Beteg ​lelkek 12 csillagozás

Válogatott novellák I.
Kosztolányi Dezső: Beteg lelkek Kosztolányi Dezső: Beteg lelkek

Az Európa Könyvkiadó Kosztolányi Dezső válogatott műveit tartalmazó 12 kötetes sorozatában a regények után az író novellái kerülnek sorra. A tervezett három kötet közül az első, a Beteg lelkek a fiatal író elbeszéléseit tartalmazza a pályakezdéstől 1920-ig. A Lidérc, a Kék gyász, A vörös szék, az Aranyóra, A gipszangyal és más novellák általában szecessziós, szimbolikus tartalmakat jelenítenek meg, fő témájuk a képzelet és valóság játéka, a halál és a mindennapi varázslás, a Kosztolányi-féle „boszorkányság”.

Eredeti megjelenés éve: 2008

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Kosztolányi Dezső válogatott művei Európa · A modern könyvtár Athenaeum

Európa, Budapest, 2008
Athenaeum, Budapest
56 oldal · puhatáblás

pipitér_olvas>!
Kosztolányi Dezső: Beteg lelkek

Kosztolányi Dezső: Beteg lelkek Válogatott novellák I.

A novellák szereplői mind egymással rokon lelkek. Életük egy jelentős, vagy éppen jelentéktelen eseményére eddigi életük torzulásai miatt betegen, az egészséges ember számára érthetetlen túlzással reagálnak. A szereplők szinte mindegyike magányos, lázas lélek, akinek ha láza elmúlik, semmije sem marad. A novelláskötet legjobb darabjai, amelyek még sokáig elkísérnek: Hrussz Krisztina csodálatos látogatása, Szegény kis beteg, A kövér bíró, Gőzfürdő, Vakbélgyulladás, A gipszangyal, A rossz baba karrierje, Tű.

Sssh>!
Kosztolányi Dezső: Beteg lelkek

Kosztolányi Dezső: Beteg lelkek Válogatott novellák I.

Meguntam a sorban olvasást és átszoktam arra, hogy azt a novellát rágtam meg, ahol találomra felcsaptam a kötetet, de rá kellett jönnöm, ezt nem rágni kell, hanem ízlelgetni.
Voltak történetek, amelyek tetszettek, voltak, amelyek kevésbé, de fogom még lapozgatni.

judkacag>!

Mit ér ez a bolond, unalmas élet? Öltözködés, vetkőzés minden nap, e két határ közt egészség, betegség, ásítás és nevetés. Mondja, nem komédia ez?

Különös látogatás, 11. oldal

judkacag>!

Mi mindnyájan egészséges emberek vagyunk. Él azonban bennünk valami ösztön, valami kalandvágy, hogy mindent megpróbáljunk, ami eszünkbe ötlik, s izgatja a fantáziánkat. Ha a mezőre megyek, és a lábam elé kerül egy bogár, okvetlenül széttaposom. Éjjel az utcán bizonyosan becsengetek az ismeretlen kapukon. Az izgat, hogy mi történik utána. Sohasem tudtam megérteni a borbély, aki türelmesen vakar simára száz és száz nyakat anélkül, hogy a vendég szakállával együtt az életét is leborotválná. Az utcaöntöző, aki nem locsol le minden járókelőt, ma is probléma előttem. Mi vagyunk a természet fenegyerekei. Minden csukott kaput megkopogtatunk, a zárakat feszegetjük, nyitogatjuk, míg végre elromlanak.

Néhány levél a "Zöld Napló"-ból, 91. o.

judkacag>!

Sütött a nap, esett az eső, az ég, mint egy hisztérika, kacagva hullatta eszelős könnyeit.

Április bolondja, 94. o.

judkacag>!

…mindenki beteg, aki szőke nőbe szerelmes. A szőkékben van valami természetellenes, valami a holdfényből. Én mindig erős, heves, vad napsütésre gondolok, ha fekete nőket látok. Ezek az egészségesek, a jóétvágyúak, szeretnek és boldogítanak. De a szőkék, akik csak árnyai a fekete nőnek, mégis csak ők értenek a csókhoz, az elfinomult csók művészetéhez, a csók rettenetes skálájához.

A bécsi asszony, 136. o.

judkacag>!

El kellene készülni a halálra, mert oda se lehet készületlenül menni. Ő azonban úgy érezte, hogy aki a halálra készül, az az életre készül el, s csak az élhet, aki nyugodtan meg tudna halni.

Borotva, 328. oldal

judkacag>!

Az ő bolond, fájó feje jól érezte, hogy ez az a perc, amikor az ember pirosan liheg a feléje közeledő vágyakra, és levetkőzve mindent, állattá lesz.

Tamás bosszúja, 56. oldal

judkacag>!

Az ember lecsavarja a lámpát, s egyszerre elvesz a tejszínű homályos derengésbe. Nincs többé. Arca fekete folt lesz. A színeket sem érzi. A tárgyak egészen másoknak tetszenek. Az illatok oly különösek, és a hangok is mintha nagyon távolról jönnének, a messzeségek szívszorongató bánatát hozzák felénk. Álmodunk. Szeretem az álmokat ódon szobákban, ahol régi illatok lengenek, és régi képek rémlenek a falon. Ilyenkor megsemmisülök egy ábrándban, ezer évvel futok vissza, és tág orrcimpákkal szívom magamba a régi bútorokból kiáramló illatot, amely gyerekkoromra emlékeztet. Egy holdsugárral kantározom fel a fantáziámat, s nekivágok az éjszakának. Akar-e követni ma este?

Valaki áll a küszöbön, 110-111. oldal