Korbai Hajnal (szerk.)

Lotilko ​szárnyai 3 csillagozás

Terápiás történetek és mesék traumát átélt gyerekeknek
Korbai Hajnal (szerk.): Lotilko szárnyai

A ​Mosoly Alapítvány módszertani kiadványsorozatának második kötetét a terápiás hatással bíró népmeséknek szenteltük. Olyan történeteket válogattunk a könyvbe, melyeket traumát átélt gyerekeknek mesélhetnek a szülők vagy a különböző területekről érkező szakemberek. Elsősorban a kórházi művészetterápiás munkát szeretnénk megkönnyíteni ezzel a gyűjteménnyel, melyben a meséken túl bemutatjuk azok alkalmazhatósági körét s a bennük található motívumok, szimbólumok lehetséges hatásait.

A Mosoly kórházi foglalkozásain Boldizsár Ildikó Metamorphoses Meseterápiás Módszerét vettük alapul. Az alkalmazott módszer rövid elméleti összefoglalása után konkrét meséken és eseteken keresztül mutatjuk be azt az utat, melyet az egyéves meseprojekt alatt együtt jártak be terapeutáink és a beteg gyerekek. Jegyzőkönyvekből és esettanulmányokból vett idézetekkel járunk körbe egy-egy mesét és mesemotívumot. Valamikor arra helyezzük a hangsúlyt, hogy a különböző problémákkal küzdő gyerekek hányféle… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mosoly-terápiák Mosoly Alapítvány

L'Harmattan / Mosoly Alapítvány, Budapest, 2010

Morn>!
Korbai Hajnal (szerk.): Lotilko szárnyai

Korbai Hajnal (szerk.): Lotilko szárnyai Terápiás történetek és mesék traumát átélt gyerekeknek

Az első kötet nélkül nem is nagyon van értelme olvasni, értékelni. Szintén nagyon hasznos kiadvány. Itt konkrét esetleírásokat is kapunk, betekinthetünk egy-egy folyamatba, alkalomba, ahogy a mese ereje munkába lépett. A szerkesztés volt számomra kicsit furcsa, hogy egy-egy mesét megkaptunk a fő témakörök elején, utána meg más mese is említve lett mint hasonló tematikájú, hasonló problémára hajazó, amiknek nem mindegyikét ismertem.
A gyerekek példáin látva lenyűgöző az ő világuk, ahogy beépítik, megjelenítik a saját konfliktusaikat, érzéseiket, vágyaikat a meséken, alkotásokon keresztül. Már játékok során is mindig meghat, de így olvasás közben is teljesen elvarázsolódtam.

L'Harmattan / Mosoly Alapítvány, Budapest, 2010

jadett>!

Boldizsár Ildikó így fogalmazza ezt meg: „Egyetlen olyan mesehőst sem ismerünk, aki elméletben oldja meg a problémákat. Egyetlen olyan mesehőst sem ismerünk, aki csak beszél arról, hogyan kellene élni. Egyetlen olyan mesehőst sem ismerünk, aki elakad a tervezgetés szintjén, és már akkor lemond a megvalósításról, amikor az első akadályba ütközik. »Nem mászom fel az égig érő fára, mert olyan magas.« »Dehogy megyek el az Üveghegyen túlra, túlságosan is messze van.« »A sárkány nagyon veszélyes állat, inkább itthon maradok.« »Királylány? Macerás. Nem megyek sehová.«”

Kapcsolódó szócikkek: égig érő fa
jadett>!

Amíg a gyerekek meghallgatják a meséket, addig küzdenek a mesehőssel együtt, és ez mindenképpen jó terápiás előrejelző lehet a szakembereknek.