Sámándobok, ​szóljatok 7 csillagozás

Szibéria őslakosságának népköltészete
Kőhalmi Katalin (szerk.): Sámándobok, szóljatok Kőhalmi Katalin (szerk.): Sámándobok, szóljatok

Szibériában, ​ezen a hatalmas, változatos földrésznyi területen számtalan, kisebb-nagyobb nép élt és él. Életmódjuk, nyelvük, civilizációs fokuk szerint meglehetősen különböznek egymástól. De bárhol lakjanak is – a rideg tundravidéken, mint a csukcsok, a jukagírok, a déli peremvidék termékeny sávján, mint a burjátok, az Amur partjának dús vegetációjú tájain, mint a nanajok, az ulcsák, a giljákok, vagy Közép-Szibéria végtelen tajgáin, mint obiugor nyelvrokonaink –, sajátos, ősi kultúrák, vallási-népi hagyományok, színes és gazdag népszokások nyomait őrzik eleven frissességgel. Hiszen ezek a népek egészen a közelmúltig, a fejlődésüket hirtelen fellendítő Októberi Forradalomig, változatlanul ősi körülmények között éltek. Antológiánk ennek a páratlan etnikai gazdagságú világnak népköltészetéről ad képet. Mégsem egzotikus érdekessége s nem is tudományos hűsége adja a gyűjtemény egyedüli értékét; Bede Anna kitűnő, ihletett tolmácsolásában teljes lírai evidenciával, tiszta és erőteljes… (tovább)

Európa, Budapest, 1974
406 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630704102 · Fordította: Bede Anna · Illusztrálta: Urai Erika

Szibéria · tajga

Kőhalmi Katalin (szerk.): Sámándobok, szóljatok

Kőhalmi Katalin (szerk.): Sámándobok, szóljatok Szibéria őslakosságának népköltészete

Hiánypótló kötet volt a maga idejében, és sajnos most is az, mert nem követték újabbak.

Múlt ősz óta sorozatban találnak meg ezek az „egzotikus” népköltéseket tartalmazó kötetek. Olyan kultúrákról hoznak hírt, amelyeket egyébként nem sok esélyünk van belülről megismerni.

Az előzőleg olvasott, Hozott isten, holdacska! című kötet nagyobb élmény volt számomra, és a munkámhoz is fontosabb, de ezt sem becsülöm alá. Annál is inkább, mert a jegyzetanyaga ennek sokkal bővebb, és az utószava is annyi érdekességet tartalmaz, hogy az magában megér egy csillagot.

Továbbiak a blogon:

Európa, Budapest, 1974
Arianrhod P>!
Kőhalmi Katalin (szerk.): Sámándobok, szóljatok

Fogadalmam ellenére az Erős mackó című meseválogatás olvasta után mégis azonnal újabb antológiát vettem kézbe, a könyv @Timár_Krisztina ajándéka, és az ő ajánlásával kezdtem hozzá. És el is bűvölt azonmód! Ebben a kötetben mindent megtaláltam, amit kerestem – a medvékről is. De a leginkább azok a darabok fogtak meg, ahol kihalófélben lévő népek még megmaradt hagyományát gyűjtötték össze. És akkor pedig sírva fakadtam, amikor a kamassz dalt olvastam, ami az egyetlen megmaradt darab a néptől, amely ma már nem létezik, és ezt az utolsó idős asszony adta át, aki még tudta – aki még egyedül tudta – a nyelvet.

Különleges gyönyörűséget okoztak nekem viszont a hősénekek, amiket itt találtam. Csak azt sajnálom, hogy némelyiket meg kellett kicsit kurtítani, mert ezeket viszont az idők végezetéig bírnám olvasni.

