Nagy ​európai regény 4 csillagozás

Koen Peeters: Nagy európai regény

A ​belgiumi flamand író olyan amerikai irodalmi nagyságok példáját követve, mint Tom Wolfe vagy Jonathan Franzen, elhatározta, hogy megírja a Nagy Amerikai Regény európai párját. A regény sajátos felépítéséhez Primo Levi Periódusos rendszer című kötete adta az ötletet.
Peeters könyvének valamennyi fejezete egy-egy főváros. Ezzel jelzi, hogy a mai Európa olyan, mintha minden alkotórésze egy-egy „kémiai elem volna az elmés brüsszeli rendszerben”. Theo, a reklámajándékokat értékesítő cég tulajdonosa útnak indítja ifjú munkatársát, Robint, a regény főhősét, hogy puhatolja ki, milyen új módszerekre volna szükség a globalizáció és az euró uniformizált Európájában cége megújításához. Robin konferenciák és tréningek során járja be a kontinenst, közben buzgón készíti feljegyzéseit, szavakról, találkozásokról, beszélgetésekről, hangulatokról. Hamar érzékeli, hogy az üzleti életet mindenütt ugyanaz a marketingzsargon uralja, a nyakkendők, a mobil-csengőhangok és lízingautók, a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Akcentusok Gondolat

Gondolat, Budapest, 2010
374 oldal · ISBN: 9789636932732 · Fordította: Varga Orsolya

Budapest

egy_ember >!

Az emberek késsel-villával esznek, ám a késsel időről időre gyilkolnak is.

Kapcsolódó szócikkek: kés
cassiesdream>!

[a Da Vinci-kód említése után]
– Ezt a könyvet olvassák az úszómedencék szélén – tette hozzá a férj. – A teraszon beszélik meg a történetet. Az ilyen könyvek összehozzák az embereket.
Csak az ilyen könyvek hozzák össze az embereket, gondolta Theo. A többi könyv olyan magányossá tesz, hogy el sem lehet másoknak mesélni.

cassiesdream>!

Az eurónak köszönhetően az emberek egyre gyakrabban fognak utazni. Turistának érzik magukat a saját országukban, idegen pénzzel a zsebükben. A fogyasztóban alig tudatosul majd, hogy valami olcsó vagy drága. Az európaiak végre boldogok lesznek.

ppeva P>!

Reggel szívélyes búcsút veszünk egymástól. Mindenki kirajzik a vásárlóutcába, és dizájnos műanyag virágvázát, Tokajit vagy jópofa hímzett hálóinget vásárol. Vagy netán népies mosogatórongy volna? A napsugarak zöld kristályokként táncolnak a kirakatokban. Csavargók érthetetlen szórólapokat nyomnak a kezembe: „Végkiárusítás! – 90 % minden márkás bőrcipő!”
Még meg kell vennem valamit Theónak. Egy cetlire felírta egy könyv címét, de úgy firkálta egymás után a szavakat, hogy a könyvcímet nem tudom elkülöníteni a szerző nevétől. „Kertész Imre Kaddis a meg nem született gyermekért.”
A könyvesbolti eladólány motyog valamit.
– A Nobel-díjastól? – kérdezi nehézkes angolsággal. Egy világosbarna borítójú kis könyvet nyújt felém. Kopáran fest, nincsenek fejezetei, a bekezdések között nincsenek sorközök, és a következő szavakkal kezdődik: „»Nem!« – mondtam rögtön és azonnal, habozás nélkül és úgyszólván ösztönösen…”
Ez esszé, regény vagy talán thriller? Halvány fogalmam sincsen. Leülök egy padra a napon, nem messze az Erzsébet hídtól. Nézem a magyarokat. Lássuk csak Európa pusztai lovasait! A cigány bárókat, huszárokat, hegedűsöket.

Kapcsolódó szócikkek: Kertész Imre
egy_ember >!

Európa elsősorban elképzelés arról, hogy mi is lehetne valójában, a neki tulajdonított fogyatékosságok nélkül. Európa körülbelül semmi. Finom tévedés. Javítás javításra halmozva; lagymatag és szövevényes.

egy_ember >!

A szex még mindig szerepel Maslow szükséglethierarchiájában? Nem hiszem.

egy_ember >!

Először nemzeti botrányokról váltunk szót, az önbecsmérlés kulturált formájaként, morgolódunk a politikán. Ettől maradnak alázatosak az európaiak.

egy_ember >!

Két új vitrin állt ott reklámajándékokkal. Minden bemutatott terméket a távoli, olcsó Keleten készítettek, talán gyerekek, és minden tudatos fölöslegességről tanúskodott.