Homo ​divisus / Még egy kicsit élni 7 csillagozás

Konrad Fiałkowski – Adam Hollanek: Homo divisus / Még egy kicsit élni Konrad Fiałkowski – Adam Hollanek: Homo divisus / Még egy kicsit élni

A két lengyel sci-fi író kisregénye az ember és az általa létrehozott mesterséges intelligencia örök lélektani konfliktusát választja témájául, de más-más megközelítésben. A Még egy kicsit élni című kisregény Anselm Conseliusa, a világhírű zeneszerző és zongoraművész rejtélyes körülmények között hal meg. Vajon ki vagy mi okolható haláláért? Jonis, a hideg szépségű ifjú tanítvány, vagy Zója, a kettőjük között sejtelmesen mosolygó nő, esetleg a falakat borító ismeretlen, „mizrákoknak” nevezett, idegen eredetű lények?
A Homo divisus alapötlete a mesterséges agyátültetés. Hogyan viseli el egy ember azt, hogy egy valamikor hibernált másik ember testében élesztik újjá? A történet főhőse egy különleges logikai csapdát állít fel, hogy a menekülést jelentő kiutat megtalálhassa.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika Fantasztikus Könyvek

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1988
332 oldal · ISBN: 963116327X · Fordította: Nemere István

Konrad Fiałkowski – Adam Hollanek: Homo divisus / Még egy kicsit élni

Kinyitottam a két kisregényből álló kötetet és a Homo divisussal kezdtem. Elképedtem azon, hogy tulajdonképpen a lengyel Philip K. Dicktől olvastam…Megtapasztaltam az újjászületés gyötrelmeit, néhol váltogattam személyiségeimet tudatosan. Szórakoztató, hogy az egyik személyiségem hogyan ismerkedik meg másik énlényemmel. Várom az apokalipszist és át is élem. Vajon én (vagy mi) túléljük-e a halált vagy jöhet a második újjászületés?
A Még egy kicsit élni kicsit egyszerűbb volt talán első ránézésre, de hamar magába szippantott. Van-e értelme az emberi életnek? Jogosult-e az emberi faj egy egész bolygót (Vagy bolygókat) uralni? Nem lehet, hogy idővel eljön egy másik faj, akik sokkal alkalmasabbak eme világ fenntartására? Vagy csak túl sok X-aktákat néztem?
Egy biztos. Most legszívesebben a Holdon ücsörögnék egy pohár borral.

Lunemorte MP

Könnyebben szót értek azokkal, akik éjszakánként az eget nézték, az ilyen emberek kissé az időn kívül állnak. Ez megmarad bennük egész életükre.

Konrad Fiałkowski: Homo divisus, 14. oldal

– Meghalt?
– Nem, ő van. Ez egy harmadik állapot az élet és a halál között, a létezés. Ebben az állapotban nem hal meg, és mintegy az idők fölött lebeg.

Konrad Fiałkowski: Homo divisus, 17. oldal

– Meghalok?
– Nem – felelte az orvos. – Egyszerűen megszűnsz létezni.

Konrad Fiałkowski: Homo divisus, 29. oldal

Lunemorte MP

Az én időm, az én igazi időm visszatért a helyére: a nemlétbe. És most már igazán magányos vagyok.

Konrad Fiałkowski: Homo divisus, 104. oldal

Lunemorte MP

A tudatosult gyengeség erővé, a szelídség szemtelenséggé, a szerénység kicsapongássá válhat.

Adam Hollanek: Még egy kicsit élni, 55. oldal

Lunemorte MP

De megmarad a nap és a felhők,
és erdő nő ott, hol emberek haltak

Konrad Fiałkowski: Homo divisus, 32. oldal

Lunemorte MP

Nehéz, kanyargós út vezet a jövőbe, de mi úgyis végigmegyünk rajta, és igazán csak ez a fontos.

Konrad Fiałkowski: Homo divisus, 32. oldal

Lunemorte MP

– Szeretnél videót nézni, zenét hallgatni, vagy talán éhes vagy? – kérdezte a hang.
– Gondolkodni akarok – felelte.
– Ismételd, nem értem!
– Semmit sem akarok. Ezt talán érted.

Konrad Fiałkowski: Homo divisus, 143. oldal