Jenci ​néni és az okostelefonok 45 csillagozás

Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

A Szekeres család szobájába ismeretlenül és felháborodottan begurul a kerekesszékes Jenci (azaz Eugénia) néni, akit a kiskamasz Domos ütött el gördeszkázás közben, mert, khm, Domos telefonozott. (Az vesse rá az első követ, aki még sosem csekkolta a piros lámpánál a Messengerét!) És hát mit is várhatnánk, ha az egész Szekeres család a telefonját nyomkodja…

Jenci néni büntetésből elkobozza Domos telefonját, és… őt is teljesen beszippantja a digitális világ! Még szegény kutyájának is elfelejt enni adni. Közben elveszik a legkisebb gyerek, akit a telefon segítségével lehet(ne) megtalálni, a szálak egyre gubancolódnak, a vége pedig igazi nagy meglepetés!

Kalandos, szívmelengető – és nagyon mai – történet Kolozsi Angélától, az Emília és az angyal, akit Körmöczi Györgynek hívnak és a Bódog és Szomorilla szerzőjétől.

Kiadói ajánlás: 9 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Abszolút Könyvek Pagony

Pagony, Budapest, 2021
174 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634107835 · Illusztrálta: Rumi Zsófi

Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

Igen bizony fontos téma, jelentős téma, beszélni kell róla, olvasni kell róla, kutatni kell és legfőképpen helyén és jól kezelni. Az okostelefonok már egy jó ideje használják az embert és kihasználják az ember idejét. Ha és amennyiben lehet, az összes rendelkezésre álló idejét, amit csak rájuk fordíthat. Szoros kapcsolat és nem egy esetben függőség kövezi ki együttműködésünk útját. Mármint kütyüét és az emberiségét, amely faj egyedülálló alkotásokat hoz létre evolúciós késztetései tömkelegére, köztük a minél hatékonyabb és felhasználóbarátabb, lehetőleg a legkevesebb gombnyomással elérhető akármi/akárki/hogyishívják felkutatására, elérésére, megszerzésére, összerakására, beizzítására, fogyasztásra alkalmassá tételére, és egyébiránt bármire, ami rövidtávú memóriájában és azonnali vágyteljesítésének kényszeres érzetében csak az elméjébe villan. Arról meg még nem is beszéltünk, hogy állandó jellegű szörfölgetését, szórakozását és egosimogatását és napi betevő dopamin adagját is nagyszerűen megkaphatja, és órákon keresztül ellehet – már ha van megfelelő töltöttség a kütyüjében, magával hozott energiabankjában és nem szárad ki akut/krónikus vízhiányos állapot következtében. Egészen elragadó új típusú kontrollálatlanság! Na ebben szenved egy egész család, és ezt ízleli meg szegény Eugénia néni, erről szól ez az aranyos, megszívelendő történet – kiegészítve néhány szintén kedves és tanulságos mellékfejezettel, mely egy-egy igen fantáziadús mese az okostelefonok (meg még okosabb alkalmazásaik) és embereik (tyúkjaik) hasznos és haszontalan kapcsolatáról.

Linszyy P>!
Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

Ez egy nagyon vicces és tanulságos kötet kicsiknek és nagyoknak is.
A történet az internetezés veszélyeiről és előnyeiről egyszerre szól, és kifejezetten tetszett, hogy kis történetekkel is megszakíthatjuk a fősztorit. Azok is nagyon érdekesek és csattanósak voltak. A több generációt bemutató fő történetszál ügyesen eltávolítja magától a valódi platformokat, mesésen továbbgondolja, hogyan lehet izgalmasabban bemutatni mondjuk a Facebookozást, vagy olyan appokat, amik a tudatos netezést segítik.

A kicsik ezeket élvezik, a felnőttek pedig jót röhögnek az áthallásokon. Én legalábbis így voltam vele olvasás során. A történet legvége nagyon szívmelengető és aranyos volt, és talán a legjobban ez tetszett benne, mivel nem egy hatalmas, egyértelmű tanulságot fogalmazott meg – szóval gyerekek, ezért nem érdemes sokat telefonozni stb. –, hanem egy sokkal érdekesebb véget ért, a tanulság meg sütött magából a történetből.
Nagyon ajánlom, ha szeretnétek ilyesmiről szájbarágás nélkül olvasni. :)

Nikolett0907 P>!
Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

„(…) a határok országok között vannak, és nem az emberek között.”

