A ​rosta 6 csillagozás

Kolozsvári Grandpierre Emil: A rosta

A rosta kisebbségi tárgyú regény, az író első regénye, cselekménye a húszas évek második felében játszódik Erdélyben, és egy kolozsvári magyar család széthullásának, tönkremenetelének története – e folyamat külső és belső okainak sohasem didaktikus hanem eleven, életszerű föltárásával, tipikus alakok ábárzolásával. Ez már a kiforrt. stilárisan is izgalmas lebegő iróniával, frappáns és tömör képekkel a világról lesújtó ítéletet mondó könyv a leleplezésben kérlelhetetlen. Ugyanakkor valami megfoghatatlan leheletfinom könnyedség járja át, amelyben helyet kap a remény.
A rosta a maga fülledt-fullasztó légkörével érett iróniájával, éles, kritikus látásmódjával a legnagyobb regények előhírnöke.

Magvető, Budapest, 1985

pelika_Bp

Szeretem Grandpierre könyveit.
Ez nem tetszett.
Vontatott, ideges stílus. És nagyon pesszeimista az egész könyv.

husza68
Kolozsvári Grandpierre Emil: A rosta

1925-2010, a probléma mit sem változott. A könyv jó, de Mártont ki nem állhattam.

Creusa

elszakadt a nadrágtartóm, már napok óta spárgával kötöm fel a nadrágomat, és mindig félek, hogy kolléganőimet nem várt látványossággal fogom szórakoztatni.

150

Creusa

Ha az ember tisztességes, nincs miért piszkálnia a körmét

79.

dorci427

A napok, mint régi hitelezők jöttek… Nem hoztak semmit, s valamit mindig magukkal vittek.