekbe… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Libri díszkiadások Libri, Scolar, Jaffa

Jaffa, Budapest, 2020
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634753995 · Illusztrálta: Nagy Norbert

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem

Kosztolányi Dezső: Csodát nekem Karácsonyi prózák és versek

Ez a könyv sokkal jobban tetszett, mint a párja, a Karinthy-féle. És ezt ajándékba is jó szívvel adnám, ha valaki éppen arra kíváncsi. A belső illusztrációk ugyanolyan stílusúak, mint a másiknál, vagy mint a tavalyi libris karácsonyi köteteknél, nem vagyok oda értük. A borító nagyon szép és hangulatos. Hogy miért került bele A szegény kisgyermek panaszai, azt nem tudom. Úgy érzem, a kiadó törekedett rá, hogy vastag legyen a kötet, vagy hogy a két kötet hasonló legyen. Pedig semmi baj nem lenne, ha nem lennének vastagok. Mindenesetre még egyszer elolvastam A szegény kisgyermek panaszait, és jobban is tetszett, mint korábban. A többi mű már jobban kapcsolódott az ünnepekhez, itt nem kellett vadászni ezt a trémát, mint Karinthynál. Kosztolányi stílusa szerintem jobban is illik az ünnephez. Alapvetően jó ötlet, hogy újságcikkeket publikálnak tőlük, dacára annak, hogy a másik könyvnél ettől az ötlettől nem voltam elragadtatva. Úgy tűnik, Kosztolányi komolyabban vette a karácsonyi publikáció feladatát annak idején.

Lexen P>!

Úgy látszik, hóembernek sem érdemes születni 1935-ben.

Lexen P>!

Álmatlan éjszaka, ideges kimerültség után megtörténik, hogy a szokottnál élesebben, erősebben hallom tulajdon hangomat, látom mozdulataimat, akár a tükörben, s mintegy meglepődve ocsúdom arra, hogy a földön vagyok, és elmosolyodom a furcsaságon, hogy én is szerepelek az élet című játékban.

gidabetti >!

A kapás valaminek a beteljesülése és vége. Az adás azonban valaminek az ígérete és kezdete.

Lexen P>!

Mindössze oda akarok kilyukadni, hogy a boldogság csak ilyen. Mindig rendkívüli szenvedés tövében terem meg, s éppoly rendkívüli, mitn az a szenvedés, mely hirtelen elmúlik. De nem tart sokáig, mert megszokjuk. Csak átmenet, közjáték. Talán nem is egyéb, mint a szenvedés hiánya.

Lexen P>!

Jaj, ha tudnátok ti, kik kényelmesen elskatulyázzátok az embereket osztályokba, s ti is, kik még csak nem is skatulyáztok, sohase gondolkoztok, csak éltek, gőgösen vagy dölyfösen, mit szenved a nap minden órájában az, aki nem tud cédulát ragasztani az emberek homlokára, hanem egyszerűern embernek tekinti őket. Boldog az, aki nem néz arcukba. De én folyton nézem és látom őket, rettentő fényben, a könyvtárszolgát, kitől könyvet kérek, a villamoskalauzt, aki jegyet szakít, a tyúkszemvágót, aki a gőzfürdőben megadóan görnyed a lábamra, a pincért, aki türelmesen gyalogol a kávéház kis porondján, a sápadt és halk kenyereslányt, ki egy elhagyott vendéglőben hordozza a nehéz tálcát, s olyan zajtalanul és szerényen teszi elém, mintha boicsánatot kérne, és a cselédet is, aki egy pohár vizet hoz.

Lexen P>!

Istenuccse, nem könnyű örülni.

Lexen P>!

Mi történik veled? Legfeljebb életben maradsz.

Lexen P>!

Eleinte szórakoztatta a lárma. Addig nem is volt baj, míg meg nem szokta. Mihelyt megszokta, untatta, később pedig szerfölött bosszantotta.

Lexen P>!

A gyermekek, akik mindent csodának tartanak, hamar megszokják a csodát.

Lexen P>!

Be kell vallanunk, hogy – különösen a világháború kezdetén – mi is éreztük azt az elfogódottságot, amit talán a történelem lámpalázának nevezhetnénk. Még önmagunkkal szemben is zavartak voltunk. Tiszteltük magunkban a kortársat. Ha beletekintettünk a tükörbe, azt mondtuk, hogy előttünk áll a nagy idők tanúja, az 1914-15. éb embere, kiről évszázadok és évezredek múlva is értekezéseket írnak. Észrevettük, hogy a nyakkendőtűnk félrecsúszott, és a hajtincsünk kissé borzas. Sietve megigazítottuk a nyakkendőt is, a hajtincset is, nehogy toaletthibával kerüljünk a história arcképcsarnokába. Mert eleinte oly félszegen jártunk-keltünk, mintha egy roppant fényképezőmasina lesné minden mozdulatunkat.