Bűnösök 2 csillagozás

Körmendi Ferenc: Bűnösök

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1936

Emmi_Lotta IMP
Körmendi Ferenc: Bűnösök

Az ötödik regény, amit Körmenditől olvastam. Minden műve más hangulatú, merőben eltérő tematikájú.

A Bűnösök egy lélektani dráma 1936-ból. Két párhuzamos történet, egy fiatal munkásfiú és egy gazdag, középkorú gyáros egymásba futó története. A pszichikai folyamatok részletes ábrázolása bontja ki a cselekményt, amely lassan, mégis izgalmasan halad a tragikus végkifejlet felé.

Mint minden Körmendi-regényt, ezt is ajánlom a 20. század első felének irodalmát kedvelők figyelmébe.

regulat
Körmendi Ferenc: Bűnösök

Noir. Azt hiszem ez lehet a műfaji megjelölése ennek a regénynek, holott a műfaj (filmes) megjelenését megelőzi egy bő fél évtizeddel.
Vagy bűnügyi dráma? Hiszen gyilkosság történik… „BORZALMAS KÉJGYILKOSSÁG EGY FŐVÁROSI SZÁLLODÁBAN” írják a lapok. És Körmendit leginkább az foglalkoztatja, hogy hogyan jut el a gyilkos a tettéig, és hogy képes-e felmenteni magát.
Vagy lélektani dráma? Hiszen Balta mérnök úr, élete kész dráma, a házassága… a gyára… minden.
Vagy csak egyszerűen proli regény? Mert olvasva az ember ott érzi a levegőben a szegénység, az újpesti proli lét szagát.
Így a könyv végén nem tudom eldönteni, csak azt, hogy Körmendi pokolian jól érzékelteti ezt az egészet, a tépelődést, az erkölcsről, a felelősségről, a holnapról… azt hittem nehezen fogok haladni vele, mert ez a lázálmos dilemmázás, ez nem egy pergő cselekményű dolog. Ez amolyan oknyomozás, ahol a mi történtnél fontosabb a hogyan jutottak el odáig. Nem eccerű baleset, bár azt hiszem jó rendező kezében remek alapanyag lenne… hiszen a film noir másodvirágzását éli.