Végszavazás ​a halállal 1 csillagozás

Kocsis L. Mihály: Végszavazás a halállal

Az elmúlt ötven évben nagyszerű színművészek sora vetett véget önkezével az életének. Gondoljunk csak a felejthetetlen Somlay Artúrra és Soós Imrére, a zseniális Rozsos Istvánra és Domján Editre, vagy a színészkirály Latinovits Zoltánra. Az okokat és a körülményeket kutatja a kiváló író. Művében megszólalnak a pályatársak, a barátok. Vajon mi mondatta ki ezekkel a zsenikkel önmaguk halálos ítéletét? A szerelem? A betegség? Netán a politika? A válaszokat – vagy legalábbis azok jelentős részét – elolvashatjuk a kötetben.

Minerva, Budapest, 2002
520 oldal · ISBN: 963862373X

Latinovits Zoltán · Bajor Gizi · Domján Edit · Gellért Endre · Gordon Zsuzsa · Kállai Ferenc · Rozsos István · Ruttkai Éva · Somlay Artúr · Soós Imre

Magyarország

Kocsis L. Mihály: Végszavazás a halállal

Több bajom is van ezzel a – témájánál fogva persze érdekes – könyvvel. Pedig alapvetően jónak indult –, csak valahogy szerencsétlenül lett megvalósítva… Tehát maga az elgondolás, hogy pályatársakkal, közeli hozzátartozókkal, barátokkal készüljön riport az elhunytakról, önmagában kitűnő ötlet, és jó visszaemlékezni ezekre a színészekre (közülük sokan méltatlanul feledésbe is merültek). Csakhogy ez a könyv nagyon keszekusza, csapongó. Érdemes lett volna minden színésznek inkább külön fejezetet szentelni. Párszor ott is elveszítettem a fonalat, hogy kivel is beszélget éppen a szerző, mivel ez esetleg csak később (pl. a legvégén) derült ki… Szóval a Kiről…?/Kivel..? szerintem markánsabb kiemelést érdemelt volna. Nem tetszett a kérdések olykor kifejezetten tolakodó stílusa (és a beszélgetőpartneren is érződött, hogy azt kellemetlennek találja). És kifejezetten bosszantott az egész könyv slendriánsága, a helyesírási hibák nagy száma, s ezen belül is különösen a sok rosszul leírt személynév!

Carmilla >!

A diktatúrák nem „szerették” az öngyilkosságot, mert alapvetése, hogy a „rabszolga” nem rendelkezhet az élete felett, neki dolgoznia kell s új rabszolgákat nemzenie.

474. oldal, A zsinórpadlásról, vékony pókfonálon... [Epilóg, Szkok Ivánnal] (Minerva, 2002)

Carmilla >!

A szegénység nagyon megnyomorítja az embert, képes elültetni kisebbrendűségi érzéseket.

403. oldal, Elmaradt találkozás egy szép öregasszonnyal (Minerva, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: kisebbrendűségi érzés · szegénység
Carmilla >!

– Biztos vagyok benne, hogy az öngyilkosságoknak soha nem egy oka van. Talán van egy utolsó csöpp. Valaki nem köszön vissza az utcán… egy olyan apróság, ami másnak fel sem tűnik.

92. oldal, Versinyin füttye Másának (Minerva, 2002)

Carmilla >!

Imre alkoholista volt, klinikai értelemben is. Latinovits nem volt alkoholista, csak rettenetesen be tudott rúgni.

390. oldal, "Hogy élni tudjunk, szeretni kell önmagunkat" (Minerva, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: Latinovits Zoltán
Carmilla >!

– Úgy is meg lehet halni, hogy látszólag élsz.

194. oldal, Színház az egész világ (Minerva, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: halál
Carmilla >!

Szerelmes férfi másokkal nem osztozkodik imádottján.

34. oldal, Hol vagy, Titánia? (Minerva, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: szerelem
Carmilla >!

A Szovjetunió nagyon nagy volt, tudjuk. Amerika még annál is nagyobb, a mai napig, ezt is tudjuk. De az úrhatnámság és a butaság annál is nagyobb, mintha a kettőt összeadnánk. Aki megpróbál elébe állni, azt eltiporja.

473. oldal, A zsinórpadlásról, vékony pókfonálon... [Epilóg, Szkok Ivánnal] (Minerva, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: butaság, ostobaság
Carmilla >!

(…) Tudja, nagyon könnyű ráfogni egy embere, hogy beteg, depressziós, őrült. Csakhogy azt is meg kellene nézni, tulajdonképpen milyen út vezetett hozzá, és kik voltak azok, akik erre az útra rávitték.

198. oldal, A színész: rendezve van [Hacser Józsa] (Minerva, 2002)

Carmilla >!

…Jézus mondta, amikor megkérdezték a tanítványok, hogy „miről fogunk megismerni téged”. Az juthat a mennyek országába, felelte, aki adott nekem enni, amikor éhes voltam, és megitatott, amikor szomjúhoztam, fedelet adott, amikor megfáradtam. Na de mégis, miről lehet majd téged megismerni? Arról, hogy minden éhező én vagyok, és minden szomjazó is én vagyok, és ha nekik adsz, akkor nekem adtál.

434. oldal, Láng-Úr (Minerva, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus
Carmilla >!

(…) Az „igazi” öngyilkosok mind ezt teszik. Nem hőbörögnek, handabandáznak. Cselekszenek.

401. oldal, Elmaradt találkozás egy szép öregasszonnyal (Minerva, 2002)