Hungary ​by night 52 csillagozás

Így mulat a magyar elit
Kordos Szabolcs: Hungary by night

A Luxushotel, Hungary nagy sikerű szerzője ezúttal a hazai gazdagok és hatalmasok éjszakai útjait követi a budai magánpartiktól a VIP-termeken át egészen a belvárosi szállodai lakosztályokig.

Hogyan élnek valójában a magyar elit tagjai, hol szórakoznak, és mire költik a pénzüket? Milyen titkos, zártkörű klubok üzemelnek a város szívében? Mi történik a pesti éjszaka bugyraiban, ahol a pénz egyáltalán nem számít?

Kordos Szabolcs könyve egy szinte ismeretlen környezetbe, a hazai társadalom legfelső rétegeinek életébe enged betekintést. Megszólalnak maguk az aranyifjak, valamint a luxusipar napszámosai, hogy egy egészen különleges szemszögből mutassák be a XXI. század Magyarországát.

Eredeti megjelenés éve: 2018

XXI. Század, Budapest, 2018
XXI. Század, Budapest, 2018

tiborszerintabor P

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Tanulságos, érdekes, ugyanakkor zavarbaejtő és sokkoló olvasni a boros-pezsgős-koktélos-kokainos-kaszinós-tűzijátékos „Super VIP” luxusvilágról, és a pénzelit szórakozási szokásairól. Míg a „kisemberek” jellemzően ezreket-tízezreket költenek egy-egy éjszaka manapság, addig a tehetősebbek adott esetben milliókat-tízmilliókat „égetnek el” az éjszakában – ennek módjairól szól a könyv.

E könyv tartalma is jó példa arra, hogy az addikt szerekkel és jelenségekkel, és az azokat használókkal nagyon lazán, „betegesen liberális” módon bánik a társadalom, hiszen gyakorlatilag a „drogozás” legális (alkohol), illetve „kvázi-legális” (netről rendelhető, stb.). Sokan annyit tudnak a pszichoaktív szerekről, hogy azok „idővel” és „esetlegesen” függőséget okoznak, azzal viszont nem számolnak, hogy a szerek tudat- és személyiségtorzító hatásúak, ami azért „problémás”.

Kimaradt a könyvből az is, hogy a legálisan folytatható alkoholizálás az egyént magabiztossá és „öntudatossá”, egyben korlátolttá és gátlástalanná teheti – és azért e körülmények együttállása „nem szerencsés”. Ilyen esetben gondolja az egyén azt, hogy amihez hozzájut, az „neki jár”, adott esetben pedig akár azt is, hogy amihez „sajátos úton-módon” hozzájutott, azt „Istentől kapta”, és azt joga van elszórni drogra, prostituáltakra, szerencse- és tűzijátékra.

Ha az egyén döntéshozó, akkor a helyzet már különösen elgondolkodtató és figyelmet érdemel, különösen, ha az „élvezeti szer” fogyasztása öntudatlanul és visszaélésszerűen zajlik, tehát ha az adott személy nincs tisztában alapvető lelki tényezőkkel, így különösen a szerhasználat hatásával összefüggő elhárító mechanizmusok és az ellenállás jelenségkörével. E tudás hiányában hiába gazdag valaki, mindenképp „problémás személyiség”. És ha „problémás személyiségek” irányítják, illetve tartják befolyásuk alatt a világot, ott nagy a baj, ezt „könnyű belátní”.

A témához kapcsolódó értékeléseim:
Graham: Az alkoholizmus titkos története https://moly.hu/ertekelesek/3048096
Juan Escobar: Apám, a drogbáró https://moly.hu/ertekelesek/3039531
Kneszl: Én, a megbélyegzett https://moly.hu/ertekelesek/3124541

Manawydan

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Könnyed, nyári olvasmány, de ne gondoljunk túl sokat mögé. Ez a jéghegy csúcsának a csúcsa. De nagyon szórakoztató volt ez a kis anekdotázás.

roganedina

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Imádom ezeket a könyveket! Bár az abszolút kedvenc a Luxushotel Hungary volt, de most ez a kötet is igencsak magával ragadott. A végén írja a szerző, hogy reméli egyszer az olvasó is belekóstolhat abba, hogyan mulat a magyar elit. őőő hát én köszönöm, inkább passzolnám. Olvasni viszont nagyon érdekes és sok helyen szórakoztató volt – bizonyos helyeken viszont keményen felment a vérnyomásom… Hogy bizonyos emberek mit meg nem tudnak engedni maguknak?! Őrület! :O