Mindig megörülök, ha egy új, számomra ismeretlen ifjúsági írótól veszek kézbe könyvet, mert örök optimistaként hiszem, hogy egy remek kalandban lesz részem. A mostani értékelésem is egy olyan szerző alkotása, akitől még nem olvastam semmit, de a számomra fontos Merítés-díj egyik listájának köszönhetően rátaláltam.

Kolozsi Angéla – Jenci néni és az okostelefonok című kisregénye 2021 egyik újdonságaként a Pagony Kiadó gondozásában jelent meg. A kiadó sajátos sorozata, az Abszolút Könyvek egyik friss példánya. Ennek a sorozatnak elsődleges célja, hogy szórakoztatva okítson és nagyon fontos témákat dolgoz fel különböző alkotók tollán keresztül. A könyvek 9-12 éves ifjonti olvasóknak szólnak, és a témák abszolút maiak, akár külföldi, akár hazai szerzőkről van szó, tematikában és stílusban pedig rendkívül változatosak.

De nézzük is, hogy fülszöveg alapján miről is szól a mostani regény.

Adott egy család, ahol a modern világ adta okoskütyük átvették az uralmat és adott egy idős hölgy, aki még hisz a postán feladott apróhirdetés sikerében. A Szekeres família mondhatni egy átlagos család, hiszen mindenki intézi ügyes-bajos dolgait. Az már persze más kérdés, hogy a családtagok között lévő kommunikáció már szinte csak a telefonok, tabletek és számítógépek adta chatszobákban merülnek ki. A három gyermek közül a középső fiú, Domos egy szerencsétlen balesetnek köszönhetően ismerkedik meg Jenci nénivel. A régi kor szellemében élő, szigorú idős hölgy telefon elkobzással bünteti a felelőtlen fiatalt, melynek igen sajátos következménye lesz. Vajon mi történik, ha egy régmúlt idők magányos lelkét „elragadja” az internet segítő kópéja? És vajon a család feleszmél-e, hogy egy taggal kevesebben vannak? Ezekre és természetesen számos más kérdésre is választ lelsz, ha kézbe veszed a könyvet.

Saját meglátásom szerint a történet egy igen fontos témára hívja fel a fiatalok figyelmét, mégpedig az internet adta csapdákra.

Bővebben a blogomon:

Gelso>!
Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

Vegyesek az érzéseim, mert a szándék jó, csak nagyon átjön a nevelni és az oktatni akarás.
Nagyon jól indult, percenként kacagtam vagy inkább vihogtam fel a regény elején bekövetkező komikus helyzetek olvastán, mégis egy ponton túl (azt hiszem, az első linkajánló után (55.old.) az események leültek és a lelkesedésem is meredeken alábbhagyott. Aztán azért kezdett visszakapaszkodni, érzelmekben sokat visszakaptam, mégis azt a törést már nem tudtam visszahegeszteni, bármennyire is akartam.
Kiváló regényindítás, vicces, gyerekmértékű konfliktushelyzetekkel tarkítva – érzelemdús, lélekig hatoló befejezés, maradandó emlékképekkel, de hirtelen bekövetkezett befejezéssel – olvastam volna még a rokonokról, és a gyermekkori emlékekről, amikor spoiler nosztalgiázva visszaemlékeznek a régmúlt időkre és a kapcsolatbeli törésre. Szívesen olvastam volna a régi, akkor értéket jelentő élményekről, (akár közösekről is) – talán a régi és új egy történetben történő említésével elvette volna a mobiltelefontól az „egyeduralmat jelentő deszkákat”, régi élettel teli emlékek felvillantása tompította volna a mobiltelefonok rabságában élő emberek „ziziségét” és önző létformáját.
A multitask függelék szintén inkább az érzelmekre hat, (mint a Jenci néni által megnézett rövid videofilmecskék), és azt hiszem, nem kellett volna az összefüggő regénybe linkajánlók segítségével beilleszteni, létezhetett volna külön függelékként és simán kényelmesebb lett volna a történet után elolvasni off. A virtuális alkalmazott baromira elgondolkodtatott, jó lenne-e valójában, vagy inkább mégse?
Legkegyetlenebb a Hugó hiszékeny nővére, mert itt egy olyan emberi gyengeség lesz kihasználva, ami ellen nem igazán tehet, aki hiszékeny – nagyon kellemetlenül éreztem magam miután elolvastam. Legfigyelemreméltóbb pedig a Tyúk a neten – ismerkedés a világhálón – ahol nagyon jól van ábrázolva és érzékeltetve a gyanútlanság, a gyanú megérzésének hiánya, a belső figyelmeztető, a piros felkiáltójel, a vészcsengő (ki hogyan nevezte el magában), már-már idegesítően aggasztó, ha gyanútlan-kistinis szülőként olvasod…
Szóval innen nézve lehet akár fontos könyv is…

