Az ​én karácsonyfám 7 csillagozás

Hat magyar író karácsonyi írásai
Kőrössi P. József (szerk.): Az én karácsonyfám

„Nem volt olyan ház Magyarországon, ahol a diós és mákos sütemények nem sikerültek volna e napon. Vajon termett-e elég mák, elegendő dió ez évben hazánkban, hogy mindenkinek patkó jusson az asztalára? A régi könyv azt mondja, hogy e sütemények nélkül nem érvényes a karácsonyi ünnep. Tán még a másvilági bíróság is valamiképpen felelősségre vonja az ünnep-rontót. Vajon mivel fog védekezni a magyar, aki a karácsonyi kalácsot elmulasztotta?” (Krúdy Gyula: Karácsony este) A kötetben Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Krúdy Gyula, Móra Ferenc, Móricz Zsigmond és Nagy Lajos írásai olvashatók.

A művek szerzői: Ady Endre, Krúdy Gyula, Móricz Zsigmond, Móra Ferenc, Nagy Lajos, Kosztolányi Dezső

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Noran Novella Noran

Noran Libro, Szekszárd, 2013
Noran, Budapest, 2010

Kőrössi P. József (szerk.): Az én karácsonyfám Hat magyar író karácsonyi írásai

Nagyon jó válogatás, olyan igazi elmélázós, melengetős, szívhangulatot teremtős. Ady versek nélkül nincs karácsony, Móricz karácsonyi énekei a legszebbek, a Móra Ferencéi a legszívhezszólóbbak, Kosztolányit pedig úgy kell szeretni, ahogy van.
A személyes indíttatású írások a legszebbek. Karácsonykor jobban fáj, Szép karácsony szép zöld fája, Az angyal. És még sorolhatnám.

nikipszilon>!

Kőrössi P. József (szerk.): Az én karácsonyfám Hat magyar író karácsonyi írásai

Olyan nem is tudom, valahogy olyan igazi ez a könyv. Nem az a műhavas, műfenyős, szeretet ünnepe mindenáron írások gyűjteménye, hanem olyanoké, amik igenis elgondolkodtatnak, igenis rákényszerítenek, hogy egy kicsit magadba is nézz, hogy túlláss a természetellenesen csillogó, szeptember óta mindenütt fénylő műfenyőkön, a megvásárolható szereteten… Elvétve akad csak gyermekien naiv írás a karácsonyról, legtöbbjének a gyönyörűsége éppen a bátran kimondott igazságokon alapszik, és igen sok aktualitást is felfedezhet az ember a több évtizeddel ezelőtti írásokban. Örülök, hogy végigolvastam, pedig féltem, hogy a szokásos tündöklő karácsonyi tündérmesék lesznek – és pozitívan csalódtam. Gyönyörű írások, élmény volt. :)

Farkas_Szonja>!

A világosító – a fővilágosító – az a barátom, aki már évekkel ezelőtt közölte velem, hogy a karácsonyfát nem az angyal hozza, hanem a sánta viciné, s az egészet a nagyok találták ki, mert életük oly sivár és szürke, hogy szeretnének gyönyörködni a gyermekek tudatlanságában és ártatlanságában.

Kosztolányi: A szegény kisgyermek karácsonyi panaszai

Farkas_Szonja>!

– Hát a játékaid hol vannak?
– Elvitték.
– Ki?
– Az angyal – suttogta Jánoska titokzatosan, és rám nézett, egyszerűen.
Én pedig az udvari lakás ablakán kitekintettem a felleges égboltra, és ott láttam az angyalt: a szegénység bús angyalát, aki az idén elviszi a szegény gyermekek játékait a gazdag gyermekekhez.

Kosztolányi: Az angyal

Farkas_Szonja>!

Mennyben egy angyal megtörülte a szemét.
Erre volt rábízva a két gyerek, de elbámészkodott a Belvárosban.

Móricz: Mennyből az angyal