Egy ​hordó bor 5 csillagozás

Kosáryné Réz Lola: Egy hordó bor Kosáryné Réz Lola: Egy hordó bor

Magyart a magyarnak-Magyar regények 1931.
Előszó: „Vajjon mi lenne, ha vidám, kedves úri társaságban egyszerre felállna valaki, rámutatna a legrokonszenvesebb, legelegánsabb, legvidámabb frakkos úrra és azt mondaná:
-Ez rablógyilkos!”

Eredeti megjelenés éve: 1931

Kráter, Pomáz, 2011

kolika>!
Kosáryné Réz Lola: Egy hordó bor

A helyi kocsmában megkezdik az új hordó bort, s finom nedűje kicsorog a mérséklettel emelgetett poharakba.. A napi pohár bor elfogyasztásáról már régóta köztudott, hogy jót tesz az egészségnek. Kosáryné Réz Lola kötetében sajnos nem poharak, hanem sokkal inkább üveg, sőt inkább üvegek szerepelnek. S ezek tartalmának elfogyasztása megbolondítja a jónépet. Nem is lehet felsorolni, vagy kiemelni egy-egy esetet a leírtakból, mert mindegyik szörnyűséges, mindegyik nyomot hagy az iszákos ember környezetében.
Brutalitás, erőszak, éhezés, nyomor és halál gyakori jelenség az italozók és családjuk körében. A borral teli fejből kipattanó események elsodorják a környezetet is.
Az alkohol ölő, butító, romboló szerepét jól példázza ez a kötet. Számomra egy kicsit sok is volt. A szörnyűbbnél szörnyűbb esetek egymást követik, s közben nem csillan meg egy fikarcnyi reménysugár sem. A történetek egyre sötétebb tónusúvá válnak, s amikor már azt gondolnám, hogy ezt nem lehet fokozni, akkor jön egy újabb történet.
Számomra kicsit sok volt ez a kötet. Zsúfoltnak, halmozónak láttam.

Outwar>!
Kosáryné Réz Lola: Egy hordó bor

„Ez a könyv durva és borzalmas, mert igaznak kellett lennie. Alkohol rabszolga-felügyelő Úrnak, a halál miniszterének, minden asszony és gyermek legszívtelenebb ellenségének ajánlom szívem mélységes gyűlöletével.” Előszó. És benne van minden, amiért el kell olvasni ezt a könyvet. Szívem mélységes gyűlöletével – pont így érzem én is. Ostoba, értelem nélküli tekintetek, lealjasodás, gyötrelem és szenvedés. Szörnyű. Ismét Zola-val hozakodom elő, nyersesége hozzá mérhető. Volt egy vitám a Patkányfogó aktualitása kapcsán. Egy illető azt állította, hogy nincs létjogosultsága a történetnek a ma világában. Baromság. Nem tök mindegy melyik században vagyunk, ha az út vége ugyanoda vezet? Ez a könyv ’38-ban íródott és aktualitása megkérdőjelezhetetlen, Zola az 1800as évek vége felé írta meg regényei javát, és tartalmi mondanivaló tekintetében alig van különbség. A megmattult részeg paraszt ma ugyanúgy üti az asszonyt, gyereket, kutyát, mint 150 vagy 70 évvel ezelőtt és pont ugyanúgy taszítja nyomorba őket. A realisták örökérvényű igazságokkal szembesítenek, letépik a szemellenzőt, kíméletlenül és durván elénk vetik a valót. Az örökérvényűt. Kiakasztott ez a könyv.

eeszter>!
Kosáryné Réz Lola: Egy hordó bor

Rengeteg olyan család életébe tekinthetünk be ezzel a könyvvel, ahol az alkohol a boldogság megrontója. Sokkoló ennyi kisiklott életről olvasni, s olvasás közben érezni a felháborodást a szenvedő – általában nők és gyerekek – tehetetlenségén. Tudom, hogy a mai napig sok családot tesz tönkre az alkoholizmus, de azért bízom benne, hogy sok házastárs ma már mégsem hagyja ennyire kiszolgáltatni magát, és pl. egy anya, ha a gyereke életéről van szó, akkor akár erőszakkal is elveszi a férjétől a pénzt, ha az gyógyszerre kell… vagy legalább is megpróbálja…

