Ami ​a szívedet brummja… 53 csillagozás

medversek
Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Kőrösi Zoltán medverseinek medvéi akár gyerekek is lehetnének, ahogy minden gyerek egy kicsit medvebocs is. Hol kicsit rendetlenek, hol kicsit lusták, de mindig nagyon szerethetőek.
Pláne, ha Nagy Eszter rajzait is látjuk a bukfencező, tortát evő, huncut kis bocsok mellett. És közben az is kiderül, hogy mi az, Ami a szívedet brummja.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Manó Könyvek, Budapest, 2016
38 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634032137 · Illusztrálta: Nagy Eszter

Bea_Könyvutca P>!
Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Én magam is bizonyíthatom, hogy mennyire szerethetőek a macik. Úgy tíz évvel ezelőtt egy szép napon egyszercsak elkezdtek a macik hozzám költözni. Először csak egy aranyos medvebocs piros pulcsiban. Másnap egy komoly medveúr csokornyakkendővel, harmadnap egy megfáradt nagyanyó viseltes ruhában. És egyre csak jöttek és jöttek. Jött egy tiroli fickó, egy zenélő orosz muzsik, egy focimezben csintalankodó tinédzser, cumizó medvebocs, vászonruhát viselő gazdasszony a férjurával, gyönyörű medvelány, hatalmas pillákkal, kötött pulcsis jegesmaci, koalamaci és még sorolhatnám napestig. Egész szép kis kompánia gyűlt össze és még mind megvannak, imádom őket.
Nagyon jó ismerője lehetett a szerző is a maciknak, sőt biztos vagyok benne, hogy neki is voltak medvebarátai. Hogyan is tudott volna enélkül ilyen kedves, bájos, sokszínű macikölteményeket írni.
Bővebben:http://konyvutca.blogspot.hu/2016/07/korosi-zoltan-ami-…

Annamarie P>!
Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Annyira jó lenne tudni mindent arról, hogy miért írta meg ezt az egyetlen, gyerekeknek szóló verseskötetét Kőrösi Zoltán. Lehet, hogy ilyen irányba is szeretett volna fordulni, ha adatott volna neki még idő…
Elfogultan írom, hogy aranyos, kedves versikék voltak ezek mackókról, azaz rólunk. Esznek, alszanak, segítenek egymásnak, repülni vágynak és sírnak, pont ahogy mi, vagy a gyermekek. Nagy Eszter kedves rajzai hűen hozzák a költemények bájosságát, tökéletes párosítás.
Teljesen el tudom képzelni, hogy a gyerekek mindennapi eseményfeldolgozásában segíthetnek ezek a négysorosok. Ha nehéz is kimondaniuk, hogy néha félnek a sötétben, megnyugodva hallhatják, hogy nem baj, hisz a busafejű macik is félnek picit, ők is rendetlenek olykor és a medveszipákolás is ismert jelenség.

ez a könyv ANNYIRA CUKI!
annyira, de annyira CUKIMUKI, hogy ezen a hiper-szupercukimukiságon egyszerűen nem fog már túltenni idén semmi sem.
annyira übercuki, hogy ha egy vers éppen nem lenne a legübercukibb, hát akkor mellette az illusztráció odateszi azt a mennyiségű extracukiságot.
ez a könyv úgy cuki, ahogy van, de közben nem csöpög a cukor belőle. ez így érthető?

az én szívemet brummja, na. :3

Niitaa P>!
Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Aranyos, aranyos, de…. mindig az a fránya de.

