Áldott ​karácsony 16 csillagozás

Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony

Andersen, Oscar Wilde és Dickens, Babits, Kosztolányi és Móricz. Ebben a kötetben tőlük, illetve a magyar- és a világirodalom egyéb mestereitől válogattunk megható karácsonyi történeteket. Tizenkét lélekemelő és szórakoztató mese az ünnepek ünnepéről, amikor a szeretet fényként ragyogja be otthonunkat, és mi is megállunk egy pillanatra, hogy gyermeki csodálattal nézhessünk egymásra. Egy szép és nemes karácsonyi ajándék a szeretet ünnepén mindenkinek, aki hisz a könyvek megváltó erejében.

Eredeti megjelenés éve: 2013

A művek szerzői: Oscar Wilde, Hans Christian Andersen, Kosztolányi Dezső, Mikszáth Kálmán, Móricz Zsigmond, Kaffka Margit, Karinthy Frigyes, Tamási Áron, Charles Dickens

Athenaeum, Budapest, 2014
ISBN: 9789632933047
Athenaeum, Budapest, 2013

Ottivilága>!
Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony

Nagy bajban vagyon ennek a könyvnek az értékelésével. Előre kell bocsájtanom, hogy nagyon szép novellákat tartalmaz. Viszont én egy ilyen válogatástól azt várnám, hogy segítsen ráhangolódni az ünnepekre. Vagy ha karácsonyra kapom ajándékként, akkor melengesse a lelkemet.

A fülszöveg alapján: „Tizenkét lélekemelő és szórakoztató mese az ünnepek ünnepéről”

Ehhez képest elkezdtem olvasni és az első novella Oscar Wilde : A boldog herceg. Ez egy gyönyörű, de nagyon lehúzós történet. spoiler Hát gondoltam került bele egy ilyen, jöjjön a következő. Andersen: A fenyőfa spoiler . Következő egy Babits novella spoiler. Akkor már annyira szomorú voltam, hogy gondoltam lefekvés előtt még elolvasom a Kosztolányi írást. Hát nem kellett volna. spoiler

Talán a Mikszáth és Karinthy novellák vidámabbak, de azok sem az igazán karácsonyra hangolódós, szívmelengető darabok. Több nem is karácsonykor játszódik. A válogatás szempontjait nem igazán értettem…

Ettől függetlenül érdemes elolvasni, mert nagyon szép írások vannak benne. Csak szerintem nem feltétlenül karácsony idején…

dianna76 P>!
Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony

Először lassan akartam adagolni, mondjuk úgy napi egy történettel az ünnepig. Aztán az első két novella úgy tetszett, hogy folytatnom kellett még ugyanaznap. Sajnos a kezdeti lelkesedésem kicsit alábbhagyott, mert a Karácsonyi Madonnaval nem tudtam mit kezdeni. Ez a történet elég távol állt tőlem. A Holle anyón, mint karácsonyi mesén kicsit meglepődtem. Én nem tartom annak. Dickens művével tavaly ismerkedtem meg, de jó volt most a legelgondolkodtatóbb részt újraolvasni belőle. A Hét krajcárt átugrottam, mert pár hete volt szerencsém – ezt a gyermekkoromban is kedvelt írást – meghallgatni egy általam is havi pár napon vigyázott/ápolt izomsorvadással küzdő kamasz magánóráján.
Annak ellenére, hogy volt ami nem tetszett, volt amit egyszer elolvasósnak értékeltem, szép ez a karácsonyi kötet. S legfőképpen azért szép, mert azok a novellák, amik tetszettek, megmelengették a szívemet. Jó ráhangolódás volt a szeretet ünnepére.
A könyv külsőre pedig… A szép borító, a kicsi forma… Azt gondolom szép ajándék lenne.

