Áram ​nélkül 19 csillagozás

Kolozsi László: Áram nélkül

Miután az ember sikeresen elpusztította a környezetét, hatalmas, sárga homokviharok söpörnek végig a Földön, és pár hónap alatt tönkreteszik a világ energiaellátását. Az elszabaduló káoszban megsemmisül a mai technológiai civilizáció, és a maradványai közt egy békés, iparosodás előtti társadalom épül fel. Beni egy idilli erdei faluban jár iskolába, ahol azt tanítják, hogy a Totális Áramszünet előtt rosszul viselkedett az emberiség, és az egyetlen helyes út a gépek nélküli. A különleges képességű kisfiút azonban rettentően érdekli a szokatlan szerkezetek titka. Csakhogy a mindent megmozgató energiaforrásra sokaknak fáj a foga… és az őrült hajsza során Beninek kell eldönteni, kivel osztja meg a tudását.

Eredeti megjelenés éve: 2022

Kiadói ajánlás: 9 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Abszolút Könyvek Pagony

Pagony, Budapest, 2022

Amál P>!
Kolozsi László: Áram nélkül

Nagyon jó kis disztópikus történet gyerekeknek, ami azt mutatja be, hogy milyen lenne a világunk áram és technika nélkül. Főszereplője, Beni nagyon különleges gyerek, aki fotómemóriával rendelkezik, rendkívül okos, de nagyon magának való, nehezen barátkozik. Élveztem a könyvet, annak ellenére, hogy szerintem ez kicsi gyermekeknek való, hogy megszerettesse velük az olvasást, mégis tudjanak belőle hasznos ismereteket is szerezni.

kratas P>!
Kolozsi László: Áram nélkül

Érdekes ötlet és tetszett a kivitelezés is, csak nekem Beni több mint fura volt és emiatt nehezen tudtam izgulni azon, hogy mi is lesz vele. Sokszor nem gyerekként viselkedett szerintem.
De a környezet megteremtése zseniális, főleg a vidámpark kivitelezésére gondolok itt, de az alapok felépítése – a vihar és a következmények – is ott van a csúcson.

Chöpp >!
Kolozsi László: Áram nélkül

Nekem a Hold emlékei is tetszett. Szerettem azt is, ezt is. A gyermeki nézőpont és egyszerűsége miatt. Beni különleges gyerek sok minden miatt. Éppen ő a megfelelő ember a megfelelő feladatra. Újra megtalálni Jedlik Ányos és Déri Miksa útját, az áramfejlesztés csodálatos tudományát.

csgabi P>!
Kolozsi László: Áram nélkül

A Pagony Kiadó Abszolút Könyvek sorozata 2022-ben is kiváló témákat dolgozott fel köteteiben, erre jó példa Kolozsi László Áram nélkül című regénye, melynek a főhőse Beni, a különleges kisfiú. A disztópiában többszáz évvel mai jelenünk után járunk. Az emberiség tönkretette maga körül a világot, a környezetszennyezés olyan hatalmas méreteket öltött, amit talán el sem lehet képzelni. Egyre többször jöttek sárga homokviharok, amik áramkimaradással, az energiaellátás akadozásával jártak, de az emberek hozzászoktak, és mivel kevesebb volt az energia, még inkább tönkretették a környezetet. Egy hatalmas, sárga, hetven napig tomboló homokvihar azonban mindent tönkretett a Földön; minden elromlott, ami árammal működött, az áramtermelő gépek is leálltak. A történelemkönyvekben Totális Áramszünetként emlegetik ezt, az emberiség ugyanis túlélte ezt az időszakot. Többszáz év kellett, hogy ismét növények nőjenek az elsivatagosodott területeken, hogy megjelenjenek az állatok, habár rengeteg állat kipusztult ebben az időszakban.

Kolozsi László regénye ebben a sokszáz évvel utánunk játszódó időszakba kalauzolja el az olvasót, amikor már nem léteznek árammal működő gépek, és az emberek nagyon vigyáznak rá, hogy soha ne is létezzenek többé, nehogy a természet ismét bosszút álljon, amiért tönkretettük.

