Ha ujjad alatt a térképen megcsillan Európa keleti fele, és városról városra utazik a kezed, mindenütt otthon érezheted magad. A századforduló házai, mellettük a betondzsungelek, nem túl nagy tisztaság ki gondatlan, ki gondtalan tévelyeg az utcákon, s az idő nem halad, szinte megragad. A város neve: Kandor. Valóságos mennyország – mondja a pincér Dragomán Jánosnak, a világcsavargó tanárnak, aki most éppen visszakeveredett arra a helyre, ahol fiatalabb évei peregtek, ahonnét oly nagy elhatározással elszelelt. Mert itt kérdés volt a gondolat szabadsága, és számára nem volt szabadság nélkül gondolat, itt minden cselekedet, minden tett morális kérdéseket vetett fel, s a múlt árnyai, a történelem sorskérdései riogatják azt, aki itt rekedt. Most újra Kandorban. Feltűnnek a régi emberek, Kobra, az otthagyott barát, aki számára ilyen körülmények között is berendezhető volt az élet, Aba Kuno, a kimért tanár, az egyetem rektora, Tombor Antal, a polgármester, s persze nem hiányozhatnak a… (tovább)
Kőóra (Agenda 2.) 3 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1994
Várólistára tette 2

Kiemelt értékelések


Konrád Györgyöt olvasni nem könnyű. Értően odafigyelni minden sorára még nehezebb. Úgy lovagolja meg gondolatainak hullámait, hogy észrevétlenül kerül mérföldekre az olvasótól, aki ez esetben én voltam.
Ahogy repült egyik gondolatvirágról a másikra, úgy kalandoztam el én is, végül elveszítve azt a pontot, ahol a múltból a jelenbe, Kandorból New Yorkba vagy máshova jutott. Nem hétköznapi regény (?). A könyv maga Dragomán János professzor. Én pedig tök kevés vagyok hozzá.
Érdekes, hogy vannak olyan könyvek, melyek azért válnak követhetetlenné, mert őrült mennyiségű (olvasó által nem ismert) lexikális anyagot közvetítenek a szövegben, Konrád György nem emiatt nehéz. Nem tudom jól megfogalmazni, hogy miért az, de valahogy végig az volt az érzésem, hogy valamit mondani akar nekem, amit én nem értek. Szóval én nem értem és ezért nekem nehéz. Ez nem túl objektív értékelési szempont, de csak ez van.
Úgyhogy a három pont nem is a könyvnek szól, hanem annak a szakadéknak, ami Konrád György és köztem tátong.
A sorozatnak van egy további kötete a Hagyaték. Egyszer majd felvértezem magam és annak is nekiállok, mert kíváncsi vagyok meg lehet-e tanulni az írót.
Közvetlen azután, hogy megírtam ezt az értékelést, olvastam @vargarockzsolt karcát erről: „Ön miért ír?” Konrád György válasza. Hmmm… http://moly.hu/karcok/528237
A sorozat következő kötete
![]() | Agenda sorozat · Összehasonlítás |
Hasonló könyvek címkék alapján
- Böszörményi Gyula: Nász és téboly 97% ·
Összehasonlítás - Szaszkó Gabriella: Vigyázz rám 96% ·
Összehasonlítás - R. Kelényi Angelika: Bűnös örömök városa 96% ·
Összehasonlítás - Anne L. Green: Heather vonzásában 94% ·
Összehasonlítás - R. Kelényi Angelika: A lánynevelde 2. 94% ·
Összehasonlítás - Bíró Szabolcs: Non nobis Domine 96% ·
Összehasonlítás - Leiner Laura: Egyszer 96% ·
Összehasonlítás - On Sai: Calderon, avagy felségáruláshoz bricsesz dukál 95% ·
Összehasonlítás - Csernovszki-Nagy Alexandra: Antónia eltűnt 97% ·
Összehasonlítás - Böszörményi Gyula: Lúzer Rádió, Budapest! II. 96% ·
Összehasonlítás