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Hozza a szokásos szórakoztató színvonalat, Kordos Szabolcs most is jó munkát végzett, hogy belássunk a színfalak mögé. Kissé csapongónak éreztem itt-ott a fejezeteket, valahoy nem feltétlenül jött át több fejezetnél, hogy mi miatt kapcsolódik össze vagy épp túl rövidnek láttam egy-egy leírást. A történetek szokás szerint érdekesek voltak, a hűha-faktor skálán volt jó és rossz is, de azt hiszem, kihagynám azt a fajta szórakozást, amit a magyar „elit” szórakozásnak hív, mert nem éppen az én világom.

S_Évi

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Azt hittem olyan dolgokról fogok olvasni, amiktől eláll a lélegzetem, de nem ez történt. Örülök, hogy nem tartozom az „elithez”, de ha valamilyen csoda folytán milliárdok pottyannának az ölembe, akkor sem ilyen felszínes marhaságokra költeném, csak azért mert megtehetném. A könyvet gyorsan el lehet olvasni, a téma érdekes, bár kicsit felületes. A polcon már vár a Luxushotel, Hungary.

BBetti86

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Az előző részeket is olvastam, és megint azt kaptam, amiért ezt a sorozatot szeretem.
Katasztrófaturistának érezhetem magam: lehetne bosszankodni is azon, hogy egyeseknek hogyan kell élni, küszködni a megélhetésért, míg mások percek alatt eljátszanak és szórakoznak annyit, amit más egy élet alatt nem tud összeszedni. De ezt már elengedtem. Egyszerűen rácsodálkozom az emberi természetre minden egyes Kordos-kötettel. Ezzel is. Fel nem foghatom, milyen lehet minden luxusba belecsömörleni, és extrém szórakozásokat keresni, de innen el tudom kicsit képzelni.
Olvastatják a történetek, mert tényleg vannak benne eszméletlen sztorik. Kordos nagyon precízen összeszedi, rendezi, és dokumentum kötet/interjúk helyett szórakoztató regényként tudtam olvasni.
Olvasmányos, könnyed, és helyenként van egy-egy olyan szúrás, amin gondolkodni is bőven lehet.
A borító is tetszett, egy jól kötött, könnyeden forgatható könyv fizikailag is.

Hoagirl P

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Szeretem Kordos Szabolcs könyveit, könnyen és gyorsan olvasható, és engem amellett hogy kikapcsol, azért esetenként el is gondolkodtat… Mindegyik könyvét olvastam, és mindegyik hozta is azt a szintet, amit egy könnyedebb témájú könyvtől várok.

msphant

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Jézusom… ;) Mondjuk annyira nem is lepődtem meg. Olvastam volna még, kár, hogy ilyen rövid.

Renáta_G

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

A kötetben számos érdekes történet található vendéglátósoktól és tűzről pattant szórakozni vágyó gazdagoktól. Kordos Szabolcs ismét egy nagyon jó témát választott és kiváló munkát végzett. Izgalmas volt belesni ebbe a zárt világba. Kíváncsian várom mivel rukkol elő legközelebb, de addig olvassátok el, miként mulat a felső tízezer Magyarországon.

Bővebben: https://kulturpara.blog.hu/2019/01/04/hungary_by_night_…

Kiki0926

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Nem tudom mit gondoljak. Igazán érdekes mindig a színfalak mögé látni, emellett pedig számtalanszor felháborodva konstatáltam a dolgokat. Ha valóban ilyen a helyzet (+-történetszál) ide vagy oda borzalmas. Lehet ők vannak a csúcson, ahol a pénz beszél kutya ugat jelenség érvénybe lép, a szememben még is ők a legalja. Nyílván mindenki elképzelte már milyen lehet úgy élni,hogy tudjuk a világ a lábunk előtt hever. Ezzel én is így vagyok, szívesen cserélnék egy hétre életet, de az az embertelenség, hatalomvágy, arrogancia, stb. borzalmas.

Szencsike MP

Ha az autód többet ér mint a lakásod, akkor egyértelmű, hogy kamu a vagyonod.

75 . oldal.

