Pestis ​előtt 5 csillagozás

Kornis Mihály: Pestis előtt

Akar jót nevetni és könnyekig meghatódni – egyszerre? Kíváncsi rá, mi az egerek veszte? Milyen tanulság bujkál Kertész Imre sorsában? Milyen volt Kornis kölyökkutya korában? Hogyan kezdődött Magyarországon a szamizdat?A személyesség mámora, és mellesleg az értelme. Miért sétál ki Kornis Mihály a Nap-kelte tévéstúdiójából, amikor a médiaguruk a Big Brother-típusú műsorok dícséretébe fogtak? Mit tud Simon mágus a szerelemről? Mit jósol az író a közeljövőre? Hát 2100-ra? Hogyan tartozik össze Ámor és Logosz, vétek és világtörténet, a budai Gellért-hegy és a berlini fal?Egy könyv, ami elfér a zsebben, holott tele van gondolattal, költészettel, humorral. Nem fogja elfelejteni, hogy olvasta.

Novella, Budapest, 2003

vargarockzsolt>!

Kenedi a fő. Ő a gócpont. A Villányi úton. Odajár a Bence, akinek a papája fotós, de ő filozófus lett, mert kétéves korában a nyilasok a Dunához kísérték, majd vissza , a csillagos házba, és ez olyan hatással volt rá, hogy mire egyetemre került, már kiolvasta az Akadémiai Könyvtár teljes állományát, ő tanította a tanárait az egyetemen, meg a csoporttársait, a Petrit és a Kis Jánost, aki ugyan gátlásos, de príma feje van, és marhára igyekszik, meg van még a Legokosabb Márkus, de azt épp most kergetik el az országból, miután Bencével összefogva megcáfolta Marx Tőkéjét, az ő barátja a Fehér Ferenc meg a Heller, de azok nem annyira rendszerkritikusak, mint a Márkus, csak ők is aláírták a korcsulai tiltakozást, viszont már őket is teljesen lehetetlenné tették, meg van a Vidrányi Kati, aki ISZONYÚ OKOS, csak hát eltévedt a tomista dogmatika labirintusában, meg van a Hamburger Miska, aki egyszerűen jó, meg a lusta Sós Vili, meg a gyönyörű Erdélyi Ági, meg a Kovács Andris, aki örökké kavar és intézkedik, mint Nyuszi a Hét pagonyban, meg a Solt Otti meg a Kemény Pista, akik szintén kőkemények, de sajna, beleragadtak a szociológiai partikularitásba. Ám a Kenedi Jancsi a lényeg, ő köztük a fehér cukor. Pedig nem is végzett egyetemet, a Bence tanította meg a térdén osztani és szorozni, talán még azt is, hogy kell zsebkendőbe kifújni az orrát, de aztán öntevékeny lett, zabolázhatatlan, elszerette a Bence feleségét, kiskorában huligán is volt, de leküzdötte, és olyan könyvtára van, mint senkinek, korunk Szabó Ervinje.
És akkor odajön hozzám a Kenedi!

vargarockzsolt>!

Az első felolvasásom 1975 januárjában olyan jól sikerült, azután a többi is, de tényleg, annyira, hogy…
[…]
Addig én nem láttam közelről Kis Jánost, Bencét, Fodor Gézát, Radnóti Sándort, pláne nem Donáth Ferencet vagy Mészöly Miklóst, de még nem szerepeltem írásaimmal soha nagyobb közönség előtt.
[…]
Ráébredtem, hogy színész is vagyok. Nem a szó hétköznapi értelmében: író vagyok, de színész is, egyben vagyok mindkettő, szétválaszthatatlanul. Akkor is, ha nem kapok szerepet az életben. Nekem nem is lehet szerepet adni: én írom magamnak. Csak addig tartok, amíg dobog a szívem. Kevés ez? Radnóti Sanyi úgy kacagott, hogy effektíve leesett az ablak melletti lócáról, Fodor Géza szeme világított, mint egy szentjánosbogár, Kis János elfogódottan gratulált. Mészöly azt mondta, érzik a szövegeimből a mély neurózis, Csalog a földön ülve nagyúrin legyintett, ő már nem is akar prózaíró lenni. Nádas csak az ötödik alkalomra jött el, szürke ballonkabátban, de a végén felugrott és elrohant. (Ennél nagyobb dicséretet nem tudok elképzelni.) Vezér Erzsébet megsimogatta a kezemet.