Egyszóval ez a könyv kedvenccé is avanzsált azonnal, hogy hüppögve elhagytam az utolsó lapot is. Mellesleg pedig a medvékkel kapcsolatban minden várakozásomat felülmúlta, és most már a medvék istene(i) sem mentenek meg attól, hogy „akadémiai székfoglalómat” róluk közrebocsássam.

ppeva P>!
Kőhalmi Katalin (szerk.): Sámándobok, szóljatok

Fiatal korom óta nem olvastam semmi hasonlót. Akkoriban olvasgattam magyar népköltészeti köteteket, különös tekintettel az énekelhető népdalokra.
Bár most, hogy visszagondolok, pár éve a könyvtárban végigolvastam-végigdudorásztam egy finnugor népdalos kötetet. Az is kihívás volt, ahogy ezt a kötetet is kihívás teljesítéséhez választottam.
Jók ezek a kihívások, olyan könyveket tolnak az ember orra alá, amiért magától talán nem nyúlna. Engem nagyon érdekel Szibéria, a szibériai kis népek élete, történelme, folklórja, de konkrétan népköltészeti könyveket nem kerestem volna magamtól. Pedig ez elválaszthatatlan mindezektől!
Szép lassan, óvatosan, falatonként haladva olvasgattam a verseket, együtt a kötet végén található magyarázatokkal. Találtam egy kis dudorásznivalót is. :) Az olvasást természetesen az utószóval kezdtem (nem is értem, miért nem előszó volt).
@Timár_Krisztina, köszönöm a kihívást, még van olvasnivaló hátra, de már megérte. :)

Sziklán felnőtt fűzfa
szép időben kivirágzik.
Ha szavainkat belénkfojtják,
hallgatásunk nem tart sokáig!

Hegyen felnőtt fűzfa
halk szellőben kivirágzik.
Népünk szavát ha elnyomják,
némaságunk nem tart sokáig!

169. oldal, Kamnigánok

Kapcsolódó szócikkek: fűzfa · hallgatás · némaság
Timár_Krisztina I>!

Az Esővarázsoló éneket, mint azt a gyűjtő W. Radloff megjegyzi, közlője vonakodott elmondani, mert félt az elmondást elmaradhatatlanul követő vihartól, ami valóban be is következett. Probatum est.

365. oldal, Magyarázatok

Kapcsolódó szócikkek: vihar
Timár_Krisztina I>!

Szibéria úgy él tudatunkban, mint a hideg, a fagy, a tél hazája. Valóban, a mélyebb rétegekben mindenütt fagyott a talaj, s csak nyáron enged fel néhol egy-két méter, néhol csak néhány deciméter mélységben, hogy rajta délebbre tajgai fenyő, északabbra tundrai törpenövényzet fejlődhessen. A déli peremvidéken azonban termékeny sáv húzódik, a távol-keleti vidék pedig az Amur partjain pompás őserdőt növeszt, ahol a gesztenyefák alatt tigrisek tanyáznak.

355. oldal, Utószó

Kapcsolódó szócikkek: Amur · gesztenyefa · Szibéria · tajga · tigris
Timár_Krisztina I>!

„Nirr-nirr!” – mennydörgés dörgött.
„Dabdirr-dabdirr!” – zápor zuhogott.
Fakó felhők felfakadtak.

Kapcsolódó szócikkek: vihar

SZÜLETENDŐK LELKÉNEK FELHOZÁSA A VILÁGRA

Hajnallik! Serkenjetek, siessetek,
újszülötteinket kísérjétek!
az éjen által kísérjétek!
Hiúz Úrtól jó reggelt könyörögjetek!
Kicsinyeinket felhozzátok!
Kicsinyeinket, csecsemőinket
sorra keletnek röpítsétek!
Gyermekeinket pásztoroljátok,
minden gonosztól megóvjátok!
A reggel legmélyebb gyökere felől
ide érkezzetek!
Őseink szellemei! Újszülötteinket
adjátok át a reggel túlvilágából!

173. oldal, Evenkik, Négy sámándal

Kapcsolódó szócikkek: égig érő fa

Aranyos hegyorom

Aranyos hegyorom csúcsára
aranyat helyezek, nőjjön hát!
Hatvanszor tízezer dalt tudok,
határnyi sokaság hallja hát!

Ezüstös hegyorom csúcsára
ezüstöt helyeztem, nőjjön hát!
Tó-tiszta dalokat dalolok,
tömérdek sokaság hallja hát!

87. oldal, Hakaszok

vasfekete lován keresztben kuporog,
fagyott fenyőtörzs testű,
kerek katlan fejű,
homloka kellős közepén
jégbe lékelt léknyi, pillantástalan pupillával,
vésőnek való két fogával,
melléből-nőtt egyetlen fonál vékony karral,
ujja-nincs kapányi kézzel,
egyetlen oszlopnyi mozsárütő lábbal,