Tizenhárom ​perc 2 csillagozás

Mansfeld Péter élete és halála
Kósa Csaba: Tizenhárom perc

Mansfeld Péter. Ez a fiú ilyen erényeket ismert: hit, szerelem, barátság, önfeláldozás. Hova lettek ezek a fogalmak? Apai ágon bécsi német családból való, anyai ágon az Esthók talán írek. Erről a fiúról Gárdonyi Géza édesapja jut eszembe: Ziegler Sándor bécsi iparoslegény, akiből a negyvennyolc-negyvenkilences magyar szabadságharc fegyvergyárosa lett. Utolsó pillanatig kitartó hőse. Mansfeld Péter. Német-ír vér – magyar szív. Hit, dac, bátorság. Szabadságharc.

Magánkiadás, Budapest, 1999

E_W

Mansfeld Péter.

Örökre megjegyeztem ezt a nevet. Mikor olvastam, csak pár nappal voltam idősebb, mint ő.

Egy fiú, aki az életét adta a forradalomért, a szabadságért. Lehet, hogy giccsesen hangzik, de az az igazság.
Egy fiú, aki mindvégig hűséges volt a hazájához. Utolsó szavai is ezt igazolják. „Éljen Magyarország! Szeretlek édesanyám!”
Egy fiú, aki nem magát mentette a bíróságon, hanem a társaira gondolt, néhányuknak sikerült enyhítenie az ítéletét.
Egy 18 éves fiú, aki méltatlan, embertelen halált kapott.
Egy fiú, aki szinte még gyerek volt. Egy, a forradalom gyermekei közül.
Sokat, nagyon sokat tudnánk tanulni tőlük. Úgy érzem, a mai fiatalság nem tudja, mi is ’56 jelentősége. Vagy talán, még nem ismerik.

Elfelejtettük volna?

Felnőtt tartalom: spoiler

Niki4

Nagyon megindító könyv…

zöldszemesostoros

(…) Az ítélethírdetés után pedig azonnal különválasztották a társaitól. Péter még Bónának és Blaskinak odasúghatta: „Ti egyszer kiszabadultok. Mondjátok meg édesanyámnak, hogy az utolsó gondolatom ő volt.”

zöldszemesostoros

(…) Szegény anyám csak magában imádkozhatott Péterért. Csak a 9-es villamoson sóhajthatott fel minden reggel. Akkor már tudtuk, hogy Péteréket legtöbbször éjszaka viszik kihallgatásra, és ott ütik-verik őket. Édesanyám ezekre a szörnyű éjszakákra gondolt, amikor a villamos elvitte a Fő utcai vörtön előtt. Vajon milyen éjszakája lehetett Péternek? „Alhattál-e kisfiam? – kérdezte a villamos peronján.- Vajon ma éjszaka alhattál-e?”