Elsőként a címe fogott meg, hát olyan 'egyemismeg. Aztán ahogy belelapoztam, az illusztrációk foglaltak le. Édes, kissé sematikus, de pont megfelelő.
Az egész verseskönyvet felolvastam, címek nélkül, mintha egy hosszú mondóka lenne. Így, bár kissé hosszú, úgy vélem, jobban élvezhető. Nekem a címek abszolút nem nyerték el a tetszésemet, kár is volt velük vesződni. Egy oldalon négy mondat önmagában is megállta volna a helyét, ha ennyire tagolni szerettük volna.
A versek többnyire aranyosak, jó dallamuk van, ha az ember elcsípi a hangulatát. Kényelmes volt olvasni még annak ellenére is, hogy azért akadtak benne furcsa kifejezések. Engem inkább a logikátlansága kedvtelenített el. Elsőnek nagyon medvésen elindul, kihangsúlyozva, hogy bár rengeteg féle fajta medve létezik, elemükben mégis azonosak. Ez jó. Aztán áttér az erőltetett metaforikus tartalomra, minthogy minden említett kismackó pont az a csöpp gyermek, aki e könyvet hallgatja, forgatja vagy felrémlik előtte egy olyan bartája, akire ráillik a jellemzés, miszerint fél a sötétben vagy épp a cipőfűző megkötése nagy kihívást jelent a számára. Aztán elkezdi a szezont keverni a fazonnal.
Egységében még mindig aranyos, de a báj már nem elég.
Erőltetett és olyan se ilyen se olyan.
Se medve se mackó.
Se felnőtt se gyerek.

pável P>!

Újraolvasás, 2019.
rajzok, Nagy Eszter: 5
versek, Kőrösi Zoltán: 4

„Unatkozik? Vegyen mosómedvét!” (Bohus)
(De bármilyen leértékelt medve is megteszi.)

A medvék valamit nagyon tudnak, mert bár életvitelük szerint a T-rex örökösei (csúcsragadozók, ill. csúcsgyűjtögetők), mégis a legtöbbet gyömöszölt plüssállatok a bolygón (Bödőccsel: plüss t-rexek). Pedig a medve nem is játék. Viszont veszélyeztetett faj: agyonbecézzük őket (pl. Mici, egyáltalán, mi az hogy mici? sapkás? az nem a nyúl?), ők pedig hiába menekülnek a téli álomba, már a medvecsipáért is vadásszák őket, amit aranyáron mérnek a vizsgaidőszakban, jobb, mint a crack, az egész telet átvirraszthatod vele (ezért választja ki a testük), mondjuk aki él vele, az mellékhatásként jól mászik fára, de emiatt nem csökkent még a kereslet. (és így tovább, a mackók örvén végtelen hosszan lehet sztorizni, itt van mindjárt az örvös medve… Boccs.) Még egy kis folklorisztika a végére:

„hogyha napod kedvetlen,
kerüld aki medvetlen;
(itt brummogás)
akinek nincs mackója,
még lehet neki kankója”
(itt újabb brummogás)
(ősi regős ének, lejegyezte pável)

Citrompor P>!
Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Miután tavaly nagy kedvencem lett a svéd gyermekvers-kötet, az Ami a szívedet nyomja, amint megláttam, hogy van ilyen macis és ráadásul magyar verzióban, mindenképpen el akartam olvasni. Nem gondoltam, hogy ilyen rövidke, de ez egyúttal szerencse is volt esetemben, ugyanis ma megakadt rajta a szemem a könyvesboltban, amikor az online rendelésemet mentem átvenni. Nem bírtam csak úgy elmenni mellette…
A medvék (gyerekek?) hihetetlenül aranyosak, ettől a könyvtől majdnem kiég az ember cuki-reléje, különösen az illusztrációk miatt, amik egyszerűen mesteriek, aranyosak, néhol kellően összetettek és részletesek, néhol pedig pont megfelelően sematikusabbak. Hihetetlenül aranyosak a medvék, meg az egérgyerekek is… :)
Van itt mindenféle hétköznapi búbánat (pl. miért nem lehet mezítláb focizni, vagy inkább folyton csak aludni, a medvék is félnek a sötétben) és számos öröm (pl. málnás palacsinta). Azonban volt egy kis hiányérzetem a versek olvasása után, szerintem még egyszer újra kellene olvasnom. (Már csak a megszívlelendő, hogyan kezeljük a futball vereséget rész* miatt is.) Újra fogom olvasni, már most érzem, hogy muszáj lesz. :)

* https://moly.hu/idezetek/650788

ziara>!
Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Előrebocsátom, hogy én nem vagyok egy verses csaj, de ezek aranyos versek. Én a macikat is szeretem, így ez nálam elég a 4 csillaghoz, az illusztrációk és a cím nagyon kedves.

