Tizenhárom ​perc 5 csillagozás

Mansfeld Péter élete és halála
Kósa Csaba: Tizenhárom perc

Mansfeld Péter. Ez a fiú ilyen erényeket ismert: hit, szerelem, barátság, önfeláldozás. Hova lettek ezek a fogalmak? Apai ágon bécsi német családból való, anyai ágon az Esthók talán írek. Erről a fiúról Gárdonyi Géza édesapja jut eszembe: Ziegler Sándor bécsi iparoslegény, akiből a negyvennyolc-negyvenkilences magyar szabadságharc fegyvergyárosa lett. Utolsó pillanatig kitartó hőse. Mansfeld Péter. Német-ír vér – magyar szív. Hit, dac, bátorság. Szabadságharc.

Magánkiadás, Budapest, 1999

Mansfeld Péter · Bóna Rezső

Széna tér

Kósa Csaba: Tizenhárom perc Mansfeld Péter élete és halála

Nehéz olvasmány ez a kis könyvecske. Megint borzasztó sokat sóhajtoztam és sírtam is. 2013-ban néztem meg a Mansfeld című játékfilmet – mint utólag kiderült Szilágyi Andor alkotása –, azt is nagyon nehezen viseltem. Egyvégtében nem is bírtam megnézni.
Ebből a könyvből derült csak ki igazán, hogy milyen nagyszerű ember lett volna ebből a fiúból, ha hagyják felnőni.

E_W I>!

Mansfeld Péter.

Örökre megjegyeztem ezt a nevet. Mikor olvastam, csak pár nappal voltam idősebb, mint ő.

Egy fiú, aki az életét adta a forradalomért, a szabadságért. Lehet, hogy giccsesen hangzik, de az az igazság.
Egy fiú, aki mindvégig hűséges volt a hazájához. Utolsó szavai is ezt igazolják. „Éljen Magyarország! Szeretlek édesanyám!”
Egy fiú, aki nem magát mentette a bíróságon, hanem a társaira gondolt, néhányuknak sikerült enyhítenie az ítéletét.
Egy 18 éves fiú, aki méltatlan, embertelen halált kapott.
Egy fiú, aki szinte még gyerek volt. Egy, a forradalom gyermekei közül.
Sokat, nagyon sokat tudnánk tanulni tőlük. Úgy érzem, a mai fiatalság nem tudja, mi is ’56 jelentősége. Vagy talán, még nem ismerik.

Elfelejtettük volna?

spoiler

Niki4>!

Nagyon megindító könyv…

Chöpp >!

– Ilyenkor egy bíró mit érezhetett?
– Semmit. Mert ha érez valamit, nem megy oda, ahol egy tizennyolc éves fiút kell átadnia a hóhéroknak. Egy gyereket, aki tizenegy napja töltötte be a tizennyolcadik évét. Egy gyereket, akit egy másik bíró küldött halálba. Ha érez valamit, akkor nem megy el a kivégzésre. Inkább kilép a bírói testületből.

Chöpp >!

Nekünk elmondta, hogy az utolsó szavai ezek lesznek a bitófa alatt: „Éljen a szabadság! Éljen Magyarország! Szeretlek édesanyám!”

Kapcsolódó szócikkek: szabadság
Chöpp >!

Ez a fiú ilyen erényeket ismert: hit, szerelem, barátság, önfeláldozás.
Hová lettek ezek a fogalmak?

Kapcsolódó szócikkek: barátság · hit · önfeláldozás · szerelem
Chöpp >!

– Hittem Kádárnak. Elhittem, hogy amnesztia lesz. Fölvettem a munkát, dolgoztam a régi helyemen… És akkor januárban, ötvenhét januárban hallom, hogy kivégezték Szabó bácsit. Dudást, Tóth Ilonát. Akik hittek Kádárnak, és visszajöttek nyugatról, mehettek a börtönbe. Bennem akkor gyűlt fel az igazi harag a rendszer ellen. Hazudtak, és gyilkoltak. A lényegét értettem meg az egész rendszernek… Munkáshatalmat hirdettek, és munkásokat végeztek ki. Ártatlanokat.

Kapcsolódó szócikkek: Kádár János

– Beszélnek ötvenhatról?
– A fiam nem foglalkozik vele. Új generáció. Én sem beszélek róla, nem szeretek dicsekedni. Verik a mellüket elegen… De október 23-án mindig ott vagyok az ünnepségeken. Kitűzöm a kabátomra a lyukas zászlós kitüntetésemet, meghallgatom a beszédeket. Aztán hazajövök. Amit kellett, amikor kellett, megtettem.
– Megtenné még egyszer? – kérdem tőle.
Elgondolkodik.
– Meg. Megtenném. Ha olyan lenne a helyzet. Ha felforrna bennem az indulat… Ha úgy kívánná az igazságérzetem. Az ember hite életfogytig tartson.

Kapcsolódó szócikkek: 1956
Chöpp >!

… a szerelmet mint érzést ismerte. A testi szerelmet nem. Szűzen halt meg.

Kapcsolódó szócikkek: Mansfeld Péter · szerelem
Chöpp >!

Elfogatásuk után a fiúkat először a Deák téri Rendőrkapitányságra vitték. Öt verőlegény állt körbe egy fiút.
Kedvelt módszerük volt a fellocsolt cella. Februárban még tél van – a fellocsolt cellában reggeltől estig mezítláb járatták a foglyaikat.
Sohasem szóltak addig, míg nem ütöttek vagy rúgtak. Blaski József, Mansfeld Péter, Bóna Rezső kapta a legtöbbet.

Kapcsolódó szócikkek: Blaski József · Bóna Rezső · február · Mansfeld Péter
Chöpp >!

– Mikor találták meg Péter sírját? – kérdem a hosszú csend után.
– A bátyám halálát követő harmincegyedik esztendőben. Ezerkilencszázkilencven március ötödikén.

Kapcsolódó szócikkek: 1990 · Mansfeld Péter
Chöpp >!

… van egy pont, ahol már saját törvényei szerint cselekszik. Ha úgy véli, hogy igazságtalanság történik valakivel – bárkivel, nemcsak vele –, akkor fékezhetetlenné válik.

Kapcsolódó szócikkek: Mansfeld Péter
Chöpp >!

A bátyámnak meg kellett halnia, hogy a pesti srácok többé ne gondoljanak a forradalomra.