Sztálin ​baklövése 11 csillagozás

A tragikus első tíz nap a II. világháború keleti hadszínterén
Konsztantyin Plesakov: Sztálin baklövése

1941. ​június 22-én Hitler masszív, három irányú támadást indított a Szovjetunió ellen, és tíz nap leforgása alatt csapatai Moszkva közelébe értek. Merész lépés volt ez, hiszen a két országot szövetségi szerződés kötötte egymáshoz, ám a történészek azóta is megdöbbentőnek tartják Sztálin reagálását: az invázió első napjaiban a nagyhatalmú szovjet hadvezetőség tétlenül nézte katonái százezreinek lemészárlását és fogságba esését. Konsztantyin Plesakov, a fiatal orosz történész eddig még nem ismert dokumentumok – szigorúan titkos politikai bizottsági anyagok, cenzúrázatlan hadvezéri memoárok, diplomáciai táviratok, NKVD-feljegyzések – tömegére támaszkodva hátborzongató portrét fest Sztálinról, a világtörténelem egyik legrettegettebb zsarnokáról: tétovázó, megbénult vezetőként állítja elénk. Nem volt hajlandó elhinni, hogy a németek csapnak le elsőként, hiába figyelmeztették erre különböző hírszerzői jelentések, a legutolsó pillanatig tovább szállíttatta a hadianyagot Németországnak,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

Európa, Budapest, 2007

Hanging_Moss_9102>!
Konsztantyin Plesakov: Sztálin baklövése

Konsztantyin Plesakov: Sztálin baklövése A tragikus első tíz nap a II. világháború keleti hadszínterén

Csillagos ötös. Remek könyv. Nálam ez a letehetetlen fajta. Rendkívül olvasmányos. Valóban nincsenek benne újdonságok, de Plesakov írt erről is, sajnos Putyin Oroszországából egyelőre nem is nagyon lesz. Sokat írt a preventív háború vélt előkészítéséről és az erre utalo jelekről is. Manstein kommentárja azért árnyalja ezt. Ott és akkor szinte biztosan nem volt erről szó, de valóban mozgásról számolt be pl ő is. De az inkább egy minden eshetőségre készülő hadművelet volt a Barbarossa előtt. A Vozsgy persze késésben volt. Két ilyen Birodalom között ez a háború csak idő kérdése volt.

Konsztantyin Plesakov: Sztálin baklövése

Remek könyv, és magyarul szerintem nincs is hasonló mű, ami ennyire részletesen bemutatja a német támadás után eltelt tíz napot szovjet szemszögből. Ez a könyv is a friss forrásokra támaszkodó munkák sorát bővíti, a szerző pedig nem elfogult, annak ellenére sem, hogy a Szovjetunióban látta meg a napvilágot. További érdeme a könyvnek, hogy olvasmányos, megfelelően vegyíti el a három nézőpont bemutatását, azaz azt, hogyan élték át ezeket a napokat a civilek, a katonák és a felső vezetés, azon belül főként Sztálin.
Remélem sok ehhez fogható könyv fog még megjelenni, és ezzel együtt végleg kikerülnek a látótávból a régi, szocialista éra 'hőseposzai'.

Anton_Gorogyeckij P>!
Konsztantyin Plesakov: Sztálin baklövése

Érdekfeszítő, olvasmányos kötet a Keleti Front első 10 napjáról. A stílus miatt vontam le fél csillagot, kicsit olyan bulvárosnak hatott, főleg Baberowski után.

G0211>!
Konsztantyin Plesakov: Sztálin baklövése

Plesakov már a könyv elején leszögezi: Sztálin mindenképpen megtámadta volna Németországot. Tervei szerint Hitler a nyugati hatalmakkal való háborúzásban eléggé legyengült volna ahhoz, hogy a szovjet gőzhenger végül legyalulja Németországot. Csakhogy a németek előbb vittek be ütést a vozsgynak, mint ahogy azt ő szerette volna. Sztálin képtelen volt elhinni, hogy a Harmadik Birodalom megtámadta, és a koncepciótlan katonai és politikai vezetésnek hála a nyugati front napok alatt összeomlott. Elveszett Belorusszia, Ukrajna és a Baltikum. Kérdéses volt, hogy Sztálin rendszere is meddig húzza. (Plesakov itt Sztálin szemszögéből igazoltnak tartja a 37-38-as Nagy Terrort, ugyanis vélhetőleg ennek köszönhette, hogy a Barbarossa első 10 napjában sem katonai, sem politikai puccs nem mozdította el őt a helyéről.)

A német blitzkrieg Moszkváig morzsolta fel a Vörös Hadsereget, és ebben a kudarcban a német katonai bravúr mellet a szovjet felső vezetés is jócskán okolható. Hiába tűntek fel olyan viszonylag autonóm gondolkodású katonai vezetők, mint pld.: Zsukov vagy Rokosszovszkij, Sztálin és közvetlen, bólogató vezérköre egyszerűen képtelen volt felülemelkedni a krízisen (s ezáltal még jobban elmélyítette azt.)

Az már más kérdés, hogy a háború vége felé mégiscsak beindult az a gőzhenger…

turorudi>!
Konsztantyin Plesakov: Sztálin baklövése

Remek, dokumentarista feldolgozás. Csak egy dolog bosszantott: miért állt meg az első tíz nap után… :)

Megitsune>!

Sztálin országában mindent az állam brutalitása kompenzált – a járhatatlan utakat, a lerobbanó harckocsikat, a tudatlan tábornokokat, az elégtelen élelmezést. Mindaddig, amíg a diktatúra manipulálni tudja saját népét, megőrzi működőképességét, és szinte bármilyen kihívásnak meg tud felelni, hiába akadozik a gazdaság, hiába mondanak csütörtököt a fegyverek. Június 22. és az azt követő tíz nap erre szolgáltat hátborzongató bizonyítékot.

Megitsune>!

Ha tehát nem bízhatunk meg teljesen a forrásainkban, van-e egyáltalán esély a múlt rekonstruálására – ebben az esetben a keleti hadszíntéren zajló háború első tíz napja történetének feltárására?
A nehézségek dacára én éppen erre törekedtem, néhány egyszerű szabály betartásával. Először is, állapítsd meg a forrás előítéleteit és elfogultságait, s kezeld a forrást ezeknek megfelelően. Másodszor, ha lehetséges, keresd meg a forrás ellenségét – vagyis az ellentétes nézetet valló személy által írott dokumentumot vagy emlékiratot –, és törekedj az arany középút fellelésére. Harmadszor, vizsgáld az eseményt többféle társadalmi nézőpontból – például a vezérkarban szolgáló katonai vezető, mondjuk egy hadseregparancsnok, valamint egy napilapnak dolgozó tudósító szemszögéből. Negyedszer, légy realista: ha egy emlékirat ötoldalnyi, megszakítás nélküli folyamatos párbeszédet közöl, azonnal dobd ki! Ötödször – és talán ez a legfontosabb – hagyj el dolgokat, ha szükséges, de sohase tégy hozzájuk semmit!