Athenaeum, Budapest, 2013
negoti P>!
Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony

Ez egy nagyon jó válogatás kötet lehetett volna, ha a magyar írók olyan novellái vannak benne, amik sokkal jobban karácsonyiak és „áldottak”. Oscar Wilde és Andersen híresen szép története mellett Kaffka Margit és Karinthy ezen írásai nem igazán valók egy kötetbe. off

Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony

Idén is elolvastam, mert vannak művek, amit minden karácsonykor el kell, el lehet, érdemes elolvasni. Nálam ilyen A boldog herceg. A többi esetleges – Dickensét még sose olvastam el egybe, itt is csak részlet van belőle. Így az marad minden évben inkább filmként. A Holle anyó és a Hét krajcár szintén régi ismerősök. A gipszangyal-t, meg Selma Lagerlöfét meg hiába ismerem, ha nem szeretem… Ami újra meglepett, mert nem emlékeztem rá tavalyról, az Babits Karácsonyi Madonnája. Oké, hogy mindegyik történet karácsonykor játszódik, de… ezek nem segítik a bensőséges ünnepi hangulatot, sajnos. Akkor már inkább Zaymus Gyula vékonyka kötete, a Csendes éj. Ezt a könyvet talán karácsony után érdemes olvasni, mert ha szép volt az ünnep, akkor nem zavar a valóság ezen komor fele se, ha meg nem sikerült szépre, még megnyugtató is. Hogy hát ez van. A karácsony ilyen is lehet.

Edina_Palotas_Dascal>!
Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony

Ezzel a könyvvel kezdtem el a 2020 adventi készülődést. Tudom, hogy egy kicsit korai, de ebben az évben korábban vágytam az ünnepi melegséget.
Sajnos csak részben kaptam meg, de első könyvnek elfogadható.
Olyan hazai és külföldi írok művei lettek össze gyűjtve, akik sok remek művet nyújtottak az olvasóknak.
Köszönöm a szerkesztőnek ezt a könyvet, mert volt egy-két írás amivel most először olvastam.
Sajnos nem értem miért ilyen alacsony a könyv olvasottsága, mert úgy ajándéknak, vagy karácsonyi készülődéshez is tökéletes.

DCinti>!
Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony

Voltak történetek amik tetszettek, akadtak amik kevésbé. De azért a hangulat miatt jól esett kézbe venni.

Grafitforgács>!
Kónya Orsolya (szerk.): Áldott karácsony

Gyönyörű válogatás, és van ennek egy 'előző' kiadása (Csodákkal teli éjszaka), nem hosszú a könyv, én sokkal jobban szeretem karácsonykor az apróbb hangulatos történeteket, úgyhogy ez pont jól esett most így ünnepek előtt :)

Kek P>!

Öregszik az ember, kezd rendes lenni.

71. oldal (Falusi karácsony) · Mikszáth Kálmán

Kek P>!

Ez volt az ő rendszere. Nem szeretett arra gondolni, ami kellemetlen. Magára se igen gondolt, csak fölkelt és lefeküdt, dolgozott és pihent, élt.

61. oldal (A gipszangyal) · Kosztolányi Dezső

Kek P>!

Az ura a mindenessel küldte be a kis fenyőt, talpába erősítve a gyerekszobába. Az asszony hozzálátott a két cselédjével. Tréfálódzott velük, jókedvű akart maradni mindenképp, de valami úgy nyűgözte megint. Valósággal nehéz volt a szíve! „Ej, de butaság! Egyik nap olyan, mint a másik…!” Nem is ez, inkább ahhoz a régi, oktalan messzire vágyáshoz, sajgó, tehetetlen sóvárgáshoz hasonló, amilyen lánykorában olyan sokszor elfogta. Maga se tudta ilyenkor, mi volna jó. „Elbújni valahová, jól kibőgni magam. Még azt se' lehet!” – gondolta dacosan.

125. oldal (Fekete karácsony) · Kaffka Margit

Kek P>!

