Álomszövők 2 csillagozás

Nőnek lenni a Kádár-korban
Kormos Valéria: Álomszövők

Gyorstalpalón végzett ügyésznő, titkos apáca, vezérigazgató, szövőnő, SOS-anya, kozmetikus, divattörténész, rekord példányszámú hetilap főszerkesztője – utak, életek, a szépségtől a taszítóig, akikkel pályám 1970 és 1989 között összehozott. Majdnem két évtized a Nők Lapjánál. Itt ismerhettem meg a gazdasági érdekek szerint változtatott női szerepeket, amelyek forgatókönyvei mindig felülről érkeztek, ezért illett volna boldognak és hálásnak lenniük, lennünk. Nem értettem magam. Ha ez így lenne, miért jövök ki egy gyár, egy női munkásszállás kapuján olyan furcsa, szomorú hangulatban? Amikor már egy szabadabb korszakban erről az életérzésről beszélgettem tehetséges asszonyokkal, többször említették, hogy „akkoriban szürkének kellett lenni”

unhappymeals>!

A nyolcvanas évek Budapestjén valóban el lehetett vegyülni és el is lehetett süllyedni.

unhappymeals>!

A kollektíva nem nagyon viselte el az eredetiséget, önálló gondolkodást, ha valaki nem akarta, hogy piszkálják, jobb volt belesimulnia a környezetébe.

unhappymeals>!

Mindig arra jutok, hogy a természetességet, lelki tartalmat külsőséggel nem lehet pótolni – mondja elgondolkodva. Igaz, elfogadhatóan öregedni sem könnyű lelki és biológiai folyamat. Tán szakmai ártalom, de az idővel változó arc ráncairól le tudom olvasni valakinek a jellemét – mondja.

Kapcsolódó szócikkek: öregedés
unhappymeals>!

Igen, szilárd az értékrendem, de ez nem jelenti azt, hogy nem vagyok elfogadó. Az ismeretségi körömben vannak szabadgondolkodók, baloldaliak, hitben elkötelezettek. Számomra az a fontos, hogy emberként a lényeges kérdésekben a tisztesség oldalán álljanak és legyenek olyan pontok, amelyekben megértjük egymást.

unhappymeals>!

Aki még ma is a sztálini időket sírja vissza, amikor Rákosi ideje alatt ugyanolyan szabadon lehetett ölni, mint a vörös- és fehérterror alatt, az nemcsak hogy nem tanult a múltból, de nem is akar.