A ​budapesti kaland 17 csillagozás

Körmendi Ferenc: A budapesti kaland Körmendi Ferenc: A budapesti kaland Körmendi Ferenc: A budapesti kaland

Két magyar kispolgári fiatalemberről szól, két harmincévesről. Az egyik itthon maradt, reménytelenül és neurotikusan vergődik az apró gondok, a szennyes kis próbálgatások, az utált iroda, a főzelékfeltét és végül a B-lista marazmusában. A másik szinte akaratlanul, szinte véletlenül külföldre kerül, végighányódott Európán, lekerült Dél-Afrikába és milliomos lett. Látogatóba jön haza Pestre: és akkor megindul ellene volt iskolatársainak rohama. Mindegyik rá épít, mindegyik verseng érte, mindegyik őt akarja becsapni, mindegyik belőle akar `kihozni valamit`, mindegyik beléje kapaszkodik, mint abba a bizonyos utolsó szalmaszálba.
forrás: eztolvasdel.hu

Eredeti megjelenés éve: 1932

Agave Könyvek, Budapest, 2006
Pantheon Irodalmi Intézet, Budapest, 1932
544 oldal

Emmi_Lotta IMP
Körmendi Ferenc: A budapesti kaland

Világsikert aratott magyar regény a 30-as évek elejéről. Hősei, Kelemen Andor és Kádár Antal feltörekvő fiatalemberek, akik a jobb megélhetésért küzdenek, és lázasan keresik boldogulásukat Budapest, Bécs és London színes forgatagában.
Az emigránslét ábrázolása Földes Jolán: A halászó macska uccája című szintén világhírű, 1936-ban megjelent regényével rokonítja. Mindkét könyv kiválóan visszaadja a kor hangulatát.
Körmendi Ferenc sodró lendülettel, választékosan, izgalmasan ír. Lélektani ábrázolása, humora-iróniája csodálatosan frissnek hat. Szinte nem is hihető, hogy ez a remekmű 83 évvel ezelőtt íródott. Érthetetlen, hogy ezt a zseniális szerzőt ma Magyarországon alig ismerik. Remélem, sikerül még több könyvére is rátalálnom.

Agave Könyvek, Budapest, 2006
emotive
Körmendi Ferenc: A budapesti kaland

Régóta itt volt már a polcon, egy figyeltem értékelésének hatására vettem a kezembe. Ambivalensek az érzéseim a könyvvel kapcsolatban. Az eleje még könnyebben csúszott, Kádár Antal története pedig kifejezetten tetszett. Volt benne lendület, sodrás, történések, majd a kalandtól kezdve az egész teljesen belassult, elnyújtottá vált, és ezzel egyenes arányúan csökkent az én kedvem és érdeklődésem a könyv iránt. Mondhatni hogy kínlódtam. Sejtettem, hogy mi lesz a végkifejlet, számomra nem volt meglepetés. Érdekes volt a korabeli Budapest, a felfogás, azt szerintem kiemelkedően mutatja be a regény, de ehhez sok ez az oldalszám, feszesebbre kellett volna venni a cselekményét. Egyetértek azzal, hogy nehezen képzelem el, miért lett ez külföldön is akkora siker, mert ez a mentalitás, gondolkodás annyira magyar, és annyira mai, élő, létező (azt kell mondjam, sajnos), hogy nehezen képzelem, hogy ezt értik és átérzik kellőképpen külföldön. Tulajdonképpen nem volt rossz élmény ez a regény, de valami átütőbbre számítottam, csalódtam a végére.

kvzs P
Körmendi Ferenc: A budapesti kaland

Ez a könyv olyan, mint egy impresszionista festmény.
Keverednek, kavarognak benne a párbeszédek, visszaemlékezések, impressziók, leírások valamivé, ami csak kortyonként, oldalanként fogyasztható.
(Alapvetően az ilyen központozás nélküli egybeszövegektől a hátamon feláll a szőr és a sikítófrász kerülget, de ez a könyv valahogy mégis elringatott…)
Néha kicsit olyan érzésem volt, mintha egy fekete-fehér, békebeli filmet néznék, aztán rendszeresen megdöbbentem, hogy mennyire nem változtunk mi itthon az elmúlt 80 éveben.
Nem tudok róla egybeértelmes értékelést írni, csak azt, hogy nem volt hiába.

