Az ​utolsó hullám / Hullámtörők / Béklyók és barátok 9 csillagozás

Kolozsvári Grandpierre Emil: Az utolsó hullám / Hullámtörők / Béklyók és barátok

A Hármaskönyv ​az író három nagy sikerű önéletrajzi regényét: Az utolsó hullám-ot, a Hullámtörők-et és a Béklyók és barátok-at foglalja egybe. A trilógia nem csupán egy emberi és írói tapasztalatokban gazdag, fordulatos életpálya – mely a tízes évek Kolozsvárjától napjaink Budapestjéig ível – mindvégig szellemes, plasztikus „élménybeszámolója”, hanem századunk magyar társadalmának látványos és nagyszabású körképe is. Hiszen ezek a látszólag nagyon is személyes sorsot, életutat vizsgáló írások valójában sohasem csak egyedi élményeket tükröznek, hanem a két háború közötti polgárság életformáját ábrázolják és elemzik, a „beteg valóságérzék”-ből fakadó, az öncsalásokra, „talmi alibikre”, képmutatásra berendezkedő, cselekvésképtelen vagy irreálisan cselekvő „középosztály” anakronisztikus voltára mutatnak rá. Ebből az osztályból, amelynek tagjai sem magánéletükben, szerelmeikben, sem a közügyekbe nem képesek őszintén mérlegelni és felelősségteljesen,… (tovább)

Magvető, Debrecen, 1987
keménytáblás · ISBN: 9631409783
Magvető, Budapest, 1981

tgorsy>!

Azt gondoltam rajtam kívül senki nem olvas Grandpierret. De nem. Nem mondom, hogy senki semmit, néhány olvasója akad. Végül is nem egy világklasszis, de kellemesen fűzi a szavakat. Annak ellenére, hogy elég önző embernek tűnik számomra, a 20. századod elég jól megismerhetjük az ő szemszögéből.

krilla>!

Kolozsvári G. E. visszaemlékezéseit tartalmazza ez a háromkötetes könyv. A 30-as évek irodalmi élete, orosz fogság, majd a „szocializmus építésének” furcsaságai. Végig érdekes, szellemes, szórakoztató írás.

pelika_Bp>!

Közömbös dolgokról beszélgettünk, míg a menet vesztegelt, aztán tovább tapostuk az aszfaltot, hogy végül elvonuljunk a Hősök terén a tribün előtt, melyből kifehérlett Rákosi avasfaggyú színű feje, melyre akkor még úgy néztünk, mintha különleges tartalmakat foglalna magában.

251. oldal, Az utolsó hullám

Kapcsolódó szócikkek: Hősök tere
pelika_Bp>!

Egy este földúltan jött haza, a fogát kezeltette. Elbeszélte, hogy a fogorvosnő érzéstelenítés nélkül fúrt, ő meg fájdalmában felnyögött:
– Fáj? – kérdezte a fogorvosnő megfejthetetlen arckifejezéssel.
– Nagyon – panaszolta Magda.
– Ugyan! Mi ez a fájdalom a koreai nép szenvedéseihez képest!
Azzal a fogorvosnő benyomta a fúrót Magda nyitva maradt szájába, és tovább enyhített a maga módján a koreai nép szenvedésein.

965. oldal Béklyók és barátok