A ​három gyűrű 5 csillagozás

Kosztasz Taktszisz: A három gyűrű

Egy ​öregedő, a megöregedés ellen még szenvedélyesen küzdő görög asszony nagy magánmonológja ez a regény, amelybe még egy monológ, elbeszélés fonódik bele, az asszony meghalt barátnőjének élettörténete. „Sok ember magában hordja saját pusztulása csíráját. Ekavi éles észjárása ellenére képtelen volt hidegvérrel, józanul szembenézni a valósággal. Így minduntalan összeütközött vele, és megsebezte magát” – mondja a monologizáló Nina, aki maga sem ura indulatainak, élete során maga sem volt képes józanul mérlegelni a valóságot. Ógörög tragédiák színpadára illő fekete ruhás alak mind a kettő, és noha semmiképp sem kora történelmének krónikása, sokat mond el a második világháború előtti, alatti és utáni Görögország történetéből, föltárja vagy a háttérben érzékelteti a nép sajátos karakterét, szenvedélyességét, szokásait, előítéleteit, elnyomatások és megszállások megpróbáltatásait. „Pontosan olyan vagy, mint Görögország: kicsit őrült, de arany a szíved” – mondja Ekavinak a regény egyik… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető

Magvető, Budapest, 1984
304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631402614 · Fordította: Márton Gyöngyvér

anesz P>!
Kosztasz Taktszisz: A három gyűrű

Alapvetően tetszett. Két asszony – meny és anyós – életéről szól, de még a férjhez menetel előtti időkből ismerték egymást. Életük elbeszélése során megelevenedik a II. világháború és az az előtti és utáni évek küzdelmei Görögországban. A hangulata kicsit a Corelli kapitány mandolinjára emlékeztetett.
A narrátor három férjére utal a cím. A lányával való kilátástalan küzdelme, és a körülöttük élők élete alkotják a regény vázát. Persze nagyon szubjektív a nézőpont. Ekavi, az anyós élete még keményebb. Ő soha nem boldog, csak akkor, ha veszekedhet, vitatkozhat. Küzd a gyermekeiért, mégis nélkülük hal meg, egyedül.
A 20. század tragédiája van megírva ebben a könyvben.

Bam>!
Kosztasz Taktszisz: A három gyűrű

Nagyon szépen lefesti az adott korképet, valódi bepillantást nyerhetünk a háborút megelőző és a háború alatti Görögországba. A monológ végigkísér, lényegében két család teljes életének is „részesei lehetünk”. Az értékelésben szereplő 4,5 csillag indoklása: a szereplőknek megannyi szenvedést kellett átélniük… amitől nem éreztem felhőtlennek az olvasás örömét.

anesz P>!

Ma úgy vélem, valószínűleg az tartott bennünket életben, hogy időnként nevetni is tudtunk, és meg tudtunk feledkezni a jelenről, máskülönben bizonyára mi is megzavarodunk.

Andukaphar>!

Összeházasodtunk. Júliusban. Az esküvőt követő harmadik napon elviselhetetlen hőség volt. A lepedők, a párnák lucskosak voltak a verítéktől. Éjjel egy óra körül fölkeltem, és átmentem a mosókonyhába, hogy egy kis vízzel lehűtsem magam. Nem sokat ért. Ráadásul hemzsegtek a szúnyogok. Kétszer is fölkeltem, körbepermeteztem a szobát rovarírtóval, de nem használt. Bzzz, bzzz, vámpirként tapadtak rám, szívták a vérem! Két óra felé, nem is az álmosságtól, inkább a melegtől és a fáradtságtól kábultan, hallom, Photisz is fölkel. – Kifekszem a teraszra – súgta. – Aha – dünnyögtem, és lehunytam a szemem. Néhány pillanattal később teljesen tiszta fejjel ébredtem. „Miért ne mennék ki én is a hűvösre?” – gondoltam. (Mindig volt a teraszon két-három matrac.) Nyáron Dinosz inkább odafönt aludt, mint a szobájában. Én nem szerettem kint, mert hajnalban örökké fölébresztett az az átkozott nap, és bekergetett a szobába.