MissAmerica
Körmendi Ferenc: A budapesti kaland

Ahhoz képest, hogy állítólag nemzetközi regénypályázatot nyert a harmincas években, kissé döcögős és elnyúlós (nem is értem a külföldiek hogyan tudták értékelni ezt a szerintem csak kifejezetten egy magyar számára értelmezhető könyvet mindegy), amúgy nekem tetszett a sok budapesti leírás és hangulatkép, meg jó lett volna a témavezetés is, sokáig leköti az embert, érdekes a történelmi kalandozásos rész a múltba. 310 oldalban mondjuk sok, a végefelé már elég nyögvenyelős és némileg elveszíti a lendületét pont ott, ahol a „kaland” része igazán elkezdődne… na és a lezárása, na hát az kegyetlenül lehúzott :(

Kék
Körmendi Ferenc: A budapesti kaland

Jó és izgalmas könyv. Körmendi pedig indokolatlanul süllyesztőbe száműzött, remek magyar író.

Bla IP

Bécs akkor már száguldott az inflációs konjunktúra nagy hullámvasútján, az összeomlás hullamérge már az egész gazdasági testet áthatotta, s amíg a társadalmilag gyengébbek, a gazdaságilag szervezetlenek lassan merültek, s mind mélyebbre lefelé, az erősek, a túlélők, a nagy rablók, a magukat minden helyzetben feltalálók és hatalmas sleppjük vígan ropta kótyagos táncát az agonizáló város körül.

Bla IP

Anna néni adott ugyan neki olykor-olykor egy-egy koronát, Rudi bácsi pedig odaadta egy öreg zsakettjét, ezt viselte, s hozzá a sárga tiszti bakancsát. – Mihez kezdjek, gondolta néha, amikor a téli utcákon kóborolt, s csak azért nem maradt otthon, mert attól félt, hogy a naphosszat otthon ülő öregek egyszer csak megkérdik majd tőle: mihez fogsz kezdeni? Ezen gondolkodni rossz volt, de a felvetett kérdésre felelni, vagy inkább felelni nem tudni: ez borzasztó lett volna.

Bla IP

Egyébként – tudja jól – súlyosak a viszonyok – persze nem csak Bécsben, az egész világon. A háború következménye és részben annak következménye, hogy a háború szemmel láthatóan nem abban az irányban likvidálódik, ahogyan kellene. Viszont, hogy egyes országokban megváltozott az államforma, s Oroszországban elindítottak egy kísérletet, amely kétségkívül a világtörténet egyik legizgalmasabb kísérlete…

Bla IP

…a kommunista plakátokat lemosták a falakról. De rögtön a helyükre ragadtak más plakátok: a szavak mások voltak, az értelmük ugyanaz. Vörös torok helyett fehér torok ordított halált minden utcasarkon, a vörös ököl helyett a fehér ököl fenyegette vissza a lélegzetet az utca mellébe, házsorok hosszat.

Bla IP

Paul barátja és tanítója, újra eljött és hozott magával néhány füzetet és könyvet, köztük Wedwking Erdgeist-jét és néhány Shaw-darabot.

Bla IP

… a bizonytalanságot és nyugtalanságot fokozta még az is, hogy a második állásban váratlanul feltűnt Basch vezérőrnagy – a Véreb –, egy Trcka nevű tizedest pedig, akinél négy-öt röpiratot találtak, Kauser főhadnagy minden különösebb móka nélkül agyonlövetett az állások mögött.

Bla IP

Prinz meines Herzens, komm zu mir in meine liebe alte Wiener-Stadt…