Ellentmondások ​és dilemmák 2 csillagozás

Kornai János: Ellentmondások és dilemmák

„A kötet … elsősorban olyan ellentmondásokra összpontosítja a figyelmet, amelyeket maga a szocialista rendszer szült. Másféle ellentmondásokkal éppen mások is foglalkozhatnak. A mi sajátos szellemi és közéleti hivatásunk az, hogy ezeknek a sajátos – itt és csak itt létrejövő – ellentmondásoknak a természetét elemezzük. Ezt a feladatot más nem végezheti el helyettünk.”

„Amire vállalkozom, az nem az ellentmondások elkendőzése, sem pedig a dilemmák megnyugtató feloldása. Arra törekszem – és ennek elérése is rettentő nehéz –, hogy a felszínen mutatkozó »kis« ellentmondásokat mélyebb, »nagy« ellentmondásokra vezessem vissza. És ezzel együtt a mindennapos apró dilemmákat is visszavezessem a végső értékválasztásokra.”

„Aki ezt a kis kötetet elolvassa, nem kap megnyugtató választ a kérdéseire. Ahhoz azonban talán segítséget adhatnak e tanulmányok, hogy legalább megfogalmazza a kérdéseit.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gyorsuló idő Magvető

Magvető, Budapest, 1983
312 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631400549 · Illusztrálta: Kass János

vargarockzsolt>!
Kornai János: Ellentmondások és dilemmák

A 70-es és 80-as években divat volt műveltnek lenni, és közgazdasági könyveket is olvasni. Kornai János a tűrt kategóriába tartozó nagyágyú volt. Ez a könyve, ha jól emlékszem, nem tisztán közgazdaságtan, hanem volt benne szociológia is, és persze kemény rendszerkritika, de szakszövegek mögé bújtatva. Nem tudom, Kornai nézeteinek, publikációinak a hatása most kisebb-e, a szabadság körülményei között – lásd az egészségügyi reform ügyében hangoztatott véleményének hatástalanságát, vagy akkor, a diktatúra idején volt. A kutya ugat, a karaván halad, de egy felelős, igazán hozzáértő szakértő értelmiségit, ez nem kell, hogy érdekeljen!

Molnár_Gyula>!
Kornai János: Ellentmondások és dilemmák

Ez egy rettentően kellemes könyv.
Kornai János stílusa világos és közérthető, amely egy ennyire tekintélyes közgazdászprofesszornál már igen ritka.
Pályáját gyakorlatilag a hiánygazdaságról alkotott fő műve határozza meg, mely ez előtt a kicsiny kötet előtt néhány évvel jelent meg, így még itt is ez a fő vonal dominál. A hiánygazdaság természetét egyszerűen mutatja be, némi elméleti alapozást is csatolva a fő megállapításokhoz.

A kötet tartalmaz egy tanulmányt, mely az 1981–1982. évi gazdasági reformot elemzi, főképpen a vállalatok jövedelmezőségének szemszögéből. Ebben megállapítja, hogy a reform kezdeti pozitív hatása közel sem volt akkora mértékű, mint várták, a rendszerbe belekódolt alapproblémák miatt a hatások pedig néhány éven belül kiegyenlítődtek. Bár nem mondja ki konkrétan, de már egészen erősen sugallja azt, hogy a szocialista vállalati rendszer megreformálhatatlan.

Alig érthető, hogy jelenhetett meg egy ilyen könyv egyáltalán (bár A hiány után ez már csak egy könnyed matiné…). Mindenesetre, a nyolcvanas évek megértéséhez nagyban hozzájárul ez a könyv, így csak ajánlani bárkinek, aki érdeklődik a közgazdasági folyamatok iránt.

(Azt már csak zárójelben merem megjegyezni, hogy a közlekedőedények elvének alkalmazása a gazdasági erőforrásokra mind a mai napig érvényes elv. Kár, hogy ez senkinek nem jutott eszébe akkor, amikor a lakossági és a közszféra hitelezése elszabadult, és a vállalkozói szektortól szívta el a befektethető tőkét.)