S_Évi

– A kokainfogyasztás annak a jele, hogy túl sokat keresel. Meg annak, hogy már nem tudsz magaddal mit kezdeni, és nem elég az alkohol és a nők adta mámor. Ha ráállsz a szerre, simán ráköltesz havi háromszázezret, és akkor még senkit sem hívtál meg egy szippantásra.
A legstílusosabb egy cigányvajda fogyasztási módszere: ő olyan aranyszívókával próbálta ki előttem az anyagot, amelybe a nevét belegravírozták. Hogy mennyire elterjedt az elit köreiben ez a szokás, azt jól mutatja, hogy az egyik fesztiválon a Super VIP-vécéket át kellett alakítani, hogy jusson hely a kokain adagolására, korábban ugyanis rengeteg kellemetlenséget okozott, hogy jóformán a vécédeszkáról kellett felszívni a cuccot…

BBetti86

Budapest egy nagy falu. Ha van pénzed, itt úgy érezheted, hogy te vagy a társaság középpontja. Tényező lehetsz. Ugyanezek az emberek Nagy-Britanniában vagy Kaliforniában csak egyek lennének a több tízezer tehetős ember között. Itt kiskirályokként élnek, ott talán egy jobb szórakozóhely VIP-listájára sem férnének fel. Megértem, hogy kis pocsolyában akarnak nagyhalak lenni, és nem fordítva

psn

Azoknak, akik a politika tüzénél sütögetik pecsenyéjüket, óvatosnak kell lenniük. Ők idehaza egyszerűen nem élhetnek nagy lábon, főként ismert emberként nem, mert mindig akad egy kamera, egy telefon, egy rosszakaró vagy egy rácsodálkozó állampolgár, aki rögzíti, hogy hol járnak, mit tesznek éppen. Egyetlen fotó vagy pár másodperces videó sokkal inkább okozhatja a bukásukat, mint megannyi parlamenti vizsgálat és újságcikk. Ez a nyerészkedő politikusok szomorú valósága: hiába pihen mesés vagyon a svájci bankszámlájukon, hiába vettek meg strómanokon keresztül egy fél megyét, az ő nevükön soha semmi nem lehet, és a gazdagságukat is csak ott élvezhetik, ahol senki sem látja.

Szencsike MP

Elmúlt évtizedekben egyeseknek sikerült felnőniük a vagyonukhoz, mások azonban megmaradtak ugyanazoknak a téeszelnököknek, pártfunkcionáriusoknak, butikosoknak és titkárnőknek, akik egykoron, még a mérhetetlen gazdagságuk előtt voltak.

Szencsike MP

Ha lehet így fogalmazni, akkor a kokó átível világnézeti különbségeken, zenei ízléseken, pénz viszont kell hozzá, ugyanis sehol nem tartozik az olcsón beszerezhető kábítószerek közé.

Kordos Szabolcs: Hungary by night Így mulat a magyar elit

Kapcsolódó szócikkek: kábítószer, drog · kokain
psn

Nyolcmilliárd forint volt legutóbb a beugró ahhoz, hogy valaki felkerülhessen a 100-as listára. Mivel felmérni és listázni csak a bevallott vagyont lehet, Szakonyi szerint nagyjából még ötven olyan vállalkozó lehet, akinek helye lehetne a listán, ők azonban nem legálisan szerezték a vagyonukat – vagy legalábbis egy részét –, így hivatalosan nem tartoznak a leggazdagabbak közé.
Egymilliárd forint feletti vagyona nyolcszáz-ezer családnak lehet, ami már jóval szélesebb kört jelent a százmilliárdos elit alakulathoz képest.

psn

Gyakran emlegetjük a „felső tízezer” kifejezést – lássuk, mit is jelent ez a gyakorlatban! Ahhoz, hogy Magyarországon átlépjük a mágikus határt, és a felső tízezerhez tartozhassunk, fél-egymilliárd forintnyi vagyonra van szükség. Az említett összeg nem számít irgalmatlan nagy pénznek – pláne nemzetközi szinten. Ötszázmillió forint eltapsolásához nem is kell különösebb tehetség, elég néhány rossz üzleti döntés vagy pár év féktelen költekezés, és máris elúszott minden. Éppen ezért a szakirodalom szerint a felső tízezres klubtagság nem jelenti azt, hogy az illető igazán vagyonos lenne. Szakonyi Péter szerint akkor beszélhetünk vagyonról, amikor nemcsak a gyerekek, hanem az unokák is boldogan megélnek belőle, gyarapíthatják, sőt meg is sokszorozhatják azt.