Esmeralda P>!
Kosáryné Réz Lola: Egy hordó bor

Nem tudom, el fogom-e valaha olvasni, az Árvácska is kiborított. Húsz oldalon összeszámolni sem tudom, hány gyerek sorsa ért nyomorult véget: éhen halt, kimúlt éjjel, fuldokolva a padlón kínlódva, alvó szülei mellett, vagy csak nyomorékká verték. Erről ennél többet én nem bírok tudni. (Kemény ez a nő, a Filoména sem volt egy andalító májusi sétagalopp…)

utazó>!
Kosáryné Réz Lola: Egy hordó bor

Sajnos nemcsak 1938-ban, ma is ugyanúgy egyre többet, egyre elkeseredettebben isznak az emberek, mennek tönkre családok, kapcsolatok.A körülmények sokat változtak azóta természetesen, de ez örök probléma, csak kevesen írtak róla, főleg nem nöi írók! Perifériás helyen nap mint nap látom, nemcsak férfiak, egyre több nő nyúl a pohárhoz, nyíltan , zugivóként, társsal, egyedül, stb, mint a kisregényben is.

utazó>!

Holnap már a favágók következnek. Az erdő új helyén kezdik a vágást, kopasszá teszik a hegyoldalt, s lecsúsztatják a törzseket a völgybe, felfűrészelik és ölbe rakják, szomorú sírhantokba az élő törzseket, megölik a páfrányokat a lábaik alatt, és megölik a füvet, ahol tanyát vernek éjszakára. Pár hét múlva aztán oda is eljönnek majd a fuvarosok, a fák hullaszállítói.

150.

Amapola P>!

Az asszony felérzett. Felült.
— Te vagy az? — mondta álmosan.
A bor szagáról tudta, hogy az ura jött haza. Nem ijedt meg tőle, az egész faluban irigyelték, amiért az urának olyan volt a természete, hogy inkább elcsendesedett a bortól, mint hogy haragos és goromba lett volna.

Amapola P>!

– Hagyd békén az alkoholt! – csapott az asztalra. – Csak ti, asszonyok ne rontsátok a szervezetünket, a lelkünket, az idegeinket! Az alkohol orvosság… Kint, a harctéren, míg ti…
– Igen – avatkozott most a méltóságos asszony is a vitába —, a háborúnak egyik legszörnyűbb hatása volt, hogy minden férfi megtanult inni, és a részegeskedés még kevésbé diffamálóbb ma már, mint volt azelőtt. Igaz, hogy ehhez az amerikai száraztörvény is hozzájárult, amit divat kijátszani, de utóvégre nem mindegy, hogy a cocktail árt-e meg valakinek vagy a bundapálinka vagy a bor?
De hiába próbálta tapintatosan elméleti térre átvinni a beszélgetést. Most a méltóságos vágott közbe.
— Megárt! Csudát árt meg! Az alkohol orvosság!
— Orvosság! — rikkantotta a cvikkeres. — Ökör iszik magában!

Amapola P>!

Úgy ismerte már, mintha könyvből olvasná, mikor milyen állapotban van az ura, s mikor hány pohár bort ivott meg. A negyedik pohár után: jókedv. Ötödik pohár: hirtelen elszomorodás. Hatodik pohár: vitatkozási hajlam. Hetedik pohár: gúnyolódás. Nyolcadik pohár: kötekedő veszekedés. Kilencedik pohár: becsületsértő kifejezések. Tizedik pohár: fájdalmas ellágyulás. Aztán a legborzasztóbb: újra a jókedv, de már nem jókedv, mint amilyen a jóakaratú és tiszta szívű embereké, és más nevetés. Ez volt a legszörnyűbb.

Kapcsolódó szócikkek: bor