Az ​esti futár 1 csillagozás

Mai román egyfelvonásosok
Kosály Márta (szerk.): Az esti futár

Az elmúlt néhány esztendőben új drámaíró-nemzedék indult hódító útjára a román irodalomban. Néhány tehetséges fiatal nekigyürkőzéssel látott hozzá a román színpad megújításának, fülfrissítésének. Valamennyien arra törekszenek, hogy fölkutassák a modern színpad eddig föl nem fedezett lehetőségeit, új dramaturgiát igyekszenek megteremteni. Kísérleteikben fölhasználják mindazt, ami a színház román nagymesterének, Caragialénak műveiben ma is eleven és modern, de éppolyan bátran hasznosítják a román avantgarde eredményeit is. Nem idegenkednek attól sem, hogy a mai nyugati színjátszás vívmányait és próbálkozásait áthangolják, és a maguk eszmeiségéhez, mondandójához igazítsák.
A témában és formában változatos egyfelvonásosok szerzői között ott vannak a novellistaként már nálunk is ismert Popescu és Băieşu, a költőként nálunk is sikert aratott Sorescu: olvasóközönségünknek néhányan most mutatkoznak be először – nem kevésbé érdekes és izgalmas művekkel.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

Avenyir>!

A második hal belseje. A díszlet nagyjából hasonló az előző kép díszletéhez. Néhány újabb elemmel bővült: a fejlődést szemléltetni kell. A színpad valamelyik részén – ez fontos! – kis szélmalom. Foroghat is, nem is. Vonzza Jónást, akárcsak az örvény. Jónás azonban egész idő alatt vigyázni fog, hogy a malom fafogai közé ne kerüljön.

– Azt hiszem, régóta leskelődött rá. (Magában rekonstruálja) Szinte magam előtt látom a megboldogultat: lenyelt, megtelt velem a bendője, s utána visszavonult valahová, hogy megemésszen. Remélem, ízlettem neki!
– Jóllakottan, kissé szórakozottan úszkált a vízen, elégedettségében a farkával is csapkodott.
– Biztosan csapkodott a farkával. Így tesznek ők is, ha boldogok.
– Hát az a másik, amelyik régóta leskelődött utána…
– Körülbelül mióta?
– Hát tudom én, hogy van az a halak között? Az emberek, kérem, sokszor egy életen át így hordják magukban a gyűlöletet.
– Jó, jó, ez már más kérdés. Nekünk embereknek jobban idomított, jobban fejlett a türelmünk.

Marin Sorescu: Jónás

Avenyir>!

ÖKÖLVÍVÓ (a kérdőívet olvassa) „Neve, előneve és hírneve.” "Vannak-e sziámi ikertestvérei (fivérei, nővérei)?" Látott már valaha ilyen pokolian tüzetes kérdőívet?

Ion Baiesu: Az eltűnt értelem nyomában

gingalló>!

EGYIK Régen sok volt a lány. És milyen szemük volt…Sok lány volt, és mindenik más. A mostani nőknek mintha szemük sem volna, uram! olyan a szemük, mint a füstölgő mécses…