Új ​közgazdaságtan 4 csillagozás

A minőség társadalma
Kopátsy Sándor: Új közgazdaságtan Kopátsy Sándor: Új közgazdaságtan

KOPÁTSY ​SÁNDOR mind a közgazdaság, mind a történelem kutatásához újszerű módszerekhez nyúlt, ennek következtében az eredményei is váratlanok és innovatívak voltak. A kötet esszéiben számos előremutató gondolat körvonalazódik: a látszólag kis dolgok történelemformáló ereje, az osztálytársadalmak funkciója, a népesedés mérföldkövei, a tudás evolúciója, a foglalkoztatottság nagysága és mindenekelőtt legfőbb hívószóként a tehetség felkutatása a társadalom összes rétegében mint a túlélés és a fejlődés záloga.

Vágyálom vagy reális lehetőség a minőség társadalma? Milyen feltételek mellett valósult már meg néhány államban? Nekünk van-e esélyünk létrehozni, és mit kell ahhoz tennünk, hogy meg élhessük?

Ha megvalósulna, mivel merőben új, új közgazdaságtanra is szükség lesz, mert a liberális közgazdaságtudomány sarokpontjai, módszerei és terminológiája már nem adaptálhatók teljes egészében az új viszonyokra: máshogy kell mérni a munkanélküliséget, érdemes lenne újragondolni a… (tovább)

>!
Pallas Athéné Books, Budapest, Magyarország, 2021
332 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635730995
>!
Akadémiai, Budapest, 2011
360 oldal · ISBN: 9789630590396

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 2

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

Anndi85>!
Kopátsy Sándor: Új közgazdaságtan

Szakmai érdeklődésből kölcsönöztem ki a könyvtárból, és sajnos csalódnom kellett.
A gondolatai jól indulnak, de a megoldások eléggé megkérdőjelezhetőek. Eléggé leegyszerűsíti a problémákat, és így a gyakorlati megolásai sem életszerűek. A családról írt véleménye kifejezetten taszított kisgyerekes „nemdolgozó” anyukaként.

_v_a P>!
Kopátsy Sándor: Új közgazdaságtan

Első találkozásom Kopátsy-val, de biztos nem az utolsó. A rendszerváltást követő hazai közgazdasági gondolkodásban uralkodó neoliberális, a kérdéseket technikai szintre leegyszerűsítő szemlélete mellett üdítő a szerző tényleg „társadalomtudományi” gondolkodása. A technikai-matematikai világból kimozdulva történelmi, filozófiai és gazdaságpolitikai keretbe helyezve elemzi a kérdéseket, és fogalmaz meg nem egyszer újszerű gondolatokat.
A kötet kifejezetten törekszik a közérthetőségre, amely jót tesz az olvashatóságának, azonban az tény, hogy ez az egyes állítások szigorúan tudományos alátámasztását ezáltal erőteljesen háttérbe szorítja. Gondolatébresztőnek ajánlható minden közgazdasági-gazdaságpolitikai téren érdeklődő olvasónak, hiszen rámutat arra, hogy a közgazdaságtan több mint statisztikai és matematikai képletek összessége, a közgazdásznak az egész társadalom életén és működésén kell elmélkednie, és a jelzett technikai eszközök csak ezen keretrendszerben szolgálhatják a gondolkodást, nem válhatnak öncélúvá.

attatoth P>!
Kopátsy Sándor: Új közgazdaságtan

Kopátsy Sándor közgazdasági elméleteivel jópár éve ismerkedtem meg és rögtön megtetszettek. Ezt a könyvét olvasva már sokkal több bennem a kétely. Megállapításai sokszor bővebb bizonyításra szorulnának. Számos esetben erősen leegyszerűsíti a dolgokat. Néha egyértelműen hibás ötletei vannak, l. állatok háziasítása (a kutyára vonatkozó része a fejtetőre állított gondolkodás elrettentő példája). A fentiek ellenére alapvetése, hogy egy nemzet gazdasági lehetőségeit nagyrészt a kultúrája és erkölcse határozza meg számomra még mindig helyesnek tűnik.


Hasonló könyvek címkék alapján

Donald Marron: 30 másodperc gazdaságtan
Oded Galor: Egyesített növekedéselmélet
Kornai János: A puha költségvetési korlát
Caj Fang: A kínai reform és nyitás
Samuel Bowles: Az etikus gazdaság
Tim Harford: A leleplezett gazdaság
John Komlos: A valójában létező gazdaság és az emberarcú kapitalizmus alapjai
Daruka Magdolna – Simanovszky Zoltán: Mikroökonómia feladatgyűjtemény
John Kenneth Galbraith: Az új ipari állam
Richard H. Thaler – Cass R. Sunstein: Nudge