Kerti ​mulatság (Agenda 1.) 7 csillagozás

Regény és munkanapló
Konrád György: Kerti mulatság Konrád György: Kerti mulatság Konrád György: Kerti mulatság

„Ez ​nem regényes regény. Az este folyamán vendégek jönnek, egyre többen vagyunk. Már ismeretlenek haladnak el egymás mellett. Egy lassan olvashatóvá váló titkos partitúrának engedünk. Még íme átéljük a regényben is azt, amit az életben: nem tudjuk, hogy mi lesz. Mert ez is lehetséges, és az is lehetséges. Nem az ív a szerkezeti mintánk, hanem az útkereszteződés… Nem vagyunk a hőseink fölött sem isten, se főhatóság. Az olvasó előtt alakul a regény, itt nem a bénítóan jól értesült providencia beszél, mint egy bábjáték-igazgató.”
„Ha negyvenötben nem lettem igazán felszabadítva, akkor most én magam fogom ezt a felszabadítást egy lépéssel továbbvinni. Akkoriban sokat beszélgettünk a külső és a belső szabadság megkülönböztetéséről. Kobra azt mondta, hogy mégoly szoros körülmények között is van esély a belső szabadságra. A gondolkodó akkor is dolgozhat, ha nincsen gondolatszabadság. Én meg azt mondtam, elég parókiális valami lesz az az óvatosan körülkerített kis belső szabadság.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1987

Európa, Budapest, 2015
Noran, Budapest, 2005
Magvető, Budapest, 1989

Konrád György: Kerti mulatság

Konrád György: Kerti mulatság Regény és munkanapló

Jó hosszú volt. nem mintha nem olvastam volna jóval hosszabb könyveket is, de ez más volt. Mintha belecsöppentem volna az író agytekervényeinek flipperébe. Néha nagyon kellett figyelnem, hogy a csapongó gondolatok között megtaláljam a vezető szálat. (Nem mindig sikerült.) Ennek ellenére tele van érdekes gondolatokkal.
A regényes részek sokkal olvasmányosabbak. Nem került még kezembe olyan könyv, ami a II. világháború szörnyűségének ilyenfajta megközelítését írná le, ebből a nézőpontból. Komoly gondolkodásra készteti az embert.
Szóval jó könyv ez, de talán túl bő lére eresztett.

bumford>!
Konrád György: Kerti mulatság

Konrád György: Kerti mulatság Regény és munkanapló

Miközben beleástam magam a könyvbe, meglepődve olvastam a konyves.blog.hu-n valaki véleményét, miszerint Konrád György rossz író. Nos, nem rossz író. (Legalábbis nem abban az értelemben, ahogy pl. Coelho az.) Csak helyenként unalmas. Unalmas például a könyv esszéisztikus utolsó 50-100 oldala annak, akit korábban feldobtak a szereplők élethelyzetét végigkísérő történetek, viszonyok.
Úgymond ütősebbre sikerülhetett volna a 670 oldalas könyv, ha kimarad belőle legalább 200 oldal. Hogy vigasztaló-e, hogy helyenként K.Gy. is belátja fecsegését, nem tudom, mindenesetre engem nem vigasztalt.
Még egy dolog: folyton az járt az eszemben, hogy ez a könyv felkészülés a halálra. De nem a számadás értelmében. Hanem egyfajta költői értelemben. Van a könyvnek egyfajta végzetszerű romantikája, amit aládúcolnak az elmésen megírt mondatok.
Elme és grafomániából adódó fecsegés. Nem teljesen kibontott és fokozott viszonyok. Gyönyörűen megírt részek. Rágcsálni- és emésztenivaló. Elolvasandó.

Stendhal>!

„…az embernek, mivel halandó, minden oka megvan a sietségre, de mert tudja, hogy biztosan meg fog halni, semmi oka sincsen a sietségre.”

40. oldal, 1. fejezet amelyben Kobra Dávid bemutatkozik / Kire várunk? (Noran, 2005)

Konrád György: Kerti mulatság Regény és munkanapló

Ne törődj semmivel, amit el lehet venni tőled.

Stendhal>!

Nem akarok jó lenni, nem akarok rossz lenni, megyek az utamon. A többiek így is, úgy is megítélnek.

634. oldal 10. fejezet, szellemi házipatika / Az utas eltalálja a fácánt, de továbbmegy (Noran, 2005)

mohaborz>!

Mindenki úgy gondolja, hogy igaza van. Mindannyian virágzó teljességgel ülünk tudatunk csarnokának a közepén.

1. fejezet: Nyugodt mámor - 11. oldal

Epilógus>!

Fekete szél, fújd el a húsomat, hadd világítson a csontom.

27. oldal (Noran Kiadó, 2005)

Stendhal>!

Ahol a civil embernek a szervezett fegyveresektől félnie kell, ott nincsen civilizáció. Nem számít, hogy mit mond az, akinél a fegyver van. Az egyetlen igazi társadalmi kérdés az, hogy az embert ne lehessen csak úgy megölni.

245. oldal 4. fejezet, amelyben Kobra Dávid felidézi az utolsó háborús év néhány mozzanatát / Arnold hagyatkozása (Noran, 2005)

Stendhal>!

Amikor kissrác voltam, azt mondták körülöttem: Horthy apánk. Az idősebbek még úgy mondták, Ferenc Jóska apánk. Aztán jött Rákosi apánk. Ment is. Aztán jött Kádár, és amikor már falun azt hallottam, hogy Kádár apánk, akkor én mentem.

359. oldal 6. fejezet, amelyben Dragomán János elúszik és hazavonatoz / Csak egy jó ágy (Noran, 2005)

Phil_Pumpkin>!

Ha mást nem bírsz megölni, hát magadat ölöd meg. Nem vagy szabad, ha nem vagy képes megölni magadat, mondja egy orosz kolléga, ugyancsak K. Az együgyű gyilkos, a tisztán látó öngyilkos. Szemügyre veszem önmagamban fajtánk gyilkos és öngyilkos természetét. Minél okosabb és hatalmasabb az emberiség, annál öngyilkosabb. Az univerzum a semmiből kitágul a végtelenbe, és onnan visszazsugorodik a semmibe. Van honnan öngyilkosságot tanulni. Hallottam már, hogy ki a teremtő, de arról kevesebb szó esik, hogy ki a megsemmisítő. Akkor kell elsötétíteni, amikor a legfényesebb a kivilágítás. A merénylő tudat fölcsal a hegytetőre, és onnan letaszít.

Stendhal>!

Mentünk az Oktogon, most November 7. tér, korábban Mussolini tér irányában. Mi úgy mondtuk, Körönd, Andrássy út, Oktogon. Az is világnézet és árulójel, hogy melyik nevet használod.

521. oldal 9. fejezet, középkorú férfiak kamaszkora / Egy régi folyóirat margójára (Noran, 2005)

Molu P>!

Nem tudom igazán, hogy mi az életem értelme, de úgy sejtem, hogy van neki. Üdvözöljük egymást abból az alkalomból, hogy magányos királyságunk a mindenségnek csak egy porba hulló pillanata volt.

Agenda sorozat · Összehasonlítás