Élők ​és holtak (Háborús-trilógia 1.) 13 csillagozás

Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak

Konsztantyin Szimonov regénye világszerte méltán keltett feltűnést. A front minden borzalmát személyes élményként tapasztaló író a Honvédő Háború első, drámai hónapjairól számol be dokumentumszerű hitelességgel.
A történet – egy fiatal szovjet tiszt háborús viszontagságainak izgalmas históriája – önmagában is lebilincselő olvasmány, de a regény igazi érdekessége, művészi értéke másban rejlik.
Az Élők és holtak lapjain nagy szavak, patetikus fordulatok helyett az előadásmód puritán egyszerűségével, az egész művet átható mély emberséggel találkozunk, s ami talán a legfőbb érdeme: Szimonov kíméletlen őszinteséggel ábrázolja a történelmi valóságot – a háború kezdeti szakaszának küzdelemmel és tragédiákkal teli napjait.

Eredeti megjelenés éve: 1959

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: A győzelem könyvtára · Fiatalok Könyvtára Kozmosz Könyvek · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1977
534 oldal · ISBN: 9632112377 · Fordította: Brodszky Erzsébet
Európa / Kárpáti, Budapest, Ungvár, 1977
646 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630706792 · Fordította: Brodszky Erzsébet
Európa / Kárpáti, Budapest, Ungvár, 1975
646 oldal · ISBN: 9630704005 · Fordította: Brodszky Erzsébet

Roszka>!
Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak

Amikor még ünnepeltük november 7.-ét, akkor voltam általános iskolás. Ilyenkor mindig moziba ment az egész iskola, és az ünnepség után, mindig háborús filmeket néztünk. Ami nagyon megmaradt bennem, az a Szállnak a darvak cimű film volt. Háboús, szívszorító, gyönyörű film. Szerintem akkoriban szerettem bele a szovjet filmekbe és az írókba.
Ez a történet ezt idézte fel bennem. Az orosz nép szenvedése, hősiessége, az orosz föld szeretete, mindez itt is megtalálható. kevés ideológia, sok harc, nagyon sok emberi érzés, sorsok, halál.
Egy újságíró története, aki odahagyva hivatását, kintmarad a fronton. Hányodik ide-oda, megsebesül, fogságba esik, megszökik. Nagyon jó történet.

Balázs_Erőss >!
Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak

Tartottam attól, hogy kommunista pátosszal megírt háborús propagandakönyvbe akadok bele, de szerencsém volt.
Tény és való, hogy a folyamatos visszavonulástól föggetlenül, mindenki töretlenül hisz a végső győzelemben, Sztálin tévedhetetlenségében, mert őt biztosan félrevezették, azért sikerült a németeknek Moszkváig jutni. (Ja, persze, félrevezették, aham…)
Mindenki hősies, mindenki harcolni akar, szinte senki sem fut el gyáván, vagy ha mégis, akkor az úgyis elhullik.
Az egész könyv hangulata lényegesen életszerűbb, mint a Hassel-regények bármelyike, de fellelhetők a csúsztatások is. (Nanáhogy!)
Ha valamennyire is hiteles képet akarsz kapni a háborúról, olvass mindkét oldaltól!

Janesz79>!
Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak

Egy okkal több amiért imádom az orosz írókat!
Sztálingrád előzményei, maga csata és hatása olvasmányosan és lebilincselően

bookasticdude>!
Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak

Szimonov trillógiája talán a legjobb háborús regény, amit olvastam. A három kötet közül úgy érzem az első tetszett a legjobban.

Palinszki>!
Konsztantyin Szimonov: Élők és holtak

Kalandos, realisztikus itt-ott szomorú háborús regény.

Leninova P>!

Felkelt a hold; ezüstösen szikrázott a hómező, és egyszeriben vidámabb képet öltött minden.
– Szép idő van! – jegyezte meg Szincov.
– Nézd csak, itt fekszik egy német – mondta Malinyin, és egy sötétlő holtest felé intett, amely szétvetett karral, éppen a kis gyalogút szélén hevert.

Háborús-trilógia sorozat · Összehasonlítás