Délutáni ​alvás 4 csillagozás

A történet árnyéka
Kőrösi Zoltán – Burger Barna: Délutáni alvás

„Ha kezem elfáradt, eldobja a könyvet, s a délutáni álom hosszú lesz. Ha könyvet tartunk a kezünkben, nem gondolunk az elalvásra. Ha eldobjuk, nem gondolunk többé az olvasásra. Ez a kezdete és a vége az alvás minden művészetének.” /Li Li-veng, Kína, XVII. század/

Eredeti megjelenés éve: 2007

Kalligram, Pozsony, 2007

Kőrösi Zoltán – Burger Barna: Délutáni alvás

Eléggé összefüggéstelen történetecskék… Oké, hogy talán egy lakóház egyik lakásának ablakából nézünk ki a térre – és mintha innen szemlélve adná elő a narrátor, hogy mit lát. (Telik az idő, jönnek-mennek az évszakok, esik az eső, fúj a szél, hull a hó. Folyton építkeznek. Aztán meg megünneplik a tér felújítását. Jövő-menő emberek, itt lakók és átsétálók, hajléktalanok és vadidegenek. Közben halál.) Meg amit gondol mindezekről, mindezek kapcsán, és ami épp eszébe jut. Mintha ez a mesélő férfi lenne… Közben homályos jellegtelen fotók elnagyolt és érthetetlen részletekről a térről – de minek? Se a történetet nem illusztrálják, se nem érdekesek – olyan elcseszett semmitmondó kattintások, amit az ember biztos nem őriz meg, hanem dobja a kukába… Ja, és a fejezetcímekhez társított majdnem tiszta fekete oldalak, ahol felrémlik egy meztelen női test kisebb-nagyobb részlete… Szóval a fotóanyag nálam abszolút nulla. Lehet, hogy csak a pofátlan gagyiságától művészi? Annyira unalmas és érdektelen az egész, hogy inkább félbehagytam és érdekesebb, hasznosabb olvasnivaló után néztem. Majd végül hosszú szünet után befejeztem, csalódottabb már nem lettem – hisz nem vártam tőle semmit, csak hogy kipipálhassam olvasottnak. Igen, sajnálom a rá fordított időt. Ezért azt javaslom: csak az olvassa, aki szereti Kőrösi stílusát és kíváncsi e munkájára is. A szöveg még mindig jobb a képeknél. Van benne néhány álbölcsesség, néhány megszívlelendő gondolat, ami talán csak beemelődött más író munkájából épp ide. Botladozunk lapról lapra, hepehupákon, törmelékeken keresztül. Sok az akadály      Olyan hétköznapi silány mocsok (ilyen-olyan ürülék), szél kergette szemét, hulladék… amit a köztereken látunk és kerülgetünk vagy szinte már észre sem veszünk, olyan közönyössé váltunk velük szemben.
De ez itt így egyben: sok.
Érdekes a szöveg tördelése, a különböző betűméretek, szünetek, jobbra vagy balra zártságok… Az jutott róla eszembe, hogy talán ilyen, mikor az emlékfoszlányainkat próbáljuk felidézni az álmainkról. Néhol kisebbek, másutt nagyobbak a hézagok; van, ami élesen megmaradt, más csak homályosan. Színesen vagy feketén-fehéren álmodunk? Nem tudom, mostanában mi a hivatalosan elfogadott verzió – én nem tudom soha felidézni az álmaimat. Lehet, hogy nem is álmodok. A könyv szövegében lévő helyesírási hibákat viszont nem tudom ennek a tudatos változatosságnak, vagy az álom homályos, lehetséges hibázási lehetőségeinek betudni – a hátoldalon lévő szó szerinti idézetbe pl. mi a fenének tenne hibát a könyv szerzője?! pedig ott van: „Ha eldobjuk, nerm gondolunk többé az olvasásra.” –, úgy gondolom, hogy ezek a kiadás hibái. Ha lesz valaha második kiadás, talán ki kellene őket javítani, mert túl sok van a könyvben. Egyet nem lehet: megkérdezni ez ügyben a szerzőt, hogy véletlen-e ez a sok baki, vagy szándékos. Az olvasó dolga ezen töprengeni.

robinson P>!

Az évek, mint a bádogcsatornára függeszkedő jégcsapok.

robinson P>!

Apa a konyhaablak előtt ült, átsütött rajta a fény.
Meleg volt: akár egy elhasznált test, rétegekben rohadt a város.

ÉBREDÉS
Lassan, halkan, alig érthető dünnyögéssel: nem csak aludni jó, de tovább aludni a legjobb.
Majd újra, halkabban, lassan, tagolatlanul,alig érthető dünnyögéssel: nem csak aludni jó,de továbbaludni a legjobb.

Óvatosan lépkedj.

És még egyszer, és így tovább.

És így, tovább.

Kek P>!

Álmosnak lenni jó, annál csak aludni jobb.

Kapcsolódó szócikkek: alvás
Kek P>!

Hogy ez a véletlen, ez lesz velem is. Hogy megszűnik az idő. És még csak nem is lehet félni tőle.

Kek P>!

Az igazság az, hogy múlik bennünk az idő.
Az igazság az, hogy kemény páncélos bogarak a szavak.
Az igazság az.
Minden, amit írtam, igaz, de az igazság ennél mérhetetlenül több.

15. oldal, Legyek

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Kek P>!

Az emberek minden bajának egy a forrása: nem tudnak nyugton megülni a szobájukban.

Kek P>!

Alázat és makacsság, talán ez a kettő marad végül, amibe kapaszkodni lehet.

Múlás

Lassú életű emberek voltak, akiken nem az látszott tulajdonképpen, hogy öregednének, s főleg nem az, hogy valamikor is legyűrné őket betegség, halál.
Egyszerűen csak áttetszőbbek lettek az évek során.
Átfutott rajtuk a fény.
Emlékké váltak, egy letűnt kor árnyaivá, s éppen emiatt nem is vette észre senki, amikor végleg elmosta őket a feledés.

Kek P>!

az a szép, amit nem látunk előre

158. oldal, Szép