Nikola ​Tesla és az univerzum titkai 18 csillagozás

Kocsis G. István: Nikola Tesla és az univerzum titkai Kocsis G. István: Nikola Tesla és az univerzum titkai

Az emberiség történelmében sok nagy filozófus, számtalan híres természettudós és megannyi nagy feltaláló munkálkodott a társadalom, a tudomány és a technika fejlődésén.
Kevesen voltak azonban olyanok, akik mindhárom területen kimagaslót alkottak. Közülük is az egyik legnagyobb hatású személyiség kétségkívül Nikola Tesla volt.

A könyvben végigkísérhetjük rendkívüli életét a születésétől kezdve egészen a haláláig, és közben megismerhetjük azokat a titkokat, amelyeket határtalan tudásvágya és rendkívüli képességei révén ismert meg a körülöttünk lévő világról. A könyv ezért nemcsak a műszaki érdeklődésű szakemberek számára lehet érdekes olvasmány, hanem azoknak is, akik szellemi fejlődésükhöz keresnek hasznos ismereteket.

Róla szól: Nikola Tesla

496 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786158191302
496 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150045054 · Illusztrálta: Nagy Gábor

Nikola Tesla · Mark Twain · Thomas Edison

Waldorf Astoria

Tiszavirág>!
Kocsis G. István: Nikola Tesla és az univerzum titkai

A tudományos munkák leírásain túl és mögött felfedezhető az ember összetett gondolkodásának gyünyörűséggel teli megnyílvánulása.Összetett képet kaptam a felfedezések koráról,a benne szervesen élők viszonyáról.Meg arról,hogy a fizikusok tele voltak élettel és érzelmekkel.

Chöpp >!

Éppen csak elvégeztem a gimnázium első négy évét, amikor ledöntött a lábamról egy veszélyes betegség (malária), jobban mondva több is, és az állapotom annyira reménytelen lett, hogy az orvosok már lemondtak rólam. Ez idő alatt megengedték, hogy folyamatosan olvassak, és könyveket kaptam a könyvtárból, ami elhanyagolt volt, ezért megbíztak engem, hogy osztályozzam a műveket, és készítsem elő a katalogizálásukat.
    Az egyik nap kezembe került néhány új kötet, amelyek nem hasonlítottak semmihez sem, amit addig olvastam, és olyan elragadók voltak, hogy nyomban elfelejtették velem reménytelen állapotomat. A könyvek Mark Twain korai művei voltak, és nekik köszönhető a csodálatos felépülésem, ami nemsokkal később bekövetkezett.

Kapcsolódó szócikkek: Mark Twain
Chöpp >!

Egy tucat nyelvet tanulmányoztam, elmélyedtem az irodalomban és a művészetekben, a legjobb éveimet könyvtárakban töltöttem, mindent elolvastam, ami csak a kezem ügyébe akadt, Newton elveitől kezdve a Paul de Kock regényekig, és azt éreztem, hogy az életem legnagyobb részét elfecséreltem. De nem sokkal később rájöttem, hogy ez volt a legjobb dolog, amit csak tehettem.

Nicola Tesla a budapesti Városligetben sétálva fedezte fel a történelem tíz legnagyobb találmánya közé tartozó váltóáramú motort.

Kapcsolódó szócikkek: Városliget
Chöpp >!

De az ösztön az valami olyasmi, ami meghaladja a tudást. Kétségkívül rendelkezünk olyan finomabb idegszálakkal, amelyek lehetővé teszik a számunkra, hogy meglássuk az igazságot akkor is, amikor a logikus következtetés vagy más akaratlagos tevékenység már eredménytelen.

Kapcsolódó szócikkek: ösztön
Chöpp >!

