Mondák ​könyve 65 csillagozás

Hun és magyar mondák
Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve Komjáthy István: Mondák könyve

Komjáthy István a mondai töredékek, krónikás naivságok és történelmi, művelődéstörténeti tények tiszteletben tartása mellett, írói szabadsággal ismerteti a csak népmesenyomokban fennmaradt magyar mitológiát, „naiv eposzukat”, amelyet már Arany János is sajnálkozással említ elveszett értékeink között. A kötet darabjai – akár egy regény fejezetei – egy kerek egészt alkotnak: a magyar népmesékből és a rokon népek hagyománykincséből kialakított teremtésmondától, a krónikaírók által őseinknek hitt hunok mondáin át, színes meseszál vezet egészen a honfoglalásig, majd Árpád dédunokájának, a későbbi Istvánnak megszületéséig. E szépen kikerekedő messzi világból egy rész a tényekkel igazolható történelmi valóság és másik rész a monda, amely mögött szintén a történelem rejtőzik: a magyarság kialakulásának és őstörténetének, honfoglalás előtti életének homályba vesző évszázadai.

Kiadói ajánlás: 12 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Nemzeti Könyvtár · Regék és mondák Móra

Móra, Budapest, 2016
400 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631199970 · Illusztrálta: Boromisza Zsolt
Magyar Közlöny, Budapest, 2014
Móra, Budapest, 2010
396 oldal · ISBN: 9789631188103 · Illusztrálta: Boromisza Zsolt

Arianrhod P>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Mi méltatást lehetne írni egy ilyen csodálatos munkához? Az elveszett magyar mitológiát pótolja ez a mű, a fennmaradt magyar népmesékből, mondákból táplálkozva, a néphagyomány tárházából merítve. Tolkien ugyanilyen módon kísérelte meg az angolszász mitológiát megalkotni, és Komjáthy kísérlete nem marad alul vele szemben sem. Mindössze az érdeklődők száma kisebb.

zamil>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Már nagyon rég szerettem volna elolvasni ezt a könyvet, végig kísérte az életem, mindig ott volt a könyvespolcon, beleéget a borító az emlékezetembe. Sajnos a költözés alatt elkeveredett, de sikerült beszereznem így nem is halogattam sokáig és elkezdtem olvasni a gyerekeknek.
Meglepően jól fogadták a mondákat, pedig aggódtam tőle, hogy nehéz lesz nekik, de nagyon jól lett megírva, átgondolva.
Talán nem meglepő, hogy az első rész, ami kicsit nehezebb és távol állt tőlünk, ezt volt nehezebb befogadni. Ahogy haladtunk előre és elértük a hős mondákat, már teljesen lekötötte a figyelmünket a gyerekeknek. (Azóta is hallom a kicsitől, hogy Attiláról szeretne megint hallani.)
A könyvben végigélhetjük őseink vándorlását az óhazától, a Kárpát medence meghódításig, mindezt úgy, mintha egy mesét olvasnánk.
Nehéz bármit is mondani a könyvről, szerintem egyszer mindenkinek el kell olvasni. Aki egy kicsit is érdeklődik a magyar mondavilághoz, és egy jó átiratra vágyik annak ezt a könyvet ajánlom, nem fog csalódni.

Ibanez P>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Sokáig gondolkodtam, hány csillagot is adjak a könyvre, az olvasást ugyanis annyira nem élveztem, hogy fél csillagot adnék rá szívem szerint. Megszenvedtem az egésszel. Viszont valószínűleg én lehettem rossz passzban, mert az eddigi értékelők szinte mind méltatják a könyvet, biztos velem van a baj. Na meg illik azért, hogy a tartalma miatt, egyedisége miatt legalább két csillaggal megajándékozzam. A mondák nekem nem tetszettek, végig untam, főleg az elején a rengeteg ismétlődő „kalandot” – Kalamóna (a gonosz) jő, rabol valamit, Szépmező Szárnya, a jó (vagy általában a törzs legkisebb helyre legénye), Kalamónát a földbe döngöli, hazamegy… a következő történetben ismét Kalamóna eljő és kezdődik elölről… Unalmas. Ráadásul sokszor történt az, hogy a fő történetszálban elmesélésre kerül egy történet, de abban a történetben is egy másik, majd onnan megint máshová kalandozunk, úgyhogy mikor visszakerültünk a fő szálra, én csak pislogtam ki a fejemből, hogy hol is hagytuk abba ezt a fő szálat? Nem volt, ami feltartotta volna az érdeklődésem, illetve talán a második fele jobb volt, de addigra már nem tudtam élvezni egy sorát sem.

ursus>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

A magyar sárkányos kihívásra jutott eszembe, mennyire szerettem én ezt a könyvet tizenévesen http://moly.hu/kihivasok/magyarok-sarkanyai. Bizony, Kalamóna ősi magyar sárkány, aki emberalakban (bár embernek némileg nagy méretben) küzd meg a könyv első negyedének mitikus ősmagyar főhősével, Szépmező Szárnyával. A több kiadást is megért mű azon kevés kiadvány sorába tartozik, amelynek valóban érdemes elolvasni a fülszövegét – és azt alapul véve olvasni magát a művet. Tiszteletet érdemlő és hiánypótló irodalmi vállalkozás, amit bátran adhatunk ifjak kezébe, miközben ügyelünk arra, hogy az iskolai történelemkönyvről se feledkezzenek meg :)

mohapapa I>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Valami gyönyörű, varázslatos világot fest le Komjáthy István ebben a könyvben. S annyira jó, hogy ez a világ a magyar-hun mondavilág gyökere, tehát a miénk, a mi gazdagságunk!