UI: Zizzentek vagyunk, na, an blok, mi mobilhasználók mind, elismerem…de fájdalom, sajnos, tanácstalan vagyok, mit is tehetnénk menthetetlen gyerekeinkért… mindenük ott van, abban/azon a 5x10 cm-es téglatestecskében…

Legszimpatikusabb szereplő Domos, igazi tizenéves, deszkás kütyüfüggő – de jól nevelt, segítőkész, és szerencsére a megoldások embere – mindenképpen bíznék benne idősként – és ez a regény egyik nagy pozitívuma.
Amúgy az egész Szekeres család jó fej, élik a nem egyszerű életüket a legjobb belátásuk és amennyire lehet, szigorú/laza beosztások szerint.
De mi fog változni Jenci néni felbukkanásával? Gondolt már erre valaki?

off

Ja, és majd elfelejtettem! Palacsintát sütni jó! Igen jó!

csgabi P>!
Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

Kolozsi Angéla tavaly megjelent regénye, a Jenci néni és az okostelefonok egy napjainkra már igen komoly problémává kinőtt jelenségre hívja fel a figyelmet. A Pagony Kiadó gondozásában megjelent kötet borítója merőben szokatlan, talán éppen ezzel hívja fel magára és a könyvre a figyelmet. A 9-12 éves korosztályt megcélzó regény a maga 174 oldalával, kellemes tördelésével könnyű olvasmány, amiben – azt gondolom – sok gyerek ráismerhet magára, a családjára és ha szerencséje van az olvasónak, a regény tanulságát még hasznára is tudja fordítani.

A könyv témája ugyanis az okoskütyükben rejlő veszélyeket és lehetőségeket járja körül szórakoztató formában. Kolozsi Angéla szövege rendkívül szuggesztív: a történet eleje egy átlagos stílusú szöveg formájában kerül elénk, majd a szerző felgyorsít, a szöveg zaklatottá válik, ezáltal az olvasóban is telítődik a zaklatottság érzése, a lezárás pedig ismét a hagyományos tempóba tér vissza. Kolozsi tehát átveszi, és szöveggé konvertálja felgyorsult életünket, amivel képes ráébreszteni arra, hogy mennyire függünk mi, a lapok innenső oldalán okoskészülékeinktől.

Még több: https://gabriellajegyzetei.blogspot.com/2022/03/kolozsi…

kratas P>!
Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

Tündéri és tanulságos történet és nem csak fiataloknak ajánlott az olvasása. A „csapdák” elnevezése nagyon ötletes, a működésük leírása pedig tökéletesen hozza a való világot, nagyon remélem, hogy minél többen megértik majd.