A helyszín Magyarország, egy kis falu a Bakonyban, innen indul a cselekmény, amely aztán fordulatos és eseménydús cselekménnyé növi ki magát egy egyszerű osztálykirándulásból. Sok kérdés felmerül az olvasóban, amíg együtt él a történettel és a szereplőkkel, a könyv ugyanis magába szippantja az olvasóját, nehéz letenni, félbehagyni. Vajon ez vár ránk? meddig megyünk el a környezetünk tönkretételében? Mikor eszmélünk fel, hogy ez nem mehet így tovább? A természet erői mit tartogatnak a tékozló és felelőtlen emberiség számára? Valóban megoldás az áramnélküliség? Az áram minden bajok okozója? Sok kérdés, és ahogy haladva a történetben, ezen gondolkodunk, mindig újabb és újabb kérdések merülnek fel.

Még több: link

julicsenge IP>!
Kolozsi László: Áram nélkül

Talán a hangvétel miatt, talán a célközönség fiatal kora miatt, az Áram nélkül nem tudott beférkőzni a szívembe és meggyőzni arról, hogy jó ötlet 9−12 éves gyerekek számára disztópiát írni. Olvastam volna többet Beniről, erről az új, áram nélküli világról, szerettem volna még bonyodalmakat és nehézségeket – jobban kibontott cselekményt. Ezt nyilván az életkori besorolás nem teszi lehetővé, ugyanakkor emiatt kissé megúszósnak érződik a kötet.

Chöpp >!

– Maga olvasott ember, igaz?
– Mostanában kevesen mondhatják el ezt magukról. Régen volt olyan, akinek több ezer könyve is volt.
– Nem hiszem – csóválta a fejét Irén.
– De bizony. Ismerek olyat, akinek nagyon sok könyv van a fejében.
– Hogy lehet az?
– Hallottam egyszer egy titkos társaságról. Azok alkotják, akik a fejükben könyveket őriznek. Egymásnak mondják el a könyveket. És van, aki leírja. Járkálnak egész nap, felidézik a könyveket, és azok, akik a sétában társaik, jegyzetelnek.

csgabi P>!

A falu szélén pihentek meg, gyümölcsösök nyújtóztak el, hatalmas kertek, hatalmas, nagy kiterjedésű gyümölcsösök. Nagyon szép volt, amikor a szilva vagy a a cseresznye virágzott, és az utakat fehér virágos fák szegélyezték.

Caledonia_Valley P>!

Nem egyik napról a másikra változott meg a világ.

Jesper_Olsen>!

Találkoztunk és beszélgettünk, és megfeledkeztünk az időről. Tudja, szerintem a legjobb dolgok egyike a világon megfeledkezni az időről.

Caledonia_Valley P>!

Nem láthatták előre, mert nem számítottak és nem számíthattak arra, hogy a természet képes ilyen tombolásra. Nem számíthattak arra, hogy a természet meg akarja mutatni, milyen erős. Meg akarja mutatni, hogy vele nem lehet packázni. Nem lehet büntetlenül pusztítani.
Mérgező gázokkal.
A fák kivágásával.

Caledonia_Valley P>!

De mintha már késő lett volna.
Az a világ, ami a könyvekben volt, az a csodás, nagyszerű, elképzelt világ mintha már végleg és végképp elveszett volna.
Háromszáznyolcvan év telt el a Totális Áramszünet óta, és mintha már nem is emlékeztek volna az emberek, mit veszítettek azzal, hogy nincsenek könyvek.

Caledonia_Valley P>!

– Maga olvasott ember, igaz?
– Nem hiszem – csóválta a fejét Irén.

Caledonia_Valley P>!

Az iskolák és a könyvtárak polcain egyre kevesebb lett a könyv. Egyre kevesebb volt a lakásokban. A nagy könyvgyűjtő családok tagjai aggódva figyelték, hogyan fogynak a kötetek a polcaikról.
Olykor csak egy borító maradt. Olykor csak néhány lap, ami sietve szállingózott le a földre.
A könyvzabáló rovarok gyors munkát végeztek.
Mivel tüzelő helyett is sokon könyvet égettek, mert nem volt már gáz, mert nem volt más szén, nem volt fa, nem volt mivel fűteni, lassan eltűntek a könyvek is a világból.
Eltűnt az írott szó. Mert eltűnt a papír.

Caledonia_Valley P>!

A könyvevő rovarok a hidegebb időben elpusztultak.
Az utcán söprögették össze a maradványaikat.

Jöttek újra telek. Lett újra négy évszak.
És elviselhetőek lettek a nyarak.
Zöldek a hatalmas parkok.

Csak a könyvek hiányoztak akkor már nagyon.
Azok, akik még emlékeztek valamire a könyvekből, elkezdték leírni a tudásukat.