_Ellamara_ P>!
Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Medvék. Nekem ennyi bőven elég ahhoz, hogy imádjam.
Na jó, azért nem teljesen, hiszen mégis csak négy csillagot adtam rá. A rajzok fantasztikusan szépek és édesek voltak! *—* Ha másért nem is, a cuki kis medve képek miatt biztosan újra átlapozom majd.
És a versek? Azok sem voltak vészesek. Volt benne pár aranyos, de többnyire inkább furcsának és összecsapottnak éreztem őket. Nem tudom pontosan, milyen stílust képviselnek, lehet, hogy nagyon jók, de nekem akkor sem igazán jöttek át.
Igazából nem bánom, hogy megvettem mert nagyon kis édes és remélem, pár év múlva a saját picimnek is felolvashatom majd. :)

Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Mit is mondhatnék? Igazán ott van ezekben a versekékben is Kőrösi Zoltán szíve-lelke.

Mariann_Czenema P>!
Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja…

Tanulás mellé tökéletes kikapcsolódás :-)
igaz, hogy nem tökéletesen rímel minden verssor, de én már kezdem megszokni a kortárs magyar szabadverseket, mint műfajt. Az illusztráció úgy is annyit emel ezen a köteten, hogy a remek csapatmunkát öt csillaggal muszáj jutalmaznom.
A barátságról szóló versikét meg külön Köszönöm, nálam az lett a kedvenc, holott a porszívós, a fotelon/ágyon tornázós és persze a medve térde szintén kiemelkedően szórakoztatóak lettek.

Medvefoci

A világon a legjobb focis a medvecsapat,
mert abban medvék rúgják a nagy gólokat,
medvék cseleznek, védenek és indítanak,
és ha nem ők nyernek, akkor meccs volt rossz,
nem a medvecsapat.

A barátságról

Nézzük sorban mindegyiket: állatok, emberek,
füvek, fák, s persze könyvek, barát mindenki lehet.
Mert a medve medveszíve még azt is szereti,
aki magáról azt hiszi, nincsenek barátai.

A medvék térde

A mackóm térde éppen olyan, mint egy színes térkép
foltok, csíkok vannak rajta és vonalak, meg mérték,
hogy merre járt és mit csinált az elmúlt nap a medve,
melyik fára mászott fel, és hogyan zuttyant… hm… térdre.

A medvebunda titka

A medvebundának, sajnos, árt a mosogatás,
nagy szerencse, hogy Balcsi vize teljesen más,
meg az uszoda és a strand is medvéknek való,
nincs is bennük semmiféle ártó mosogató.

Mackónadrág

Ha a mackók találták volna fel a nadrágot,
hát, nem két szára lenne, gondolhatod,
kettő szárba két mackóláb hogyan juthat el,
azért nehéz az öltözködés, mert gondolkodni kell.

A zoknik is rendetlenek

A rendetlen zoknik folyton széjjelmásznak,
és hiába kiabálsz az összegyűrt nadrágnak,
hogy sipirc a szekrénybe, hisz' oda való,
nem csoda, ha bereked egy rendes kismackó.

robinson P>!

Aki a sütit, vagyis a sütiket szereti, az rossz medve nem lehet!
Aki meg a tortát is bírja, az jó medvegyerek.
Vagy a palacsintát! A málnalekvárosat!

36. oldal (A medvékről és a tortákról)

A cipő befűzése

(…)
mért nem lehet focizni és fára mászni zokniban???

Medvesírás

(…)
karmos manccsal törölgetik a medvekönnyeket,
de nem sírnak ám, csak itatják az egérgyerekeket.