Vizesnapló 2 csillagozás

Koncsol László: Vizesnapló

Nem könnyű, talán nem is lehetséges Koncsol László verseskönyvének műfaját meghatározni. Játékossága, derűs harmóniája, természetközpontúsága a gyermekversek világához közelíti, gondolatiságában, bölcsességében azonban a felnőttkor élettapasztalatai szűrődtek le. Könyvében mindegyik vers egy-egy fejezet, a témákat pedig a víz, a vízcseppek folyton változó, átalakuló világa szolgáltatja. Az örökmozgó elem legkülönbözőbb alakváltozatai jelennek meg és kelnek életre klasszikus tisztaságú sorokban: a ködtől és zúzmarától a könnycseppig és verej tékcseppig. Koncsol László verseit ritka műgond, formai gazdagság és ellenállhatatlan zeneiség jellemzi. Költői értékei mellett főként nyelvi sokszínűsége, kristálytiszta magyarsága teheti emlékezetes olvasmánnyá.

Madách / Szépirodalmi, Bratislava / Budapest, 1984

koan12>!
Koncsol László: Vizesnapló

Könnyed versikék játékos formában tálalva. Gyerekeknek szóló könyvként van feltüntetve, de nem biztos, hogy a gyerekek megértik ezeket a verseket. A szavak játékossága biztosan tetszik nekik is. Ha gyerekekkel olvassuk, akkor megismerhetik a víz egyes formáit, köztük olyat is, amivel még nem is találkoztak. Véleményem szerint nem minden vers való a gyerekeknek.

Amethyst >!
Koncsol László: Vizesnapló

Érdekes módon, ezt a könyvet ez idáig mindig a gyermek-kategóriába sorolt könyvek között találtam, könyvtárban is, és később otthon is, a régi könyveink között. Igaz, a versek tömérdek hangutánzó és hangulatfestő szavat tartalmaznak, melyek helyenként játékossá teszik az összbenyomást, de valamiért én mégsem nevezném ezt gyermekkönyvek. Túl sok ahhoz az elvont, szimbolista költői kép, melyekhez szecesszió-benyomást keltő illusztrációk társulnak – és ezek véleményem szerint csodaszépek!
A kötet végigvonultatja a fontosabb folyadékokat, vagy a víz különböző halmazállapotait, miközben gyakran megszemélyesíti őket (vagy mindig? erre már nem emlékszek). Tehát a víz, az eső, a harmat, a dér, a vér mind-mind E/1-ben beszél magáról, elmesélve a funkcióját és a hosszú útját, amit a természetben megtesz. Nem váltja meg a világot, de kellemes, délutáni versolvasásnak bizonyult. Némely ritmusosabb vers egészen megtetszett, és mi tagadás, tetszett a kötet tematikája, bár azoknál a részeknél, ahol a biológiai magyarázatok is felbukkantak, kisebb rosszullét környékezett meg. Mondjuk, ez már más olvasmányomnál is előfordult.

koan12>!

Mindig a mélyből meríts,