Füst 1 csillagozás

Kornis Ottó: Füst

Miért ​kellett és hogyan lehetett apró gyermekeket tűzbe dobni?"
A kérdés örök. És megválaszolatlan.

„…akárhányan is vagyunk, száz és száz véletlennek köszönhetjük, hogy életben maradtunk, és éppen azt nem tudjuk megérteni, hogy miért éppen mi vagyunk azok, akiket nem dobtak a krematóriumba, miért éppen mi vagyunk azok, akik kibírtuk a hosszú éhséget, vagy miért éppen mi vagyunk azok, akiket nem csípett meg a beteg tetű. Ezek a mi kérdéseink. Mert mi deportáltak vagyunk. Külön, sajátos gondolataink vannak, amelyek sajátos emlékekből táplálkoznak, és gyakran megesik, hogy tágra nyílt szemekkel nézünk bele valamibe, oly hihetetlennek tűnik, hogy valóban mi vagyunk azok, akik tovább kell csináljuk az életet. Mert mi deportáltak vagyunk, és azok is maradunk – mindörökké.”

Kornis Ottó Füstje az első holokauszt-emlékirat, ami valaha megjelent nyomtatásban. Kornis Ottót (szül. Kohn Ottó) a kolozsvári 1944. május 25 – 1944 június 9. közti deportálás negyedik… (tovább)

>!
Mentor, Marosvásárhely, 2019
298 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786068861371

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 3


Népszerű idézetek

Ezüst P>!

Az emberi lélek úgy van megalkotva, hogy ne higgyen a saját halálában.

151. oldal

Ezüst P>!

Emlékszem jól arra a pillanatra, amikor a szamosújváriak első csoportja feltűnt a szemben lévő két barakk közötti sikátorból. Legelöl egy idősebb férfi haladt, szemüveges, komoly, barázdáktól felszántott arcát nem lehet elfelejteni; két lábát csak nehezen tudta használni, és ezért két fiatalember két oldalról támogatva vitte előre. Lekötötte figyelmemet, mert jól tudtam én akkor, hogy nem puszta véletlen az, hogy éppen ez a rosszul járó férfi halad legelöl. A zsidók szeretik a jelképeket. Az a két rossz láb a sor legelején bizonyára háborúban rokkant meg, és ez az ember ott bizonyára vérét ontotta azért a hazáért, amely most oly csúnyán megalázza őt.

16–17. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Király Kinga Júlia: Az újrakezdés receptjei
Féder Zoltán: Zsidók Háromszéken
Lőwy Dániel: Sárga csillag Kolozsváron
Mihalevici Relly: Sors és túlélés
Bánffy Miklós: Huszonöt év
Szentmihályiné Szabó Mária: Örök társak
Tisza Kálmán: A Tisza-család krónikája
Horváth Zoltán György: Székelyföldi freskók a teljesség igényével
Bánffy Miklós: Emlékezések
Ágoston Vilmos: A kisajátított tér