Cs_N_Kinga P>!
Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

Kedves, aranyos történet a mobiltelefonok által okozott függőség veszélyeiről, az internetezés veszélyeiről akármilyen korosztályba is tartozunk. Csöppnyi humorral át van itatva a történet. Talán kicsit néha elrugaszkodunk a valóságtól, de a történet megköveteli hiszen akkor nem történhettek volna úgy az események ahogy. A fél csillag levonás abszolút szubjektív, hiszen én nem szeretem megszakítani a főtörténetet, de most lapozgattam előre – hátra és így egy kicsit levont az olvasásélményből. De szeretettel tudom ajánlani bármelyik korosztálynak, hisz önmagunkra is ismerhetünk akár.:)

krlany I>!
Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

Humoros könyv rettentő nagy tanulságokkal, görbetükörrel az okostelefonokról, -kütyükről, a net igencsak problémás bugyrairól, némi tündérmesés egymásra találásról, elfecsérelt időről és korunk veszélyeiről…
A közepét untam, túlírt volt a világhálón, közösségi oldalakon való szörfölés, és hiába mutatott rá a problémára, a ló túloldalával el is vett az éléből, komolytalanná téve a szitut. Ezt kár volt. Egyébként minden ízében találó, megszívlelendő.

Kicsibogár>!
Kolozsi Angéla: Jenci néni és az okostelefonok

Hiánypótló ez az ismeretterjesztő és okító mese, vagy csak én nem olvastam még ilyet a témában. Az internet és az okostelefon, a világháló előnyeit és hátrányait mutatja be Domi és Jenci néni történetén keresztül. Mindezt teszik kedvesen, viccesen, és szerintem reálisan, megmutatva azok hátrányait és előnyeit. A kis kegészító történeteket pedig külön füzetben is terjeszthetnék az iskolákban, a szexuális felvilágosítás mellett ma már digitális felvilágosítás is dukál, hogy az emberek el tudjanak igazodni a virtuális világban, amiben felnőttként is nehéz elmerülni, nemhogy gyerekként, vagy kezdő-idősebbként. A vége pedig megmelengette a szívem.

anesz P>!

borító + ill.: 5
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 5
élmény: 5
mondanivaló: 4

Előzetes feltevésem a cím alapján az volt, hogy én ezen a könyvön nagyon jót fogok szórakozni. Így is lett. Nem egészen úgy alakultak az események, ahogy gondoltam, voltak benne meglepő fordulatok és váratlan húzások. Én szerettem, hogy néha megszakítottuk a cselekményt, hogy 1-1 tanmeséért a végére lapozzunk. Ez utóbbi nem mindig fejeződött be szájbarágósan, de hogy mindegyik nagyon tanulságos volt, az biztos! A legfőbb veszélyről, hogy rettentő gyorsan beszippant ez a világ korosztálytól függetlenül, az remekül kijön tanulságul. Viszont nem csak a negatívumok, a pozitívumok is szerepelnek a regényben, amiért külön piros pont jár.

Nikolett0907 P>!

[…] a határok országok között vannak, és nem az emberek között.

Chöpp >!

Eugénia nem szeretett mások szavába vágni, megkezdett olvasmányt félbehagyni, zenét a kellős közepén kikapcsolni…

Chöpp >!

– A leghasznosabb dolog is rossz, ha rosszul használják – dühöngött Eugénia.

Gelso>!

– Nekem is van nevem. Domonkos vagyok. Vagy… csak Domos.
– Gördeszkás Domos?
– Nem: Szekeres.
– Akkor majdnem eltaláltam.
Nevettek.
– És Jenci néni?
– Mi van Jenci nénivel?
– Hát, hogy mi a Jenci néni családneve?
– Kerekes.
– Ez is passzol!

11. oldal, in: Abszolút Könyvek, Pagony, Budapest, 2021

Chöpp >!

– Kiderült, hogy melyikük van nagyobb hasznára az emberiségnek? – érdeklődött a Főtündér, Bicska és Okostelefon felé intve.
– Azt hiszem, ki – válaszolta Lenke, és felült az áramgenerátor-biciklire, hogy egy kis vizet forralhasson a Főtündér mentateájához.

145-146. oldal 1. mellékfejezet - Kellet Lenke és a lakatlan sziget

Habók P>!

Az okoskütyüknek nemcsak a gyorsaság a nagy előnyük, hanem például az is, hogy azonos időben akár több emberrel is beszélhetünk – csiripelte tovább zavartalanul Istike.
– Ha én azonos időben több emberrel szeretnék beszélgetni, akkor körtelefonon meginvitálom az öreg tyúkokat egy cukrászdázással egybekötött kanasztapartira – fölényeskedett Eugénia.