Móra, BUdapest, 1976
396 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631103226 · Illusztrálta: Boromisza Zsolt
Lunemorte P>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Gyermekkorom egyik kedvenc könyve! Nagyon jók a képek és jól meg vannak fogalmazva a mondák. Nem száraz, hanem igazán olvasmányos, izgalmas történetek gyűjteménye ez az alkotás. Természetesen nem csak gyermekek olvashatják, hiszen nem is kimondottan nekik készült…Kicsiktől nagyokig, egészen a legidősebbekig bárki szeretettel forgathatja ezt a könyvet. Szerintem minden magyar embernek életében legalább egyszer el kellene olvasnia…

ppayter>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Sokszor elolvastam gyerekként, nem ártana újra… Nagyon ajánlott népmese- és mondaügyben.

Habók P>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Gyerekkoromban beleszédültem, egy egész nyarat ezzel a könyvvel töltöttem el. Aztán jöttek más könyvek, de jött a történelem, és én újra rájöttem, milyen szépek is meséink, mondáink. És mos, felnőtt fejjel is előszedem olykor-olykor. Mert jó olvasni.

Vivicu>!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Lehet, hogy csak én nem vagyok ráhangolódva, de valahogy nem tetszik… Egyszerűen uncsi, nem köt le. Elteszem egy időre és majd folytatom. :)

Szirmocska >!

Komjáthy István: Mondák könyve Hun és magyar mondák

Gyerekkori kedvenc. Először bátyám olvasta fel nekem. Lehettem úgy 4-5 éves. Aztán később magam is elolvastam. Kalamóna, Szépmező szárnya, Jószél fúvása. Olyan kedves, nosztalgikus nevek nekem. :)

legrin P>!

Hullatja levelét az idő vén fája. Pirossal versengő, rozsdaszínű és halk szavú sárga meg zöld levéllel terítve a pázsit. Lányaim, fiaim, nyújtsátok kezetek, üljünk a vén fa alá. Régi-régi időről, hajnalok hajnaláról mesélek most nektek.

imma P>!

Eper volt ajaka, két szeme két csillag, az orcája két piros alma, haja kakukkfű, dereka nádszál.

Lione P>!

Csak hősként érdemes élni a világon! De neked magadnak kell megtanulnod, hogy lesz hőssé az ember.

monica>!

… soha ne feledjétek, hogy Atyácska népe vagytok, a puszta fiai!

Lione P>!

– Szépmező Szárnya, mondd meg nekem: mi az ember dolga a földön?
(…)
– Hogy szembenézzen a bajokkal, s megküzdjön velük!

Lione P>!

Úgysem ér az élet semmit, ha nem másokért verekszünk!

bfg3 P>!

Szépmező Szárnya helye apja jobbján volt. Az apa bal oldalán a legöregebb fiú, Széptüzek Lángja foglalt helyet, s a két szárnyon sorban a többiek. Helyüket még véletlenül sem változtatták meg. Mindenikük tudta, hogy a nyáj őrizőjét s a vasformáló tűz urát illetik a főhelyek, a többiek – ki balról, ki jobbról – csak utánuk következhetnek.

I. A tejillatú puszta

Vivicu>!

Én mondom énekem – aki a világra ügyelek,
Szakadatlan járom az ösvényt, a réges-régi nagy utat.
A puszták felett robogok, s átvágok a hatalmas Rif hegyeken,
Sátrakba pillantanak szemeim, és mindent tudok,
Sötét erdőkbe lesek, és mindent tudok,
Homlokotokról olvasni tudok,
Én bocsátom alá a fényességet, én adom a meleget,
Előzöm a sötétet, és világosságot hozok,
Kergetem a hamisságot, az igazságért vagyok,
Én, aki a világra ügyelek.

bfg3 P>!

Messze, messze Napkeleten, kakukkfűillatú pusztaságban, az ezüstpatakon túl, az aranyerdőn innen, a tűz fénye fejedelmi sátorra vetődik. A sátor előtt hárman ülnek. Egy ősz hajfonatú öreg férfi, most csak százesztendős öregnek nevezem, de igazában már a százhuszadik esztendejét is betöltötte, a mellette könyöklő nagy bajuszú öreg talán még nála is több tavaszt ért meg, annyit árulok el róla, hogy táltos. Velük szemben egy párduckacagányos ifjú, vendégségbe érkezett a százesztendős öreghez; hogy ő kicsoda, arról most hallgat az írás. Egyvégtében huszonkilenc este ülnek, mert a két öreg éppen huszonkilenc mesét mond. Amikor leülnek, a fiatal hold feltetszik az égre, ahogy fogynak a mesék, a kerek hold is fogy, s mire a huszonkilencedik mese véget ér, elfogy egészen.
De nicsak, a tüzes itallal teli kupákat magasba emelik, s a százesztendős öreg hátraszegi fejét, s a dali ifjú felé fordul:
– A hétpecsétes titkokról akartál hallani? Szeretnéd tudni, hogy mi vár rád? Nem bánom! Hallgass hát! Titkokat hallasz most, sok-sok mesét, melyet egykor szép fonatú anyák dúdoltak. Meséimből, amit csak akarsz, mindent megértesz. De jaj neked, ha szavaimat elfeleded! Akkor inkább ne is születtél volna…

Első rész - Puszta

bfg3 P>!

Hol volt, hol nem volt, volt a világon, az Üveghegyen is túl, az Óperenciás-tengeren is túl, ahol a kurta farkú malac túr, de hét bakarasszal még azon is túlnan, volt egy magos fa. Annak az alja olyan vékony volt, mint a kisujjam, azon felül meg mint a vastag ujjam, még azon felül mint a kezem szára; ahol meg már olyan volt, mint a derekam, fel se lehetett látni.

I. A tejillatú puszta