Lehetetlenség! szegény Jézus! Mennyi rossz tárcát írtak már rólad az emberek a karácsonyi mellékletekre!
     Nem, én sokkal jobb keresztény vagyok, nem csinálok rovásodra ízléstelen, émelygős történeteket.
     Eleget szenvedtél már te a keresztfán!
     Nem is való neked lejönni ide a városokba, ahol már a gyerekek sem hiszik el a te jelenlétedet (vének azok a lelkükben), itt igazán csak a kereskedők szeretnek (még ha zsidók is), akik jó vásárt csinálnak ezen a napon.

72. oldal (Falusi karácsony) · Mikszáth Kálmán

tealevel99>!

Hát menj csak akkor, rossz vége lesz ennek – nekem ugyan nem kell az a szag, viheted. Unatkozom, és okosan szeretnék valakivel beszélni: valakinek szeretném elmagyarázni, hogy ne fusson úgy, hova a ménkőbe fut úgy – üljön le és feküdjék le és ne acsarkodjék: legyen okos,majd én betakarom, és lefekszem mellé, és szépen kiegyenlítünk mindent. De ti mind őrültek és unalmasak vagytok, és rosszak vagytok hozzám: összevissza rohantok, és mind belém ütköztök.

142. oldal (Esik a hó) · Karinthy Frigyes

Kek P>!

[…] és odaszóltam a szélnek, mert dúdolva és fütyörészve akkor jött a szél. Hallod-e szél, hova sietsz. Üljünk le és beszéljünk okosan, unatkozom.

141. oldal (Esik a hó) · Karinthy Frigyes

Kapcsolódó szócikkek: szél
Kek P>!

– Hát lássuk azt a hegedűt, öcsém! – jutott eszébe az adótárnoknak. A fiú érte ment. Olyan szerencsésen állt, hogy feltűnés nélkül az asszonynak játszhatott a helyéről, az öreg Szabóné oldalvást volt egy kicsit, egy divatbazár ünnepi számába merült. Az álla alá fogta a hegedűt, és így most látszott, milyen jól kinőtt, nyurga, fekete legény. A szeme barna és ragyogó, s ahogy kicsit meghajtja a fejét, alulról sok, vakító fehére villan, és az ilyen tekintet babonáz. A karja úgy emelgeti a vonót, mintha ölelésre tárulna folyton. „Cserebogár…” sírja a hegedű, és az asszony így érti el: "Nem vetsz meg? Érzed a szívem?…” „Híves szél fúj… tárogat és zokog a muzsika, és ő ezt érzi: Milyen szomorú vagyok érted, milyen nagyon tiéd a fiatal életem!” "Mondd meg, hogy rab vagyok!…" búsong a nóta, és ő hallja: „Rabod mindhalálig…!”
– De érti, az istenfáját! Na, pihenjen meg már, igyék egyet, fiatalember! – veregeti a vállát már kicsit pityókosan az agglegény.

131-132. oldal (Fekete karácsony) · Kaffka Margit

Kapcsolódó szócikkek: hegedű
Kek P>!

A tanár füzeteket javított; mint valami szemrehányás, kibeszéletlen keserűséggel, hosszú negyedórákon át úgy ült köztük a csend.
     Igen, ez a nemszólás a fegyvere, ezzel nyűgözi le, tartja hatalmában az ő kimondóbb, készségesebb természetét, eleven lelkét.

117. oldal (Fekete karácsony) · Kaffka Margit

Kek P>!

Voltaképp kevés dologgal lehet meglepni az embereket.

59. oldal (A gipszangyal) · Kosztolányi Dezső

Kek P>!

Hanem a diókról nem lehet sokáig értekezni – kérik már azokat erősen ott kívül. Fölzeng az ablak alatt az ének. Betlehemes fiúk kántálják a kis Jézuska születési történetét. Fújja tüdőszakadtából a három napkeleti király: Melchior, Gáspár, Baltazár.
     S mihelyt királyok – mindjárt adó kell nekik. Szerencsére olcsók. Egy-két marok diót visz ki nekik Zsuzsi, s ezzel odábbállnak.

74. oldal (Falusi karácsony) · Mikszáth Kálmán