Mindenek felett a könyveket szerettem a legjobban. Apámnak hatalmas könyvtára volt, és ha lehetett, megpróbáltam az olvasás iránti szenvedélyemet kielégíteni. Ezt azonban nem engedte meg, és ha rajtakapott, akkor mindig dühös lett. Ha meglátta, hogy titokban olvasok, eldugta a gyertyákat. Nem akarta, hogy tönkretegyem a szemeimet. De én szereztem faggyút, és a darabokat saját készítésű kanóccal bádogformába öntöttem. Minden éjjel letakartam a kulcsnyílást és az ajtó réseit, és csak olvastam gyakran egész hajnalig, amikor még mindenki javában aludt, kivéve anyámat, aki akkor kezdte meg napi fáradtságos munkáját.

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
Chöpp >!

Tesla miután fokozatosan megtanulta uralni, és tudatosan használni képességeit, már fiatal korában rájött a történelem egyik legjelentősebb filozófiai megállapítására:
    Fiatalkori szenvedéseim más formában ugyan, de később a hasznomra váltak. A folyamatos szellemi gyakorlatok ugyanis továbbfejlesztették a megfigyelőképességemet, és ez lehetővé tette számomra egy nagyon fontos igazság felfedezését. Rájöttem, hogy a (képzeletbeli) képek megjelenését mindig megelőzte egy valóságos helyszín jellegzetes és általában nagyon kivételes körülmények közötti látványa, és ez minden alkalommal arra ösztönzött, hogy meghatározzam ezt a (képeket) kiváltó impulzust. Egy idő után ez a törekvésem automatikussá vált, és nagy örömömet leltem megtalálni a kapcsolatot az ok és okozat között.
     Legnagyobb megdöbbenésemre nemsokára rájöttem, hogy minden gondolat, ami eszembe jutott, egy külső hatás által volt sugalmazva számomra. Sőt ezenkívül minden cselekvésemet is hasonló hatások ösztökélték. Az idők során teljesen nyilvánvalóvá vált számomra, hogy én egy olyan mozgásra képes automata (robot) vagyok, aki az érzékszervek ingerlésére válaszolva gondolkozik és cselekszik.

Tesla és Edison személyisége gyökeresen különbözött egymástól. Edison ösztönös feltaláló volt, csak az érdekelte, hogy az, amit kitalált, működjön. A részletekkel nem bajlódott sokat, azt meghagyta a hozzáértő mérnököknek. Tesla ezzel szemben fejben megtervezett mindent, kivételes matematikai és fizikai képzettsége, valamint vizualitása révén a legapróbb részletekig kidolgozta találmányait. Bár módszerük különbözött, de valójában mindketten páratlan képességű feltalálók voltak. Míg Edisonnak szüksége volt igazi szakemberek alkalmazására és ezért csapatban kellett dolgoznia, addig Tesla maga volt az egyszemélyes vállalat.

Kapcsolódó szócikkek: Nikola Tesla · Thomas Edison
Raesade P>!

Grazi éveim alatt valósággal mániámmá vált, hogy amit egyszer elkezdtem, azt be is fejezzem, ez azonban gyakran komoly megpróbáltatások elé állított. Egy alkalommal például elkezdtem olvasni Voltaire műveit, de a legnagyobb megdöbbenésemre kiderült, hogy ez a szörnyeteg közel száz, vastag, apró betűs kötetet írt, miközben hetvenkét csésze feketekávét ivott meg naponta. Végül is kiolvastam mindet, de amikor az utolsó könyvet letettem, bár nagyon büszke voltam magamra, de azt mondtam, hogy soha többé!

Nikola Tesla 1856. július 10-e viharos éjszakáján, egy villámcsapás közepette született meg Smiljanben, így a bába a vihar gyermekének nevezte, amit anyja rögtön helyesbített: a fény gyermeke. Valójában egyikőjük sem tévedett, Nikola Tesla életére mind a viharok, mind a fény döntő hatással lett a későbbiek során.

Kapcsolódó szócikkek: 1856 · Nikola Tesla · villám

Tesla újfajta világító berendezései, a vezetékes és vezeték nélküli fénycsővilágítása egyenesen lenyűgözte azokat, akik élőben is láthatták: „Amikor a fénycsöveim először ki lettek állítva, olyan ámulattal nézték őket, hogy azt lehetetlen leírni.”