Hasznos ​nyelvészet 3 csillagozás

Kontra Miklós: Hasznos nyelvészet

Kontra Miklós (1950) a Szegedi Tudományegyetem professzora és az MTA Nyelvtudományi Intézetében az Élőnyelvi Kutatócsoport vezetője. E kötetbe olyan tanulmányait válogatta össze, amelyek a nyelvészeti kutatások hasznosíthatóságának kérdéseit járják körbe. Konkrétan szociolingvisztikai, az anyanyelvi nevelésről, a Trianon utáni magyar nyelvváltozatokról és a nyelvi jogokról, nyelvpolitikáról szóló tanulmányokat gyűjtött csokorba a szerző.

Tartalomjegyzék

>!
234 oldal · ISBN: 9788089249404

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

deaxx >!
Kontra Miklós: Hasznos nyelvészet

Nagyon érdekes, olvasmányos formában megírt könyv. Kicsit sok volt benne az ismétlés, olyan érzésem volt olvasás közben, mintha arra szánták volna, hogy az ember csak egy-egy fejezetet olvasson el belőle.
Kis szem-felnyitó könyvecske a nyelvészetről, a társadalomról, a nyelvpolitikáról; főleg magyar vonatkozásban. Ajánlom minden nem-nyelvész érdeklődésűnek is, mert tényleg jól olvasható, és leköti az embert.

Dorabella>!
Kontra Miklós: Hasznos nyelvészet

Tényleg hasznos. A nyelvészet is (ez evidens), meg a könyv is (mert ötöst kaptam).

6 hozzászólás

Népszerű idézetek

Dorabella>!

A nyelvművelésre többek között azért sem szabad hasonlítania sem a nyelvi rehabilitációnak, mert a magyar nyelvművelés egynyelvű magyaroknak szól, a határon túli magyarok milliói azonban éppen mert (legalább) kétnyelvűek, nem mérhetők az egynyelvűek mércéivel. Aki tanult nyelvészetet az egyetemen, tudja ezt. Aki nem tanult, de bekapcsolta a Kossuth rádiót, például 2005. április 17-én reggel 8 óra 25 perckor, azt hallotta, hogy egy nyelvművelő műsorban 5 percen át gúnyolták a határon túli magyarokat, mert nem úgy beszélnek magyarul, mint a magyarországi egynyelvű magyarok. Mivel a hallgatóknak szinte 100%-a ilyen (nem tanult nyelvészetet egyetemen), aki csak hallgatta az „Édes anyanyelvünk”-et a közszolgálati rádióban, azt tudta meg belőle, hogy a határon túli magyarok romlott, érthetetlen magyart beszélnek, talán nem is elég jó magyarok.

139. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Szepesy Gyula: Nyelvi babonák
Pusztay János: Egy nyelvcsalád tündöklése és…?
Pusztay János: A paleoszibériai nyelvek kutatásának jelentősége az uráli nyelvészet számára / Nyelvi helyzet, nyelvi tervezés a kis uráli népek körében
Navracsics Judit: Egyéni kétnyelvűseg
Montágh Imre: Tiszta beszéd
Kálmán László – Nádasdy Ádám: Hárompercesek a nyelvről
Réger Zita: Utak a nyelvhez
Hernádi Miklós: Közhelyszótár
Sándor Klára: Határtalan nyelv
Kiss Gábor – Bárdosi Vilmos: Szinonimák