Néró ​és a VII/A 2 csillagozás

Komlós Aladár: Néró és a VII/A Komlós Aladár: Néró és a VII/A Komlós Aladár: Néró és a VII/A

A ​Néró és a VII/A, ez a mindvégig feszült, forró légkörű, remekül megírt regény, 1935-ben jelent meg először.
„Szerelmes volt egy életen át, de nem személybe, hanem az Iskolába, egy Osztályba – mint a kertész, aki nem egy virágszál, hanem egy egész virágoskert szépségének áldozza fel életét – írta Karinthy frigyes a regény tanár főhőséről, Perényi Zoltánról a Nyugat-ban. – Későn eszmélt rá, hogy ő viszont egy hasonlat áldozata lett, s a hasonlat sántított: a lányok csak látszatra virágok (a létért való harc mimikrije), valóságban éppolyan ravasz, s ha kell, komisz emberek, mint amilyenekből az egész világ áll, mikor arról van szó, hogy megrabolják egy érzékeny szív illúzióit. Komlós Aladár élvezetes mesében és keretben mutatja be a léleknek ezt a finom és különleges drámáját… ”
A regény igazi mondandóját itt kell keresnünk. A szeretetvágyról és a szeretet csapdájáról szól a történet: a kifejlődni nem tudó s az értelemtől nem kormányozható ösztönök, indulatok… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1935

>!
Szépirodalmi, Budapest, 1975
204 oldal · ISBN: 9631501671 · Illusztrálta: Hincz Gyula
>!
Magvető, Budapest, 1958
144 oldal · keménytáblás

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

siors>!
Komlós Aladár: Néró és a VII/A

Érdekes időutazás volt ez a könyv. A leánygimnáziumok világa a harmincas évek Magyarországából, a tanárok szemszögéből. Tetszett, hogy visszafelé halad egy eseményfelgöngyölítésében, egy tanár bizottság előtti számonkérésében. Feszültséget fenntartó és a tantestületről, politikai viszonyokról, lojalitásról és versengésről képet adó regény. Napjainkban nem biztos, hogy ilyen részletességgel leírná valaki a tanítványok és tanárok közötti helyzetet – főleg, ha lányokról és férfi tanáraikról van szó. Egyetlen dolog hiányzott számomra a részletesen megírt történetből – a végkifejlet. A regény hirtelen ért véget és úgy érzem, hogy túlságosan is lebegve és megválaszolatlanul hagyta Komlós Aladár a „hogyan tovább” kérdését.


Hasonló könyvek címkék alapján

Ottlik Géza: Iskola a határon
Bächer Iván: Intőkönyv
Szabó Magda: Für Elise
Arthur Koestler: Sötétség délben
Lontai Léna: Sebzett pillangó
Dragomán György: A fehér király
Karinthy Frigyes: Utazás a koponyám körül
Joanne Harris: Urak és játékosok
Tímár Máté: …és a Berettyó folyik tovább…
Stephen King: A boszorkánylány